Dokazi sugeriraju da je Edin Gačanin 'Tito', koji je optužen kao jedan od najplodnijih svjetskih trgovaca drogom i šef kartela organiziranog kriminala, djelovao preko Durbana. To povezuje Južnu Afriku s globalnim 'superkartelom' za koji se smatra da ima sjedište u Dubaiju.

Dvanaeestog januara 2021. kontejnerski brod koji je plovio iz Durbana ušao je u luku Rotterdam u Nizozemskoj i njegov je teret istovaren. Tri dana kasnije u jednom od njegovih kontejnera pronađeno je 739,5 kilograma kokaina.

Ova pošiljka kokaina sugerira da je jedan od najvećih svjetskih optuženika za krijumčarenje djelovao preko Južne Afrike – i da je ta zemlja veliki igrač među međunarodnim kartelima za pranje droge i novca. Zajedno čine ono što je policija u Evropi opisala kao "superkartel", čiji tragovi vode do Durbana, Dubaija, Irske i Bosne i Hercegovine, kao i najvećeg svjetskog proizvođača kokaina, Kolumbije, piše južnoafrički mediji Daily Maverick.

"Superkartel" se sastoji od međunarodnih bandi koje su udružile snage a list tvrdi da je središtu priče Edin Gačanin zvani “Tito”, rodom iz Sarajeva, koji ima i nizozemski pasoš. Južnoafrička zvaničnica Thandi Mbambo potvrdila je da je Južnoafrički ured za suzbijanje narkotika znao za njega. "Njegovo ime se pojavilo kao traženo u Nizozemskoj", rekla je.

Gačanina su SAD optužile da je “jedan od najplodnijih svjetskih trgovaca drogom” i šef organizirane kriminalne organizacije poznate kao kartel Tito i Dino. Prema izvještajima iz Bosne i Hercegovine ranije ove godine, Gačanin je navodno poslao nekoga u Durban da nadgleda šverc kokaina. No, nije to jedina stvar koja povezuje evropski “superkartel” i Gačanina s tim gradom.

Daily Maverick izvijestio je prošle godine da je irski kartel Kinahan, koji je umiješan u zločine poput trgovine drogom i krijumčarenja zlata, vjerojatno aktivan u Južnoj Africi. Istraga Bellingcata, skupine istraživačkog novinarstva sa sjedištem u Nizozemskoj, pokazala je da je navodni šef kartela, Christopher Kinahan stariji, boravio u Južnoj Africi.

Prije nego što su SAD sankcionirale Gačanina, agencija za provođenje zakona EU-a, Europol, objavila je u novemrbru 2022. da je "superkartel", koji je "kontrolirao oko jedne trećine trgovine kokainom u Europi", srušen. Iako Europol nije imenovao Gačanina, poznato je da je on bio među 49 osumnjičenika privedenih tokom tih istraga.

Uhapšen je u Dubaiju, a tražen je u Nizozemskoj zbog optužbi za trgovinu drogom. U priopćenju nizozemske policije stoji da je “40-godišnji Nizozemac, koji je i državljanin Bosne i Hercegovine”, pritvoren u Dubaiju zbog sumnje da je uvozio masovne pošiljke kokaina i pripremao uvoz “sirovina za proizvodnju amfetamina".

U saopćenju se navodi da je do njegovog hapšenja došlo nakon presretanja šifriranih poruka s mreže za razmjenu poruka poznate kao Sky ECC, koju je policija naknadno zatvorila. “Zbog Sky chatova također se sumnja da je muškarac bio uključen kao organizator, posrednik i finansijer uvoza 739,5 kg kokaina iz Durbana (Južna Afrika) u Rotterdam.”

Početkom prošle godine, oko dva mjeseca nakon hapšenja, doznalo se da je Gačanin pušten iz pritvora u Dubaiju, što je iznenadilo nizozemske policijske snage koje su tražile da ga se pošalje u Nizozemsku. Ali nije bio potpuno oslobođen. Gačanin se nagodio s državom te je u odsustvu osuđen na sedam godina zatvora u novembru prošle godine. Također je kažnjen s milion eura.

U presudi protiv Gačanina (u kojoj se ne spominje ime) navodi se da je kriv za uvoz droge. Rečeno je da je kontejnerski brod uplovio u luku Rotterdam 12. januara 2021. Nakon što je teret istovaren tri dana kasnije, "ukupno 739,5 kg kokaina pronađeno je u kontejneru", a Sky poruke su pokazale da je "osumnjičenik imao vodeću ulogu u uvozu ove serije kokaina". Ta količina kokaina tačno odgovara onome što je nizozemska policija, u svom saopćenju izdanom o Gačaninovom hapšenju u Dubaiju u novembru 2022. godine, rekla da je uvezeno iz Durbana u Rotterdam. To sugerira da je Gačanin osuđen u Nizozemskoj u vezi s tom pošiljkom kokaina.

Dio akcije za podizanje optužnice i procesuiranje Gačanina nosio je kodni naziv Black Tie, doznaje se iz Europola.

Tužiteljstvo BiH je 22. aprila saopćilo da se provodi akcija “Black Tie 2” u cilju suzbijanja međunarodne trgovine ljudima. To je uključivalo masovne racije po cijeloj Bosni i Hercegovini, uključujući i Sarajevo. Daily Maverick je utvrdio da su na dan racije Black Tie 2 u Bosni i Hercegovini, službenici Južnoafričke policijske službe (SAPS) presreli blokove kokaina milionske u vrijednosti na brodu iz Kolumbije. Iako bi dva događaja koji su se odigrali na isti dan mogla biti slučajnost, izvještaji o sudskim procesima u BiH govore da je Gačanin navodno poslao saradnika u Durban da prati trgovinu kokainom iz zemalja među kojima je i Kolumbija.

SAPS je rekao da je američka Uprava za suzbijanje droga (DEA) bila uključena u presretanje u Richards Bayu. Na temelju onoga što je rečeno iz Europola, DEA je također bila uključena u raciju Black Tie 2.

Nakon pretresa nekoliko je medijskih objava pratilo povezane sudske postupke. Sedmičnik Stav objavio je izvještaj sa sudskog ročišta na kojem je tužiteljstvo tvrdilo da je optuženi Sančez Jukić umiješan u veliku međunarodnu trgovinu kokainom. On je navodno negirao optužbe. Nadalje je objavljeno da je tužiteljstvo tvrdilo da je Jukić po Gačaninovom nalogu otputovao u Durban radi obavljanja logističkih zadataka u vezi s pošiljkama kokaina iz Perua i Kolumbije. Navodno je također bio povezan s planovima za stvaranje druge šifrirane komunikacijske platforme za korištenje trgovaca ljudima.

Daily Maverick pitao je Tužiteljstvo BiH za koje se optužbe tereti Jukića. U odgovoru je navedeno: “U odnosu na … osumnjičenog Sančeza Jukića ukinut je pritvor i određene su mu mjere zabrane. Predmet je u fazi istrage, pa u interesu postupka ne možemo iznositi više detalja.”