Republika Srpska čeka povoljne gopolitičke prilike da se otcijepi od Bosne i Hercegovine. Ponavljao je to godinama entitetski predsjednik, nepravomoćni osuđenik u Sudu Bosne i Hercegovine, Milorad Dodik. Svoju šansu vidio je u vrijeme prvog, ali i drugog mandata američkog predsjednika Donalda Trumpa. Ulagao je Dodik budžetski novac u razne kancelarije RS-a u Sjedinjenim Američkim Državama, lobističke kuće i pojedince, prvenstveno s ciljem da ga američko Ministarstvo finansija skine s crne liste. Američke administracije u Bijeloj kući su se smjenjivala, a Dodik je tu gdje jeste - na crnoj listi, na kojoj su umeđuvremenu završili i istaknuti članovi njegove stranke, kao i općenito članovi vladajuće koalicije u RS-u, poslovni ljudi i kompanije bliske Dodiku i njegovoj porodici.
Ne treba naivno misliti kako će Tumpova administracija, ma koliko oštre bile poruke koje dolaze iz Kongresa i State Departmenta, riješiti sve bosanskohercegovačke probleme, no posljednje izjave državnog sekretara SAD-a Marca Rubija ne idu u željenom pravcu po Dodika koji ovih dana prelazi sve crvene linije.
Da Melanija "šparta" Amerikom
U SNSD-u su još 2016. godine pokušali biti simpatični tada "dolazećoj administraciji" pa je banjalučka fabrika u vlasništvu SNSD-ovca Marinka Umičevića napravila dva para cipela za Melaniju, suprugu tada budućeg predsjednika Donalda Trumpa. Jedne da Melanija može udobno "špartati" Amerikom, a druge da može elegantno ušetati u Bijelu kuću. Nije poznato da je prva dama SAD-a te cipele ikada vidjela, kamoli obula.
Sljedeća bizarnost odigrala se na sam dan inauguracije Trumpa, u januaru 2017. godine. Naime, tadašnja premijerka RS-a, a sadašnja predsjedavajuća Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović i Snjažana Dodik, Miloradova supruga, "dobile su pozivnicu" da prisustvuju tom događaju u Washingtonu. Vrlo brzo se ispostavilo da Dodikove dame nisu dobile nikakvu pozivnicu, već su boravile u Washingtonu, u privatnom aranžmanu. Stajale su negdje tamo blizu Capitol Hilla, kao i svaki drugi smrtnik, koji je o svom ćeifu i trošku nazočio tom događaju. Američki Cable News Network (CNN) objavio je gigapiksel fotografiju sa inauguracije Donalda Trumpa, a na njoj se vidjelo da se premijerka entiteta Republika Srpska i Snježana Dodik na inauguraciji nalazila u dijelu predviđenom za obične posjetioce. Od tog momenta sve ostalo je bilo prepušteno društvenim mrežama i ismijavanju "zvanica" iz RS-a.
Trump je u prvom mandatu, objašnjavao je Dodik, bio takoreći nesnađen. Ometala ga "duboka država", ali u drugom će odigrati na, po RS, dobitnu kartu.
U moru izjava Milorada Dodika u vrijeme izborne kampanje u SAD-u i nakon ponovnog izbora Trumpa za američkog predsjednika prošle godine izdvaja se i ova, data u novembru, kada je rekao da RS za vrijeme mandata novoizabranog predsjednika SAD-a mora trajno riješiti svoje pitanje, a to znači dvije stvari - "vratiti se na izvorni Dejton ili miran razlaz u BiH".
- Nažalost, gledajući analitički, Trump je u prvi mandat "upao" nespreman i došao je u politiku iz privrede. Sada imamo priču o dubokoj državi koja je ostala i blokirala njegove odluke. Sa tim iskustvom dolazi u drugi mandat gdje ne krije da želi da počisti tu duboku državu - rekao je Dodik.
Čitav svijet će se prekomponovati, objašnjavao je Dodik.
