Šišići su selo koje je od Trnova udaljeno oko 4 km zračne linije na sjeveroistočnu stranu. Selo je popisano u osmanskom defteru iz 1530. godine. U opširnom popisu Bosanskog sandžaka, iz 1604. godine, u Šišićima je popisano 29 muslimana sa baštinama i "van zemlje 1."
Godine 1879. u selu su popisana 24 muhamedanca i 75 grko-istočnjaka, godine 1885. – 34 muhamedanca i 90 istočno-pravoslavnih; godine 1910. – 166 srpsko-pravoslavnih i 20 muhamedanaca. Godine 1991. u Šišićima je popisano 30 Srba i 10 Muslimana. U selu se nalaze dvije nekropole stećaka: 1) Oko 1 km sjeverno od sela, pokraj starog puta Trnovo–Delijaš, nalaze se dva osamljena stećka, jedan sanduk i jedan sljemenjak, ukrašen scenom lova na jelena. Spomenici su orijentirani u pravcu Z–I. 2) Zapadno od seoskih kuca, na lokalitetu Mramorje, nalazi se nekropola sa 45 stećaka (30 sanduka i 15 sljemenjaka). Dva sanduka i 1 sljemenjak su ukrašeni motivom polumjeseca, kruga (sunca), bordurom i stilizacijom cik-cak linije.
Odmah zapadno od stećaka nekropole Mramorje nastavljaju se stariji i noviji muslimanski nadgrobni spomenici. Na najstarijem ogromnim nišanima sa turbanom vidimo plastične motive sablje, buzdovana i luka, na jednom isto tako starijem nišanu bez turbana našli smo predstavu čovječijeg lika i rozete u vijencu (...).
Nekropola stećaka i starih nišana u Šišićima, kako pokazuju autorska terenska istraživanja iz 2015 godine, zarasla je u gusto i neprohodno trnje, zbog čega je, za sada, nemoguće provjeriti da li se svi spomenici koji se spominju u naučnoj literaturi još uvijek nalaze na nekadašnjem mjestu. Djelimično su dostupni stećci i nišani koji se nalaze neposredno uz seoski put.
Prvi veliki nišan, s nekropole, udaljen je desetak metara od stećaka. To je visoki nišan samac s turbanom. Sa sjeveroistočne strane ukrašen je sabljom. Na jugoistočnoj strani nišana, koja je oštećena, naziru se neki ukrasi koje nije moguće definirati. Dimenzije nišana su 209 × 35 x 34 cm. Orijentacija mezara, ispod nišana, za sada, također se ne može utvrditi.
Drugi veliki nišan, na nekropoli, nalazi se na razdaljini od 7-8 m zapadno od prethodnog.
To je masivni nišan samac, sa turbanom. Dimenzije nišana su 165 x 37 x 37 cm. Sa jugozapadne strane ukrašen je skladnom kompozicijom turskog krivog luka i kijače, sa sjeveroistočne sabljom.
Pošto se sa istočne strane nišana nalazi još jedan nišan samac s turbanom, na udaljenosti od svega 3 m, moguće je da je mezar ispod nišana bio okrenut u pravcu S–J.
Jedini mezar na nekropoli, kojem se sa apsolutnom sigurnošću može odrediti grobna orijentacija, jeste mezar sa dva nišana, uzglavnim i nožnim, okrenut u pravcu I–Z. Uzglavni nišan je sa turbanom na osmostranom stubu, obima 74 cm, visine 87 cm. Nožni nišan u obliku je stele dimenzija 83 x 34 x 10 cm, sa završetkom na dvije vode. Stari i veliki nišani iz Šišića, koji su za sada dostupni, ukrašeni su predstavom osmanlijskog oružja, turskim krivim lukom i sabljom.
Iz dosadašnje literature poznato je da se na istoj nekropoli nalazio (nalazi?) nišan ukrašen predstavom čovječijeg lika sa rozetom.
S obzirom na to da se muslimansko mezarje nalazi neposredno uz stećke, da Osmanlije svoje mrtve zasigurno ne bi sahranili u kršćansko groblje, te da osmanski nišani, zasigurno i bez dileme, isključuju predstavu ljudskog lika, nužno je zaključiti da je staro muslimansko mezarje u Šišićima bošnjačko mezarje. Osmansko oružje na nišane došlo je pod utjecajem ratničke mode.
Pored starog mezarja, sa njegove zapadne strane, nalazi se manje savremeno porodično groblje s desetak mezareva s nišanima i približnim brojem ulegnuća od nekadašnjih mezareva. U groblje se ukopavaju pripadnici roda Bajraktarević.
Najvjerovatnije, pod utjecajem stećaka i orijentacije najstarijih muslimanskih nišana, savremeni grobovi okrenuti su u pravcu I–Z.
(Ibrahim Pašić, Od stećka do nišana u BiH, BZK Preporod, 2017)