Vjekovnu misteriju o nacionalnosti Christophera Columbusa otkrili su naučnici u španskom TV dokumentarcu nakon upotrebe DNK analize.
Istraživač iz 15. stoljeća je bio Jevrej iz Španije, prema dokumentarcu “Columbus DNK: His True Origin”, programu koji je emitovan na nacionalnoj televiziji RTVE u subotu povodom obilježavanja nacionalnog dana Španije i obilježavanja Columbusovog dolaska u Novi svijet.
Istraživači predvođeni forenzičkim stručnjakom Miguelom Lorenteom testirali su male uzorke posmrtnih ostataka pokopanih u katedrali u Sevilji, koju su tamošnje vlasti dugo označavale kao posljednje počivalište Columbusa, iako su postojale i suprotne tvrdnje. Tim ih je uporedio sa onima poznatih rođaka i potomaka.
Zemlje su se dugo prepirale oko porijekla i posljednjeg počivališta povijesne ličnosti koja je izazivala podjele i koja je vodila ekspedicije koje je finansirala Španija od 1490-ih pa nadalje, otvarajući put evropskom osvajanju Amerike.
Mnogi historičari dovode u pitanje tradicionalnu teoriju da je Columbus bio iz Đenove u severozapadnoj Italiji. Druge teorije su se kretale od toga da je bio španski Jevrej, Grk, Baskijac ili Portugalac, piše Guardian.
Lorente je, izvještavajući novinare o istraživanju u četvrtak, potvrdio prethodne teorije da su ostaci u Sevilji pripadali istraživaču.
Rekao je: "Danas je to bilo moguće provjeriti novim tehnologijama, tako da je prethodna djelimična teorija da ostaci iz Sevilje pripadaju Columbusu definitivno potvrđena."
Istraživanje o nacionalnosti bilo je komplikovano i na njega su utjecali brojni faktori, uključujući veliku količinu podataka, ali "ishod je gotovo apsolutno pouzdan", dodao je Lorente.
Kolumbo je umro sa 55 godina u sjeverozapadnom španskom gradu Valjadolidu 1506. godine, ali je želio da bude sahranjen na ostrvu Hispaniola koje danas dijele Dominikanska Republika i Haiti.
Njegovi posmrtni ostaci su tamo odnijeti 1542. godine, zatim prebačeni na Kubu 1795. godine, a zatim, kako se dugo mislilo u Španiji, u Sevilju 1898. godine.
Godine 1877. radnici su pronašli olovni kovčeg zakopan iza oltara u katedrali u Santo Domingu, glavnom gradu Dominikanske Republike, koji sadrži kolekciju fragmenata kostiju za koje zemlja kaže da pripadaju Columbusu.
Lorente je rekao da bi obje tvrdnje mogle biti istinite jer su oba skupa kostiju nekompletna.