Svaki od posljednjih 12 mjeseci bio je najtopliji zabilježen u poređenju sa prethodnim godinama, objavila je služba EU za praćenje klimatskih promjena, dok je generalni sekretar UN-a Antonio Guterres pozvao na hitnu akciju kako bi se spriječio "klimatski pakao".

Prosječna globalna temperatura za period proteklih 12 mjeseci bila je 1,63 stepena Celzijusa iznad predindustrijskog prosjeka - što ga čini najtoplijim takvim periodom od početka vođenja evidencije 1940. godine, navodi Copernicusova služba za klimatske promjene.

Govoreći o nalazima, generalni sekretar UN-a Antonio Guterres je naglasio kako brzo svijet ide u pogrešnom smjeru i udaljava se od stabilizacije svog klimatskog sistema.

"Potrebna nam je izlazna rampa sa autoputa u klimatski pakao", rekao je on, dodajući: "Bitka za 1,5 stepeni će biti dobijena ili izgubljena 2020-ih."

Emisije ugljičnog dioksida iz sagorijevanja fosilnih goriva – glavnog uzroka klimatskih promjena – prošle su godine dostigle rekordno visoku razinu uprkos globalnim sporazumima osmišljenim da smanje njihovo oslobađanje i brzom širenju obnovljive energije.

Ugalj, nafta i gas i dalje obezbjeđuju više od tri četvrtine svjetske energije, a globalna potražnja za naftom ostaje velika.

Najnoviji klimatski podaci pokazuju da je svijet "daleko skrenuo" sa svog cilja ograničavanja zagrijavanja na 1,5 C - ključnog cilja svjetskog Pariskog sporazuma iz 2015. godine, rekao je zamjenik generalnog sekretara WMO-a Ko Barrett.

"Moramo hitno učiniti više da smanjimo emisije stakleničkih plinova ili ćemo plaćati sve veću cijenu u smislu triliona dolara ekonomskih troškova, miliona života pogođenih ekstremnijim vremenskim prilikama i velike štete po okoliš i biodiverzitet", rekao je Barrett.

Dok je prošla godina registrovana kao najtoplija kalendarska godina sa 1,45 C iznad predindustrijskih temperatura, barem jedna od narednih pet godina će vjerovatno biti još toplija od 2023, pokazuju podaci SMO.

Naučnici u Copernicusu rekli su da je došlo do nekih iznenađujućih pomaka - kao što je dramatični gubitak antarktičkog morskog leda posljednjih mjeseci - ali da su ukupni klimatski podaci u skladu s projekcijama o tome kako će rastuće emisije stakleničkih plinova zagrijati planetu.