Ako razmišljamo o historijskoj ličnosti Isusa Krista, gotovo svi imamo istu sliku na umu: visokog čovjeka, duge, ravne kose do ramena, duge brade i tunike do gležnjeva. No stručnjaci kažu da je, ako pogledamo historijske dokaze, stvarna slika Isusa sasvim drugačija, navodi se u izvještaju koji je u nedjelju objavio Daily Mail.
Jedna od rijetkih stvari koje sigurno znamo je da je Isus bio etnički Jevrej i da je došao iz regije koja je sada Izrael. To znači da bi njegova kosa i brada bila crna i kovrdžava, a ne smeđa i ravna. Takođe je vrlo vjerovatno da je Isus imao prilično kratku kosu i bradu. Otprilike u vrijeme Isusova života u prvom stoljeću nove ere, Rimljanima je bilo iznimno važno biti obrijan, ali kao Jevrej, Isus je vjerojatno imao njegovanu bradu.
Rimski novčići iz tog razdoblja prikazuju zatočene Jevreje s kratkim, kovrdžavim bradama, što sugerira da je to možda bila moda tog vremena. Joan Taylor, profesorica na King's Collegeu u Londonu, rekla je za Daily Mail: "Imati dugu kosu i dugu bradu ukazivalo je na nešto u starom judaizmu - da ispunjavate poseban zavjet i da ne pijete vino. Isus je zapravo bio optužen da je previše pio, tako da nije ispunjavao takav zavjet", kaže Taylor. Doista, neki od najranijih prikaza Isusa koje imamo prikazuju ga nevjerojatno dotjeranog.
Slike iz prve polovine trećeg stoljeća naše ere pronađene u crkvi porušenog grada Dura-Europos u Siriji prikazuju Isusa obrijanog i s kosom ošišanom visoko iznad vrata. Taylor navodi da se u prvom stoljeću naše ere duga kosa kod muškaraca smatrala "prilično nedoličnom". Međutim, do četvrtog stoljeća nove ere, slike Isusa počele su sadržavati dugu kosu i bradu, ovisno o tome što su umjetnici htjeli naglasiti.
Dr. Meredith Warren, viši predavač biblijskih i religijskih studija na Univerzitetu Sheffield, objašnjava: "Ako želite povezati Isusa s pojmom Dobrog pastira ili povući paralele s rimskim idejama o Dionizu ili Apolonu, on će imati dužu kosu; Slično tome, ako želite istaknuti Isusa kao filozofa, on će imati dužu bradu. Kasnije, kada imamo ideju o svemoćnom Kristu kao Stvoritelju, njegov prikaz se poklapa s načinom na koji se prikazuju Zeus ili Jupiter: s bradom i dužom kosom", kaže Warren.
Što se tiče lica, Biblija ne sadrži mnogo opisa Isusovog izgleda. Ali na temelju nekoliko biografskih detalja koji postoje, stručnjaci su sastavili neke detalje njegovih vjerovatnih crta lica. Dr Warren kaže: "Isus bi imao tamnu kožu, smeđe oči, poput lokalnog stanovništva. Umro je prije svoje 40. godine. Nije bio bogat i provodio je puno vremena vani, pa je vjerovatno imao bore na licu. Ruke i stopala su mu vjerojatno bili žuljeviti i grubi." Za više detalja, stručnjaci gledaju druge ljude koji su živjeli u regiji u to vrijeme. Jedna od rijetkih stvari koje nam Biblija govori o Isusovom izgledu je koliko je izgledao nejasno.
Kad su vojnici došli da ga odvedu iz Getsemanskog vrta, trebao im je Juda da ga izdvoje iz gomile drugih Jevreja. Slično, u Evanđelju po Ivanu, Marija Magdalena ga je zamijenila s vrtlarom kada je otišla tražiti njegovo tijelo. Iz ovih podataka neki su naučnici zaključili da je Isus možda izgledao vrlo slično drugim ljudima tog vremena i da nije imao mnogo karakterističnih obilježja.
Warren vjeruje da najbolji prikazi onoga kako je Isus mogao izgledati potječu iz egipatskih portreta mumija u Fayumu. Na ovim su slikama prikazani muškarci koji su umrli između 80. i 120. godine nove ere u sličnom dijelu svijeta kao Isus. Prikazuju muškarce s tamnim očima, tamnom kožom, kratkom kovrdžavom kosom, bradom i crtama lica koje bi bile karakteristične za ljude koji žive na području današnjeg Egipta i Izraela.
Što se tiče mišića, na kipovima i figurama Krista koje smo navikli vidjeti, on je predstavljen kao mršav i mišićav. Stručnjaci kažu da to i nije tako daleko kada uzmemo u obzir detalje Isusova života. Profesor Taylor kaže: "Isus je puno hodao tokom svoje misije, a po zanatu je bio tesar ili graditelj, tako da nije bio na kauču. On i njegovi učenici uglavnom su živjeli od gostoprimstva, milosrđa i dijeljenja hrane, tako da ne mislim da nije puno jeo. Vidim ga više žilavog nego korpulentnog."
Kao neko ko je putovao pješice i jeo vrlo malo, bilo bi krajnje iznenađujuće da je Isus bio posebno mišićav. Što se tiče odjeće, u Judeji u prvom stoljeću, duge tunike poput onih koje obično imamo na umu smatrane su ženskom odjećom. Nasuprot tome, muškarci u regiji nosili su kratku, dvodijelnu vunenu tuniku, stegnutu ili vezanu u struku, s finijom lanenom tunikom ispod.