Od danas politika Italije ulazi u fazu teških odluka vezanih za budžet i javne financije. Bit će potrebno uskladiti obećanja, koja su data sa svih strana, unutar granica ogromnog proračunskog deficita kojem se vlada obvezala da neće prelaziti, u skladu s europskim zahtjevima.

„Samo smo na starom”, komentira novinar Corriere della Sera, „suze i krv u Italiji, jer nam to traži Evropa.”

Međutim, moguće je usvojiti drugačiji pogled i uskladiti ga s novim nacionalnim ponosom koji vlada želi promicati. Ovaj pristup mogao bi omogućiti konstruktivno usmjeravanje nacionalnog ponosa, umjesto da se pretvori u patetične reakcije na „neprihvaćanje” koje nacija često pokazuje.

Prema analizama, „ne radi se o vanjskim ograničenjima”, već o „unutarnjim obavezama” koje su usmjerene na modernizaciju ekonomske politike, uključujući i keynesijanske pristupe kada je to potrebno. No, trenutačni višak duga i deficita ostaje „neprikladan dio našeg imidža”, ističe se u oštrim medijskim debatama.

S druge strane, iako će biti „suza i krvi” za stranke koje su podržale ove skupe obaveze, za zemlju i njene građane bi to mogao biti značajan korak ka ozbiljnom realizmu. Ova politika, koja je u prošlim desetljećima otežavala rast ekonomije i povećavala dug, sada je prijeko potrebna kako bi se obnovilo povjerenje građana u politiku.

Optimizma ima nakon nedavnih izjava političkih lidera, kao što je premijerka Giorgia Meloni, koja je na prvom sastanku vlade nakon ljetne stanke naglasila: „Sezona bacanja novca kroz prozor i bonusа je završena i neće se vratiti dokle god budemo mi na vlasti.” Ako se Meloni drži ove politike, to bi moglo biti najbolji način za održavanje budžetske discipline, smatra se.

Ministar ekonomije Giancarlo Giorgetti također je u skladu s ovim stavom i ima sve potrebne poluge vlasti da ga primjeni. „U koaliciji vlade, ovo jedinstvo visoke politike je značajno i treba ga očuvati”, pišu taliajnski analitičari. Iako je vođa Lega, Matteo Salvini, poznat po neodgovornosti, njegov utjecaj se smanjuje zbog nerealnih obećanja koja često ne utječu na stvarnu politiku.

Šef Forza Italie, Antonio Tajani, trebao bi, apelira javnost, pružiti čvrstu podršku politikama koje će učiniti Italiju „zrelom” u europskom kontekstu.

Septembar bi mogao biti ključan. Moglo bi se dogoditi da označi početak značajne promjene prema kraju politike „besplatnih obroka” koju ekonomistica Veronica De Romanis detaljno opisuje u svom knjizi. Promjena u ekonomskoj politici, složni su u Italiji, mogla biti teška, ali i nužna za dugoročni razvoj zemlje.