Skupa je ruka kojom je familija Isak u federalnom parlamentu ozakonila Schmidtovu jednodnevnu suspenziju ustava i nametanje “trojke” na vlast. Karikaturalni otac i sinovi Isak zasjeli su, u zamjenu za glas podrške, u važne fotelje u instutucijama većeg bh. entiteta, no mačku je malo (velika) glava. Treba naplatiti ono što se može, dok traje, što se više može.
Stoga je malo koga iznenadila vijest da je zaštitarska firma Condor iz Zenice dio konzorcija koji je dobio posao od Elektroprivrede Bosne i Hercegovine vrijedan čak 14 miliona maraka.
Poslove zaštite objekata ovog javnog preduzeća obavljat će tako firma čiji je vlasnik Amela Isak, supruga ministra unutrašnjih poslova Federacije BiH, Rame Isaka i majka federalnog zastupnika Arnela Isaka, u nisto vrijeme i majka Rusmira Isaka, direktora Kazneno-popravnog zavoda Zenica.
Firma Condor i dosad je poslovala sa brojnim preduzećima i ustanovama u vlasništvu države, odnosno Federacije, samo od Rudnika mrkog uglja Kakanj dobila je posao fizičke i tehničke zaštite vrijedan oko 600 hiljada KM.
Bilo je smiješno gledat kako se, kao, ibreti Edin Forto na press konferenciji stranke kojom predsjedava na ovu vijest. Zakukao je vječno iznenađeni državni minister prometa kako se ovakvi slučajevi nemaju kome prijaviti jer ne postoji institucija koja će se baviti slučajevima sukoba interesa.
"Radi se o izboru koji izaziva opravdane sumnje o sukobu interesa. Tim više što nije prvi put da ista firma dobija poslove zaštite ustanova u državnom vlasništvu. Federacija je u poziciji da mi ovaj i slične slučajeve nemamo kome prijaviti jer već godinama ne postoji institucija kojoj se prijavljuje sukob i koja po tome odlučuje", kazao je Forto ne naviodeći krivca za takvo stanje.
A on, krivac, trenutno sjedi u zgradi Predsjedništva i dijelom je “trojke” koja se sada, kao, ibreti, što mora finansirati poslove familije Isak.
Prije tačno 11 godina, u novembru 2013. godine, objavljen je Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o sukobu interesa u institucijama vlasti BiH kojeg su potpisali Denis Bećirović i Dragan Čović, tada predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH i predsjedavajući Doma Naroda Parlamenta BiH. Tim zakonom su Centralnoj izbornoj komisiji BiH oduzete ovlasti za utvrđivanje sukoba interesa.
U Zakonu o sprječavanju sukoba interesa u organima vlasti u Federaciji ostala je odredba koja je predviđala da CIK utvrđuje sukob interesa koju se nije moglo primjenjivati, jer joj je državnim Zakonom, koji je usvojila koalicija SDP-HDZ-SNSD, CIK-u oduzeto to pravo.
Republika srpska imala je svoju Komisiju a zahvaljujući izmjenama zakona u Federaciji nije nikada više nije bilo moguće formirati ni komisiju koja bi utvrđivala sukob interesa. Od te 2013. godine ne postoji instiutucija koja bi rješavala slučajeve poput Condora Rame Isaka ili na desetine sličnih ranijih slučajeva flagrantnog sukoba interesa.
Forti ostaje samo da i dalje javno kuka, dok iza kulisa nametnuta vlast i dalje novcima javnih poduzeća plaća zaštitu familiji Isak.