Skandal se poput šumskog požara širi francuskim književnim svijetom: francusko-alžirski pisac i novinar Kamel Daoud optužen je da je ukrao priču pacijentice njegove supruge i psihijatra, Aiche Daoud, na osnovu koje je napisao roman Houris (Gallimard) koji je četvrtog novembra osvojio Goncourtovu nagradu, najprestižniju u Francuskoj. Tuženi su i pisac i njegova supruga, između ostalog i zbog kršenja klauzule o povjerljivosti između liječnika i pacijenta.
Tužbu je pred pred alžirskim sudom, nekoliko dana nakon objavljivanja knjige, podnijela Saâda Arbane, žena koja je svoju traumu ispričala piščevoj ženi i koja je, kako je priznala, provela tri noći bez sna nakon što je čitala prve stranice Hourisa. Ona je doslovno bila tamo. I nije bilo ugodno.
Ova afera, koja se već našla na stranicama glavnih francuskih medija, sada je izašla u javnost jer je Arbane, koji živi u Alžiru, nakon objave nagrade odlučila krenuti u napad i dati intervju za alžirsku televiziju u kojem je ispričala cijelu priču, govorila o tužbama i ispričala kako je čitanje knjige "kršenje moje privatnosti". Za Arbane je, nadalje, kristalno jasno da je piščeva supruga bila ta koja mu je morala dati medicinsku dokumentaciju kako bi mogao napisati svoj roman.
Prema priči bivše pacijentice, događaji su zapravo počeli 1993. godine kada je kao dijete pretrpjela islamistički napad u Djelfi tokom Alžirskog građanskog rata, tog sukoba koji je trajao gotovo desetljeće između vlasti i islamističkih grupa. U tom napadu Arbane su pokušali zaklati a gotovo cijela njena porodica je ubijena. Od tada je postala nijema i mogla je komunicirati samo pomoću kanile. Imala je i ogroman ožiljak na grlu, a godinama kasnije, kada je zatrudnjela, razmišljala je o mogućnosti pobačaja jer nije htjela nikoga donijeti na svijet koji je smatrala mračnim i okrutnim.
Godine 2015. godine, kako bi prevladala tu bol, podvrgnula se terapiji kod Aiche Daoud u Oranu, gradu u kojem je psihijatrica tada živjela sa svojim suprugom piscem.
U augustu 2024. objavljen je „Houris“, roman o mladoj Alžirki, Aube, koja je ostala nijema nakon napada u građanskom ratu. Ima ožiljak na vratu, komplikovan joj je odnos s majkom, trudna je i ne zna šta bi s djetetom. Autor je Kamel Daoud, koji živi u Francuskoj od 2020. i smatra se jednim od najkritičnijih intelektualnih glasova alžirske vlade. Naime, već se našao usred kontroverze zbog nekih izjava o napadima na Božić 2016. u Njemačkoj zbog čega je bio prozvan islamofobom.
„Houris“ odmah po izlasku dobija izvrsne kritike. Pisac Frederic Beigbeder smatra ga "najfeminističkijim romanom godine", a u novembru ove godine osvaja Goncourtovu nagradu koja se uvijek dodjeljuje već objavljenom romanu. Daoud razdragano slavi s prozora restorana u kojem se održava dodjela nagrada.
Saada Arbane je ispričala da je upoznala Daouda i da je imala prijedlog da se njena priča fikcionalizira. Prije tri godine psihijatrica ju je pozvala na kahvu i tamo joj je to ponudila što je ona odbila jer nije htjela ispričati svoju životnu priču. Nije bilo prvi put da joj se neko ovako približio, jer priča o napadu na nju nije nepoznata u Oranu. Druga stvar su traume, bol i problemi za koje samo psihijatar može znati, kao što je odnos s majkom ili njena želja da pobaci. Odnosno sve ono što je uvijek ispod rane i što je uvijek, uvjerava, odbijala javno objaviti.
Ubrzo nakon toga, Arbane je insistirala kod psihijatrice da ne želi da se o njoj piše roman, na šta je ona odgovorila da se to neće dogoditi. "Ovdje sam da te zaštitim", rekla joj je. Ne čini se da se to dogodilo.
Kamel Daoud do danas nije davao nikakve izjave. Ni izdavačka kuća Gallimard nije povukla roman i zasad ne razmišlja o tome. Njegov urednik Antoine Gallimard izdao je 19. novembra saopćenje oslobađajući autora odgovornosti i prebacujući skandal na političku scenu, jer se Daoud pozicionirao u korist Maroka po pitanju suvereniteta nad Zapadnom Saharom, što je pozicija koju trenutno ima Francuska, a koja je suprotna željama Alžira.
Prema Gallimardu, bilo je "nasilnih klevetničkih kampanja koje su [protiv Daouda] orkestrirale određene medijske kuće bliske režimu čije prirode niko nije svjestan." Naglasio je i zabranu romana u Alžiru. "Nakon što su knjiga i naš izdavač zabranjeni na sajmu knjiga u Alžiru, došao je red na njegovu suprugu, koja ni na koji način nije bila opskrbljena Hourisovim spisima, da doživi napad na svoj profesionalni integritet." I podsjetio je da je roman "inspiriran tragičnim događajima koji su se dogodili u Alžiru, ali su njegova radnja, njegovi likovi i junakinja čisto izmišljeni".