Južnokorejski konzervativni predsjednik, Yoon Suk Yeol, iznenada se pojavio na danas u programu televizije i najavio "vanredno ratno stanje". Južnokorejski čelnik opravdao je neočekivanu odluku optuživši opoziciju da simpatizira Sjevernu Koreju, da planira da ga svrgne s vlasti i da paralizira njegovu vladu korištenjem svoje kontrole nad parlamentom.

Parlament se usprotivio ovoj odluci, 190 prisutnih zastupnika (od 300 koji čine Dom) glasalo je protiv vanrednog stanja koje je odredio predsjednik. Korejske novine tvrde da se trupe, koje su ušle neposredno nakon predsjedničke objave, već povlače iz parlamenta, nakon što su zakonodavci blokirali dekret.

Čelnik opozicije Lee Jae-Myung rekao je da svako ko djeluje prema predsjednikovim naredbama krši zakon jer je vanredno stanje nevažeće.

Demonstranti su izašli na ulice Seula i pojavili se pred vratima parlamenta. Neki od njih su pokušali ući u zgradu, ali su ih sigurnosne snage spriječile, što se vidi na slikama koje prenose lokalni kanali. "Ukinite vanredno stanje! Ukinite vanredno stanje!", skandirali su.

Vanredno stanje koje je odredio Yoon nema direktne veze s neposrednom prijetnjom sjevernog susjeda. To je unutrašnja politička borba. Yoon je okrivio opoziciju za pokušaj pobune, u dogovoru s Pjongjangom, kako bi ga svrgnuli.

Tokom svoje televizijske objave, Yoon je obećao "iskorijeniti prosjevernokorejske snage i zaštititi ustavni demokratski poredak". Lider je također povezao opoziciju s "protivdržavnim aktivnostima". Nije bilo jasno kako će vanredno stanje, koje je prvi put proglašeno od 1980. godine, utjecati na građanska prava ljudi i upravljanje državom.

Oslanjajući se na vanredno stanje, koje izvršnoj vlasti daje izvanredne ovlasti, Yoon, potezom tipičnijim za svog autoritarnog susjeda, pokušava zaobići blokadu opozicije u parlamentu. Južnokorejski vojni zvaničnici, objavila je novinska agencija Yonhap, bili su na raspolaganju vladi, objašnjavajući da će zakonodavne aktivnosti biti zaustavljene, a mediji će biti pod kontrolom "komandosa ratnog prava". Ratno stanje također zabranjuje javne proteste. Vrata parlamenta, izvijestili su lokalni mediji, blokirala je vojska.

"Kako bih zaštitio liberalnu Južnu Koreju od prijetnji koje predstavljaju sjevernokorejske komunističke snage i kako bih eliminisao protudržavne elemente, ovime proglašavam vanredno vojno stanje", rekao je Yoon. "Ovo je neizbježna mjera kako bi se osigurala sloboda i sigurnost ljudi, kao i kako bi se osigurala održivost nacije suočena s nemirima koje su izazvali ovi subverzivni i protivdržavni elementi."

Nekoliko sati nakon objave, mnogi stanovnici Seula okupili su se oko Narodne skupštine kako bi protestvovali protiv dekreta o vanrednom stanju.

Yoon (63 godine), iz Stranke narodne moći (PPP), na čelu je azijske demokratije više od dvije i pol godine, otkako je na izborima tijesnom razlikom pobijedio tada vladajuću Demokratsku stranku Koreje (DPK), liberalnih naklonosti. Južnokorejski mediji izvještavaju da je Yoonov rejting naglo pao posljednjih mjeseci, dok je opozicija odgodila njegove budžetske račune za iduću godinu.

"Narodna skupština [Parlament] također je u potpunosti smanjila osnovne budžete za nacionalne operacije, prevenciju kriminala u vezi s drogom i javnu sigurnost, potkopavajući osnovne funkcije države", dodao je predsjednik u svom obraćanju. "Ovo je ostavilo naše građane u stanju haosa, s nacijom pretvorenom u utočište droge i javnom sigurnošću u padu."

Politički suparnici ove su godine izvršili pritisak na Yoona razotkrivanjem skandala oko prve dame, poslovne žene Kim Keon-hee, koju se optužuje da je napuhala biografiju, plagirala doktorsku tezu i prihvatila Diorovu torbicu na dar. Agencija za borbu protiv korupcije tada je rekla da će istražiti sve optužbe protiv Kima, koji je već bio pod istragom zbog navodne manipulacije cijenom dionica Deutsch Motorsa, trgovca automobilima BMW, između 2009. i 2012. godine.

Yoonov uspon na vlast označio je raskid s pokušajem prethodnog predsjednika, Moon Jae-ina, da smiri napetosti s Pjongjangom. Tokom godina, vođa je sklopio snažan vojni savez sa Sjedinjenim Državama kako bi se suprotstavio nuklearnim prijetnjama režima Kim Jong-una. Yoon je proveo 27 godina kao državni tužitelj i imao je vodeću ulogu u otkrivanju slučajeva korupcije koji su dvojicu bivših predsjednika poslali u zatvor.