Ekonomija | 17.02.2025. u 07:41

80.000 TONA PLASTIKE

TRI PUTA VEĆI OD FRANCUSKE: Otok smeća usred Pacifika

Vrijedno je napomenuti da postoje dokazi o njegovom postojanju od 1997. godine, kada je američki oceanograf Charles Moore otkrio ovaj otpad u Pacifiku. Od tada je otkriveno mnogo sličnih otoka u različitim dijelovima svijeta.

Autor:  R. S.

Tihi okean je dom najvećeg otoka smeća na planetu. Tokom najnovije revizije koju vodi nizozemska neprofitna organizacija Ocean Cleanup, razjašnjeno je da volumen ovog arhipelaga otpada čini veličinu tri puta veću od veličine Francuske, brojka koja je u najmanju ruku šokantna. Na ovom području nalazi se 80.000 metričkih tona plastike.

Vrijedno je napomenuti da postoje dokazi o njegovom postojanju od 1997. godine, kada je američki oceanograf Charles Moore otkrio ovaj otpad u Pacifiku. Od tada je otkriveno mnogo sličnih otoka u različitim dijelovima svijeta.

No događaj koji je zaokupio pažnju naučnika povezan je s nedavnom viješću da u najudaljenijim predjelima otoka postoje žive vrste. Ova bića lebde i imaju definirana i pomalo netipična svojstva u odnosu na ostale životinje koje žive u njihovoj blizini. Ali ako je išta potvrđeno u najnovijem istraživanju, to je ozbiljan utjecaj koji više od 1,8 milijardi komada plastike ima na faunu i floru mjesta.

Kao dio studije koju je provela fondacija, autor Laurent Lebreton krenuo je na putovanje na kojem su, uz pomoć brodova i aviona, nacrtali kartu kako bi identifickovali položaj ovog fenomena. Od svih tona ovog materijala, utvrđeno je da su 46 posto bile ribarske mreže i plastika duža od pet centimetara. Istovremeno, od ukupnog otpada koji postoji na otoku, 99 posto je plastični otpad koji se dugo razgrađuje.

U tom kontekstu, analizom raznih predmeta s otoka otkriveni su proizvodi svih datuma, od 1997. godine, godine pronalaska, do 1980-ih i 1990-ih godina. Ipak, većina proizvoda datira s početka novog stoljeća, 2000-ih. Osim toga, zaključeno je da je jedina uobičajena plastika koja može plutati zbog svoje velike debljine polietilen.

Rebecca Helm, morska biologinja sa Univerziteta Georgetown u Washingtonu, proučava vrste koje su pronađene žive u smeću. Velika većina su neustoni, skupina organizama koji čine pleuston. Oni se nalaze u površinskom sloju koji odvaja vodu od atmosfere. Prepoznaju se po plavoj boji na vrhu i bijeloj odozdo. Na taj način njihove boje služe kao kamuflaža u vodi. Imaju ljigav, sluzav izgled koji pomalo podsjeća na meduze. Zbog svoje gustoće plutaju poput plastike na površini. Jedan od tih organizama zove se porpita, rod hidrozoa iz porodice porpitidae.

Zabrinjavajući rezultati naučne studije

MIKROPLASTIKA PRONAĐENA U SVAKOM TESTISU: Više plastike u testisima znači manje spermatozoida

Neuspjela avantura Toma Robinsona

Propao pokušaj Australca da preplovi Pacifik u improviziranom čamcu

Zaboravljeni kraj Drugog svjetskog rata

Sovjeti i Japanci izgubili su u “sudijskoj nadoknadi” između 350 i 400 hiljada ljudi

U 74. godini

Umro Damir Šolman, jedan od najtrofejnijih hrvatskih košarkaša svih vremena