Matična kompanija Facebooka i Instagrama Meta zainteresirana je za nuklearnu energiju kako bi upravljala svojim AI podatkovnim centrima i stoga traži programere i kompanije koje bi željele dati prijedloge za izgradnju njenih nuklearnih elektrana.
Kako je kompanija objavila u utorak, planira da od početka sljedeće decenije u SAD-u izgradi jedan do četiri gigavata nove snage nuklearne elektrane. "Mi u Meta smo uvjereni da će nuklearna energija igrati centralnu ulogu u prelasku na čistiju, pouzdaniju i raznovrsniju elektroenergetsku mrežu", nastavila je kompanija.
Meta traži stručnjake, između ostalog, za razvoj i odobrenje nuklearnih elektrana i razmatra ili male modularne reaktore ili veće nuklearne reaktore. Kompanija kaže da je nuklearna energija kapitalno intenzivnija u odnosu na projekte obnovljive energije kao što su solarna energija i energija vjetra, zahtijeva duži razvojni period i podliježe više regulatornih zahtjeva. Grupa će prihvatiti prijave programera do 3. januara 2025.
Goldman Sachs procjenjuje da će se potrošnja energije podatkovnih centara u SAD-u otprilike utrostručiti između 2023. i 2030., što će zahtijevati oko 47 gigavata novog proizvodnog kapaciteta. Ali biće teško brzo zadovoljiti rastuću potražnju za električnom energijom pomoću nuklearnih reaktora jer se kompanije suočavaju s preopterećenim nuklearnim regulatorom SAD-a, potencijalnim preprekama za opskrbu uranijumskim gorivom i lokalnim protivljenjem.
Druge tehnološke kompanije u SAD-u također se oslanjaju na nuklearnu energiju. Amazon je u oktobru najavio velika ulaganja u razvoj malih nuklearnih reaktora, takozvanih malih modularnih reaktora (SMR). Nešto ranije, Google je objavio da radi sa kalifornijskim start-upom Kairos. Kairos je specijalizovan za nove tipove reaktora koji koriste rastopljenu fluoridnu so umjesto vode kao rashladno sredstvo. Eksperimentalni reaktor u Tennesseeju trebao bi biti pušten u rad 2027. godine.
Microsoft, zauzvrat, želi da iskoristi zatvorenu nuklearnu elektranu “Three Mile Island” u Pensilvaniji. Susjedni reaktor bloka elektrane, koji je bio mjesto najozbiljnije nuklearne nesreće u historiji SAD-a kasnih 1970-ih, trebalo bi da ponovo počne da radi 2028. godine.