Orban - Trumpov čovjek
- Trump se pokazao kao čovjek koji nije spreman da ruši druge države zarad globalizacije ili ideoloških i političkih tokova. Činjenica da je ostao u dobrim odnosima sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom sve ovo vrijeme govori da imaju slične političke vizije - rekao je Dodik, ističući "da je Orban definitivno povećao svoju cijenu na političkom tržištu Evrope, o čemu svjedoči i nedavni skup u Budimpešti gdje su svi trčali da se sastanu sa njim."
- Vjerujem da će on biti Trumpov čovjek od najvećeg povjerenja za Evropu i imat će šta da čuje od Orbana. Ponosan sam na činjenicu da sa Orbanom dijelimo iste političke vrijednosti i imamo odličnu političku i privrednu saradnju, što samo može da nam koristi - rekao je Dodik.
Među posljednjim pokušajima da skrene pažnju Trumpove administracije na sebe je "rentanje" krajnje kompromitiranog bivšeg republikanskog gradonačelnika New Yorka Rudyja Gulijanija, kojeg je doveo u Banju Luku. "Iznajmljivanje" ovog starca, kojeg se i vlastita kćerka odrekla preko novina, košta i do 50.000 dolara, ne uključujući troškove puta, smještaja... Guilijani ga je usred Banje Luke nazvao Bosancem, dok se osupnuti Dodik usiljeno smješkao. To je, po svoj prilici, sve što je Dodik dobio od te crkuske predstave sa "iznajmljenim" Gulijanijem.
Sa Larom o "mudžahedinima"
Nešto ranije MAGA Srbi u Americi, predvođeni izvjesnim Rankom Ristićem, salijetali su političarku i Trumpovu snahu Laru Trump na nekakvoj donatorskoj večeri, gdje su joj govorili o Dodikovim sankcijama i podršci koju su Dodik i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić dali Trumpu u izbornoj kampanji.
Tokom razgovora bilo riječi i o "mudžahedinima u BiH, o tome da su se Srbi borili protiv onih koji su 11. septembra 2001. godine napali SAD, o borbi protiv terorista, kršćanskoj tradiciji i drugim temama", prenijeli su mediji u etitetu RS.
Dodik je konačno i uspio skrenuti pažnju State Departmenta na sebe i to antiustavnim djelovanjem, donošenjem spornih zakona u Narodnoj skupštini RS-a.
Američki državni sekretar Marco Rubio u jednoj od svojih izjava posljednjih dana rekao je da "SAD povodom situacije u Bosni i Hercegovini razmatra razne opcije, ali da je jasno da ne smije doći do raspada zemlje i novog sukoba".
- Ne želimo nikakve podjele tamo... Posljednja stvar koja nam treba je još jedna kriza, i već smo se izjasnili o tome - kazao je Rubio u izjavi za Glas Amerike, na pitanje da prokomentariše raniju izjavu da "djelovanje predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika podriva institucije Bosne i Hercegovine i ugrožava njenu sigurnost i stabilnost".
- Što se tiče mogućih narednih akcija, mi razmatramo razne opcije, ali ono što je apsolutno jasno – bez obzira na moguće razlike koje postoje ovdje među nama, interno – jest da ova situacija (u BiH) ne smije voditi raspadu zemlje, niti smije voditi novom sukobu - rekao je Rubio.
Državni sekretar je rekao da se nada da SAD može učiniti da se "izbjegne jedan sukob u Evropi".
Podrivanje institucija i stav SAD-a
Pa koji je onda Trumpov plan za BiH i Zapadni Balkan?
Njemački analitičar Alexander Rhotert piše, prenosi DW, da "politički planovi predsjednika Trumpa za Zapadni Balkan još uvijek su nepoznati. Ekonomski, on je kao privatnik ili putem svojih kompanija aktivan u Srbiji i Albaniji. Trumpovo okruženje ne skriva da je Beograd, koji je saveznik Moskve, favorit američkog predsjednika u jugoistočnoj Europi".
Od završetka jugoslavenskih ratova, upravo su SAD bile ključne u rješavanju mnogih sukoba unutar i između država-nasljednica bivše Jugoslavije. Stoga je velik strah da bi Washington mogao odustati od te uloge u budućnosti.
