Slike objavljene na internetu 18. oktobra otkrile su prisutnost sjevernokorejskih trupa koje se obučavaju u Rusiji na bazi Sergeyevka (regija Primorsky). Deset hiljada vojnika za podršku ratu Vladimira Putina i obnovljeni kontakti između ruskih i sjevernokorejskih zvaničnika: sukob u Ukrajini prešao je novu stepenicu ka internacionalizaciji. Do sada je pomoć koju su pružali saveznici Moskve i Kijeva, uključivala vojnu opremu i pomoć u zaobilaženju sankcija. Ovo je prvi put da jedna država šalje trupe da direktno intervenišu u ratu u Ukrajini.
Neki to vide kao znak slabosti Rusije, koja je primorana da pozove pomoć iz komunističke diktature koja čak ni ne može da prehrani svoje građane. Tvrdi se da sjevernokorejske trupe nisu ratovale od kraja Korejskog rata (1953) i da rusko-sjevernokorejsko vojno saradništvo, koje je uspostavljeno u junu putem vojnog sporazuma između dve zemlje koje su se obavezale da će pružati „uzajamnu pomoć u slučaju agresije“, predstavlja značajnu promjenu u ruskom ratu u Ukrajini, sa potencijalno važnim posljedicama za region.
Ako se uzme u obzir broj ruskih vojnika koji se bore u Ukrajini - oko 500.000 - slanje dodatnih 10.000 vojnika, koji ne govore jezik zemlje u koju su poslani, neće promjeniti tok rata. No, u trenutku kada ukrajinske snage gube teritorij, oni mogu predstavljati povremenu pomoć Kremlju, koji oklijeva da pokrene nepopularnu mobilizaciju. Bilo da se radi o pojačavanju pritiska u Donbasu, bilo da pomažu snagama da povrate ukrajinsku enklavu Kursk, ili da osiguraju odbranu granice i oslobode tako ruske trupe za borbu. Dok je sjevernokorejska ministarka spoljnih poslova, Choe Sonhui, bila u Moskvi u utorak na „strateškim“ razgovorima s ruskim šefom diplomatije, Sergejom Lavrovim, 10.000 vojnika iz Pjongjanga moglo bi biti samo uvod. Sjeverna Koreja ima 1,2 miliona ljudi pod oružjem, na 26 miliona stanovnika. Vojska traje deset godina, što bi moglo pružiti mnogo više nego što je potrebno za ruski front.
Ali za Vladimira Putina koristi nisu samo vojne. One su i političke. Nakon svog diplomatskog uspeha na samitu nesvrstanih u Kazanju, gde se pojavio s partnerima sa Juga, pa čak i sa generalnim sekretarom UN-a, ruski predsjednik još jednom podseća svoje protivnike da nije izolovan na međunarodnoj sceni. Takođe pokazuje neodlučnim zapadnjacima svoju odlučnost da vodi rat do kraja i podsjeća da su saveznici Rusije brži da oslobode svoju pomoć nego što su to ukrajinski saveznici.
Od početka rata, saveznici Ukrajine su zadržali svoju vojnu pomoć jer se plaše da će izazvati „eskalaciju“ koja bi mogla prouzrokovati opasno širenje sukoba. „Neću biti američki predsednik koji će započeti treći svetski rat“, upozorio je Joe Biden. Pojava sjevernokorejskih vojnika, ako budu poslani u borbu, otežaće održavanje zabrane ukrajinskim snagama da koriste zapadne rakete dugog dometa za napad na vojne ciljeve na ruskom tlu. Na sličan način, sjevernokorejski dolazak mogao bi ponovo oživeti prijedlog Emmanuela Macrona o slanju instruktora na ukrajinsko tlo.
Rizici od širenja sukoba se takođe odnose na indo-pacifičku regiju. Pozivajući vojnike Kim Jong-una u pomoć, Vladimir Putin uvozi u Ukrajinu Korejski rat, koji nikada nije okončan mirovnim sporazumom. U 2023. godini, Kim Jong-un je prekinuo politiku pomirenja s Jugom i zakopao cilj „ujedinjenja“ poluostrva. Razvio je svoj nuklearni arsenal i povećao neprijateljske akcije prema Jugu. Novo strateško postavljanje Pjongjanga označava Južnu Koreju kao „glavnog neprijatelja“. Zbog toga Seul pažljivo prati vijesti s ruskog fronta i razmatra da poveća svoju pomoć Ukrajini. Južnokorejske vlasti se brinu o kompenzacijama koje Rusija pruža sjevernokorejskoj diktaturi, uključujući moguće prenose nuklearne tehnologije.
U regionu se formiraju dva bloka koja uključuju četiri nuklearne sile. Prvi okuplja Rusiju, Kinu i Sjevernu Koreju, dok drugi uključuje Južnu Koreju, Japan i Sjedinjene Američke Države. Ostaju dva pitanja. Kakav će biti stav Kine, koja podržava Sjevernu Koreju i Rusiju i dijeli s njima želju da promjene međunarodni poredak, ali nije sklona haosu? Hoće li Iran, koji isporučuje dronove i rakete Rusiji, slijediti sjevernokorejski model? Što duže rat u Ukrajini traje, to se više širi i izlazi iz svojih granica.