Ratovi u Ukrajini i Gazi i šire globalne tenzije povećale su prodaju velikih proizvođača oružja prošle godine, uz značajno povećanje za proizvođače sa sjedištem u Rusiji i na Bliskom istoku, rekao je u ponedjeljak vodeći think-tank.

Prodaja oružja i vojnih usluga od strane 100 najvećih svjetskih proizvođača odbrambene opreme porasla je za 4,2% u 2023. na 632 milijarde dolara, prema izvještaju štokholmskog Međunarodnog instituta za istraživanje mira (SIPRI).

Porast je uslijedio nakon pada od 3,5% u 2022., za koji SIPRI okrivljuje nedostatak radne snage, poremećaje u lancu nabavke i rastuće troškove, što je mnogim kompanijama otežalo ispunjavanje povećane potražnje izazvane invazijom Rusije na Ukrajinu.

Ali mnogi od njih su prošle godine uspjeli povećati proizvodnju.

Kao znak porasta potražnje, svih 100 kompanija koje su praćene ostvarile su prodaju veću od milijardu dolara prošle godine po prvi put.

"Došlo je do značajnog porasta prihoda od oružja u 2023., a to će se vjerovatno nastaviti i u 2024.", rekao je Lorenzo Scarazzato, istraživač iz SIPRI-ja.

Prodaja 100 najvećih svjetskih kompanija za proizvodnju oružja "još uvijek nije u potpunosti odražavala obim potražnje, a mnoge kompanije su pokrenule akcije zapošljavanja, što sugerira da su optimistične u pogledu buduće prodaje", dodao je Scarazzato.

Manji proizvođači bili su efikasniji u zadovoljavanju potražnje povezane s ratovima u Gazi i Ukrajini, rastućim tenzijama u istočnoj Aziji i programima ponovnog naoružavanja u drugim regijama, navodi Institut.

"Mnogi od njih se specijalizuju ili za komponentu nečega ili za izgradnju sistema koji zahtevaju jedan skup lanaca snabdijevanja", što im omogućava da brže reaguju, rekao je za AFP Nan Tian, direktor SIPRI-jevog programa vojnih troškova i proizvodnje oružja.

Među vodećim proizvođačima, američke kompanije su prošle godine zabilježile rast prodaje od 2,5 posto i još uvijek čine polovinu svjetskih prihoda od oružja, a 41 američki proizvođač oružja je među 100 najvećih svjetskih proizvođača oružja.

Lockheed Martin i RTX, ranije Raytheon Technologies, dva najveća svjetska proizvođača oružja, s druge strane, prijavili su pad prihoda od 1,6%, odnosno 1,3%.

Takvi divovi "često ovise o složenim, višeslojnim lancima nabavke, što ih je učinilo ranjivim na dugotrajne izazove u lancu nabavke 2023.", rekao je Tian.

Ranije ove godine, SIPRI je izvijestio o povećanju globalne vojne potrošnje od 7% u 2023., što je najveći godišnji porast od 2009. godine.

U Evropi, gdje se nalazi 27 od 100 najboljih, proizvođači oružja su u prosjeku zabilježili povećanje od samo 0,2% i imali su ukupnu prodaju od oko 133 milijarde dolara.

Ali evropske kompanije koje proizvode složene sisteme naoružanja još su prošle godine bile u procesu poštovanja starih ugovora, tako da prihodi ne odražavaju priliv narudžbi od tada.

"U isto vrijeme, određen broj drugih evropskih proizvođača zabilježio je značajan rast prihoda od oružja, vođen potražnjom povezanom s ratom u Ukrajini, posebno za municijom, artiljerijom i protivvazdušnom odbranom i kopnenim sistemima", napominje SIPRI.

Brojke za Rusiju, iako nepotpune, daju jasan signal ekonomije koja je sve više usmjerena na rat.

Prodaja dvije ruske grupe na rang listi porasla je za 40%, uglavnom zahvaljujući povećanju prodaje državnog konglomerata Rostec od 49%, navodi se u izvještaju.

Tri odbrambene kompanije sa sjedištem u Turskoj, a to su poznati proizvođač dronova Baykar, Aselsan i Turkish Aerospace Industries (TAI), zabilježile su skok prodaje za 24% na oko 6 milijardi dolara.

To je, navodi se u izvještaju, potaknuto izvozom izazvanim ratom u Ukrajini i kontinuiranim nastojanjem turske vlade da postane samodovoljna u proizvodnji oružja.

Baykar, proizvođač bespilotnih letjelica dokazanih u borbi, povećao je prodaju za 25 posto na oko 1,9 milijardi dolara, navodi se u izvještaju. Izvoz je činio oko 90% prihoda od oružja u 2023.

Prodaja proizvođača odbrambene elektronike Aselsan i državnog giganta za svemirsku i odbrambenu proizvodnju TAI skočila je za 12,4% i 45,3% na 2,4 milijarde dolara, odnosno 1,7 milijardi dolara.

Proizvođači na Bliskom istoku bili su podstaknuti ratom u Ukrajini i nemilosrdnom ofanzivom Izraela na Gazu – i imali su u prosjeku porast prodaje od 18%.

Tri izraelska proizvođača na ljestvici ostvarila su rekordnu prodaju od 13,6 milijardi dolara, 15% više nego godinu prije.

„Prihodi najvećih bliskoistočnih proizvođača oružja u Top 100 dosegli su neviđene visine u 2023. i čini se da će se rast nastaviti", rekao je Diego Lopes da Silva, viši istraživač u SIPRI-jevom programu vojnih rashoda i proizvodnje oružja.

„Osim što su ostvarili rekordne prihode od oružja u 2023., izraelski proizvođači oružja bilježe mnogo više narudžbi dok rat u Gazi bjesni i širi se."

U Aziji je trend ponovnog naoružavanja posebno bio očigledan u rastu prodaje četiri južnokorejska proizvođača, s prosječnim rastom prihoda od 39% i pet japanskih firmi koje su zabilježile prosječan rast od 35%.

Devet kineskih proizvođača je u međuvremenu zabilježilo rast prihoda za samo 0,7% "usred usporavanja ekonomije", ali je njihova prodaja i dalje iznosila 103 milijarde dolara.

To je bio njihov najmanji procenat rasta prihoda od oružja od 2019.