“Salvator Mundi” prikazuje Isusa Krista kako drži kristalnu kuglu u lijevoj ruci, dok desnom rukom daje blagoslov. Smatra se da je slika nastala oko 1500. godine.

Tokom stoljeća, slika je prošla kroz mnoge ruke i bila je zaboravljena sve do 2005. godine kada je otkrivena na jednoj aukciji u SAD-u. Nakon opsežne restauracije, slika je 2011. godine predstavljena javnosti kao izgubljeno djelo Leonarda da Vincija.

Kontroverze i sumnje

Iako je slika prodata kao autentično djelo Leonarda da Vincija, mnogi stručnjaci sumnjaju u njenu vjerodostojnost. Bernard Hejkel, profesor bliskoistočnih studija na Univerzitetu Prinston, izjavio je da stil slike nije u skladu sa poznatim Leonardovim radovima, posebno u pogledu proporcija figure i crta lica.

Drugi stručnjaci, poput umjetničkog historičara Charlesa Hopea, također izražavaju sumnje. Hope tvrdi da je slika pretrpjela značajnu restauraciju, što dovodi u pitanje autentičnost osnovnih slojeva i detalja. Restauracija je uključivala uklanjanje slojeva boje i ponovno oslikavanje dijelova slike, što je dodatno zakomplikovalo procjenu njene autentičnosti.

Špekulacije o autentičnosti

Jedna od glavnih tačaka sporenja je kristalna kugla koju Isus drži u ruci. Neki stručnjaci tvrde da je prikaz kugle netačan za period u kojem je slika nastala. Leonardo je bio poznat po svojoj pažnji prema detaljima i naučnim istraživanjima, pa je neobično da bi napravio takvu grešku.

Pored toga, stil slikanja i tehnike korištene na “Salvator Mundi” razlikuju se od drugih Leonardovih djela. Na primjer, proporcije lica i ruku nisu u skladu sa Leonardovim poznatim radovima kao što su “Mona Lisa” i “Posljednja večera”.

Stručnjaci koji sumnjaju u vjerodostojnost

Bernard Hejkel: Profesor bliskoistočnih studija na Univerzitetu Prinston, koji je izjavio da stil slike nije u skladu sa poznatim Leonardovim radovima.

Charles Hope: Umjetnički historičar koji tvrdi da je slika pretrpjela značajnu restauraciju, što dovodi u pitanje autentičnost osnovnih slojeva i detalja.

Frank Zöllner: Njemački historičar umjetnosti koji je također izrazio sumnje u autentičnost slike, navodeći da proporcije i stil nisu tipični za Leonardova djela.

Ko je kupio sliku i gdje se sada nalazi

Slika “Salvator Mundi” je 2017. godine na aukciji u Christie’s-u u New Yorku prodata za 450 miliona dolara. Kupac je bio princ Badr bin Abdullah bin Mohammed Al Farhan, koji je djelovao u ime saudijskog princa Mohammeda bin Salmana. 

Nakon aukcije, slika je navodno bila smještena na privatnoj jahti princa Mohammeda bin Salmana, ali nedavne informacije sugeriraju da se sada nalazi u skladištu u Ženevi, Švicarska.

Kada će biti izložena

Prema najnovijim izvještajima, princ Mohammed bin Salman planira izložiti “Salvator Mundi” u budućem muzeju umjetnosti u Rijadu, glavnom gradu Saudijske Arabije. Očekuje se da će slika igrati ključnu ulogu u privlačenju posjetitelja i promoviranju kulturnog razvoja zemlje.

“Salvator Mundi” ostaje jedno od najkontroverznijih umjetničkih djela našeg vremena. Dok neki vjeruju da je riječ o izgubljenom remek-djelu Leonarda da Vincija, drugi smatraju da je ovo samo vješta prevara. Bez obzira na konačnu istinu, “Salvator Mundi” nastavlja fascinirati i intrigirati ljubitelje umjetnosti širom svijeta.