Sheikh Hasina (76) pet je puta birana za premijerku Bangladeša, osme najmnogoljudnije zemlje svijeta sa 170 miliona stanovnika. Pod njezinim vodstvom, stranka Awami League (lijevog centra) prvi je put preuzela vlast 1996. i u dva različita razdoblja vladala je 20 godina. Postala je nada za uspostavu demokratskog Bangladeša nakon turbulentnog razdoblja rata i vojnih udara.
Nakon prvog mandata premijerke, od 1996. do 2001., provela je nekoliko godina u opoziciji, poznata po bliskosti s indijskom vladom. Od 2009. ostvarila je četiri uzastopne izborne pobjede, posljednju u januaru 2024. Međunarodna zajednica hvali ogroman napredak zemlje, nagrađivana je za politiku u korist žena... Ali sada je optužuju da je na kraju povjerovala da vlast pripada samo njoj i da je razvila autoritarno vodstvo koje nije dopuštalo kritiku ili protivljenje.
Nasilno gušenje studentskih protesta posljednjih sedmica, u kojima je više od 300 ljudi poginulo, a hiljade su ranjene i uhapšene, ubrzalo je kraj Hasinine vlade petog augusta. To je kraj razdoblja sve veće represije protiv bilo kojeg kritičkog glasa koji se usuđivao suprotstaviti njezinom upravljanju.
Vladavina najdugovječnije čelnice u mladoj bangladeškoj demokratiji završila je bukom helikoptera u kojim se ukrcala bježeći u Indiju. Bez obraćanja građanima koji su izašli na ulice proslaviti taj trenutak. Bivšoj premijerki to nije prvi put da je protjerana iz zemlje, niti prvi put da je završila u Indiji i tražila azil u Ujedinjenom Kraljevstvu, gdje je već bila i sada razmišlja o povratku tamo.
Hasina je najstarija od petero djece, kći oca nacije, šeika Mujibura Rahmana, koji je 1971. godine proglasio nezavisnost Bangladeša, koji je do tada bio teritorija Pakistana. Njen otac postao je prvi šef nove države i vođa Awami lige. Ovaj harizmatični vođa ubijen je tokom vojnog udara 15. augusta 1975. zajedno sa suprugom i tri sina. Jedine preživjele su Hasina i njena sestra Rehana, koje su u to vrijeme živjele u Njemačkoj.
Nakon ubistva svoje porodice, Hasina se preselila u Ujedinjeno Kraljevstvo i 1981. izabrana za predsjednicu Awami lige, vrativši se u Bangladeš s namjerom da svrgne autokratski režim. U tome je uspjela zahvaljujući neočekivanom savezu sa svojom političkom suparnicom Khaledom Ziom, čelnicom Bangladeške nacionalističke stranke (BNP), kako bi vodila narodni ustanak za demokratiju kojim je 1990. svrgnut vojni vladar Hossain Mohammad Ershad.
Postepeno su je njezini kritičari optuživali da je postala ono protiv čega se nekoć borila. Držala se vlasti, a njezin bivši saveznik postao je neprijatelj. Khaleda Zia optužena je za korupciju 2018. i bila je zatvorena do sadašnjih pobuna, kada je oslobođena.
"Solidna putanja rasta i razvoja" Bangladeša tokom Hasininog mandata, prema analizi Svjetske banke u aprilu, bila je popraćena i zasjenjena neprestanim osudama organizacija za ljudska prava, opozicije i civilnog društva u zemlji o autoritarnom skretanju njezinih vlada. Nasilno gušenje studentskih protesta proteklih sedmica samo je još jedno poglavlje, najnovije i najkrvavije, u nizu zlostavljanja.
Hasina je imala brojke na svojoj strani. Bangladeš je pao s popisa najnerazvijenijih zemalja na planeti i dosegao nižu-srednju razinu dohotka 2015. Ekstremno siromaštvo (život s manje od 2,15 dolara dnevno) palo je s 11,8% 2010. na 5% 2022. Slično tome, umjereno siromaštvo (manje od 3,65 dolara dnevno) palo je s 49,6% na 30,0% u istom razdoblju. Bruto domaći proizvod rastao je u prosjeku 6% godišnje.
U decembru 2023. časopis Forbes stavio ju je na 46. mjesto od 100 najmoćnijih žena svijeta. Ali umjesto da se usredotoči na hvaljenje svojih postignuća, Hasina je postala opsjednuta ušutkavanjem kritičara i uklanjanjem svakog protivljenja. A u julu 2024. ova primjena sile i represija protiv svake naznake neslaganja izmakla kontroli. Ironija ili ne, ali pola stoljeća nakon gubitka porodice, progonstva i uspona, upravo je društveno odbacivanje sistema kvota za zapošljavanje državnih službenika, kojim je 30% javnih poslova bilo rezervisano za rodbinu boraca oslobodilačkog rata protiv Pakistana koji je vodio njezin otac, potaklo njen konačni pad.