Pozitivnim se signalom može smatrati upozorenje koje je američki državni sekretar Marco Rubio 8. marta objavio na platformi X, a koje je bilo upućeno Dodiku:
- Postupci predsjednika RS-a Milorada Dodika podrivaju institucije Bosne i Hercegovine i ugrožavaju njezinu sigurnost i stabilnost… Pozivamo naše partnere u regiji da nam se pridruže u suprotstavljanju ovom opasnom i destabilizirajućem ponašanju.
Republikanska kongresnica Ann Wagner iz Missourija nazvala je Dodika na platformi X "brutalnim kriminalcem" kojeg treba zaustaviti:
-U kontaktu sam s američkim State Departmentom i svojim kolegama iz Kongresa kako bismo razmotrili načine na koje možemo odgovoriti na Dodikov otvoreni pokušaj da ugrozi mir u regiji.
S obzirom na sve strože sankcije američkog Ministarstva finansija protiv Dodika, koje su na snazi od 2017. godine, malo je vjerojatno da bi one sada mogle biti ukinute. Dodikovi ponovljeni pokušaji približavanja američkom predsjedniku Trumpu nakon njegove ponovne pobjede očito nisu donijeli željenu potporu za njegove secesionističke ambicije, prenosi DW.
Denis Avdagić, vanjskopolitički analitičar iz Zagreba, na pitanje da li je trenutna situacija u BiH prilika da se stvari u našoj zemlji poslože na drugi način, on kaže "da je ovo test svega".
- Kako ovo završi, bit će poruka svima u BiH, ovisno o tome hoće li biti potrebe za međunarodnim angažmanom. I to će pokazati kako stoji međunarodna zajednica i dobro je što se sve brzo odvija. Mislim da su stvari otišle predaleko što se tiče Milorada Dodika, nažalost po njega. On je sankcioniran, sada shvatio da te sankcije neće ići dolje, onako kako je on zamislio i da to nije jednostavno. U Srbiji se događaju promjene pa je napetost time veća. Vlastima u Srbiji je potrebno nešto što se događa sa strane kao dodatak, da smanjuju kriznu situaciju u Srbiji. Međutim, oni koji žele kreirati krizu se najčešće sami opeku o krizu koju rade - navodi Avdagić.
Pitanje Distrikta Brčko
Dodik je još prije izbora u SAD-u najavljivao da čeka izbor Trumpa da proglasi nezavisnost RS-a, ali Avdagić kaže da je već promijenio retoriku.
- Sada je slao poruke da želi izvorni Dejton, ali da poštuje sve narode i BiH. Ta promjena retorike nije slučajna, jer je jasno i njemu i njegovim savjetnicima da nije u poziciji da traži ono što je najavljivao. Ne znam da li je stvarno u to vjerovao ili su ga neki savjetnici ili lobisti uvjeravali da će to biti moguće. Te stvari ne idu samo tako, to nije jednostavno. Treba znati jednu stvar, BiH je dodirna tačka i zajednički projekt u odnosu SAD-a i EU-a. To su stvari koje zadržavate, koristite - zaključio je Avdagić.
Na pitanje da li je zbog usložnjavanja odnosa Evropske unije i Rusije, povećan interes za BiH, jer je svima poznato da je Dodik Putinov igrač na Balkanu, Avdagić kaže "fokus nije na BiH jer se Evropa trenutno konsolidira".
- Ja znam da se diže jako puno panike u vezi s posljednjim događanjima, ali ovo su stvari koje su se i ranije trebale dogoditi, a sada se događaju nekim ubrzanim tempom i nisu tako dramatične kao što se čine. Evropska unija ima svoj put i potrebe, a pogled prema BiH je uvijek prisutan, posebno jer postoji visoki predstavnik EU-a. Suprevizor za Brčko je iz SAD-a (Louis Crishock) i on je reagirao vrlo jasno, a sigurno to nije uradio izvan doticaja s novom predsjedničkom administracijiom - kaže Avdagić.