Donald Trump vratio se u Bijelu kuću odlučan inaugurirati novu eru. Otkako je preuzeo dužnost 20. januara, republikanac je revolucionirao zemlju agresivnom politikom, koju karakteriziraju rezovi u administraciji i progon ilegalne imigracije.
Međutim, koncept "Make America Great Again" otišao je izvan granica. Trump je uzdrmao međunarodnu scenu započinjanjem trgovinskog rata s Kinom, prijetnjama njenim glavnim partnerima i obećanjem da će okončati rat u Ukrajini bez prisutnosti ključnih partnera za pregovaračkim stolom, poput Evropske unije.
Prošlog su se utorka diplomate Sjedinjenih Država i Rusije sastali u Saudijskoj Arabiji kako bi postavili temelje za predstojeće mirovne pregovore. Prvi sastanak na kojem Ukrajina nije učestvovala, nešto što je Zelenski oštro kritikovao.
Ukrajinski predsjednik ponovio je da "bez Ukrajine u pregovorima ne može biti mira", dodavši da su o tome saznali iz medija:
- Niko nas nije pozvao na sastanak u Saudijskoj Arabiji između Rusije i SAD-a. Zapravo, postojanje ovog sastanka bilo je veliko iznenađenje za nas - rekao je Zelenski.
Na njegove riječi odgovorio je Donald Trump rekavši da je "razočaran" reakcijom Zelenskog te je čak dao naslutiti da je Kijev započeo rat umjesto Rusije.
Ovo nije prvi put da je predsjednik SAD-a svojim kontroverznim izjavama dospio na naslovnice, štaviše, one su postale karakteristični aspekt njegovog načina vladanja. Stručnjaci za međunarodne odnose sugeriraju da bi Trump mogao primjenjivati "teoriju luđaka", baš kao i njegov prethodnik Richard Nixon.
Korijen ove teze seže u mandat Richarda Nixona, koji je bio predsjednik Sjedinjenih Država od 1969. do 1974. Tokom tog razdoblja republikanski vođa pokazao je nestalno ponašanje pri donošenju odluka s međunarodnim reperkusijama. Time je nastojao svoje protivnike natjerati da povjeruju da će američki odgovor na njegove provokacije biti nepredvidiv, te da bi čak mogao uključivati i upotrebu nuklearnog oružja.