Mirsad Zaimović, zastupnik SDA u Parlamentu Federacije Bosne i Hercegovine, rekao je za Faktor da uprkos upitnom nastavku konstituirajuće sjednice Zastupničkog doma Federacijke BiH "Osmorke" i koalicionih partnera, na kojoj je izabrano novo rukovodstvo, neće tražiti ocjenu ustavnosti te sjednice. Osvrnuo i na Sporazum "Osmorke", HDZ-a i SNSD-a kazavši kako dosta toga nerazjašnjeno, šta će biti sa državnom imovinom, u kojem smjeru su planirane izmjene Izbornog zakona...

Zaimović je u svojstvu predsjedavajućeg konstituirajuće sjednice Zastupničkog doma FBiH 1. decembra prekinuo sjednicu iz više razloga, a jedan od njih je bio to što u prijedlogu novog rukovodstva nije bilo Bošnjaka i najavio njen nastavak za 5. decembar. Nakon toga je napustio salu kao i zastupnici SDA. "Osmorka" i koalicioni partneri su potom održali sastanak i donijeli zaključak o nastavku sjednice na kojoj su imenovali novo rukovodstvo.

“Ma nismo tražili ocjenu ustavnosti nastavka sjednice. Ima tu mnogo upitnika. Veliko je pitanje da li je u skladu s Poslovnikom ono što je većina trenutno napravila u Zastupničkom domu, ali niko nije tražio ocjenu ustavnosti. Ako postoji većina, ne bih tu da pravimo problem.

Nismo pravili ni prije četiri godine. Nećemo tražiti pitanje ustavnosti, ali pod velikim je pitanjem nastavak sjednice, tamo nije bilo čak ni najstarijeg zastupnika koji bi mogao voditi sjednicu u slučaju da to ne radi predsjedavajući konstituirajuće sjednice”, govori nam Zaimović i dodaje:

“Ja sam s momentom polaganja zakletve prestao biti predsjedavajući Zastupničkog doma FBiH. Od tog momenta sam bio predsjedavajući konstituirajuće sjednice. Ono što smo tražili tada bilo je potpuno razumno, odlaganje sjednice za tri-četiri dana, ali većina je požurila da uradi nešto i evo s tim se stalo.

Nije bilo potrebe da se žuri, mogli smo sjednicu u ponedjeljak privesti kraju i na normalan način predati dužnost onima koji su imenovali rukovodstvo Zastupničkog doma Federacije BiH.”

Objašnjava da konstituirajuća sjednica nije završena jer se moraju još imenovati radna tijela.

Osvrnuo se na predstojeće konstituiranje Dom naroda Federacije BiH.

“‘Trojka’ je prije izbora govorila o HDZ-u kao neizbježnom faktoru, zbog toga što su računali ili bili sigurni da će imati najmanje 13 delegata u Klubu Hrvata u Domu naroda i na bazi toga, barem su tako javno govorili, počeli su pregovore s njima. Ako je to argument s kojim su ušli u razgovore sa HDZ-om, onda će se ispostaviti da sada mi imamo 13 delegata, odnosno, da smo neizbježni. Onda se mora većina presložiti da bi Federacija i država počeli da funkcioniraju”, govori Zaimović.

Komentirajući sporazum između “Osmorke”, HDZ-a i SNSD-a, kaže kako je nekoliko stvari ostalo nerazjašnjeno.

“Spominju se izmjene Izbornog zakona, a ne govori se o kakvim izmjenama Izbornog zakona se radi. Hoće li to biti ona rješenja koja su nam nuđena u prethodne četiri godine koja su bila neprihvatljiva sa stanovišta i građanskih prava i očuvanja države.

Druga stvar su euroatlantske integracije, potpuno su zaobiđene ovim sporazumom. Treće, ne znamo šta znači definicija ‘reforma RTV sistema’ i četvrto, šta će biti s državnom imovinom ili šta je definirano tim sporazumom u vezi s projektima koji se tiču korištenja državne imovine, poput projekta Buk Bijela, aerodromom Trebinje.

Govori se o sporazumu koji je kao prvi put potpisan, što nije istina, a s druge strane, sve ove bitne činjenice su prekrivene plaštom nekakvih deklarativnih izjava u vezi sa funkcioniranjem eventualne buduće vlasti”, govori Zaimović.

Odgovorio je i na pitanje šta ako se obistine sumnje da su HDZ-u i SNSD-u učinjeni ustupci na štetu građana i države Bosne i Hercegovine.

“Mi ćemo iskoristiti sve demokratske mehanizme koje imamo, a SDA nije mala stranka, ona je najveća stranka, pobjednička na nivou Federacije, na nivou Bosne i Hercegovine i nije stranka koja neće imati kapacitet i način da se suprotstavi onim stvarima koje se rade protiv države Bosne i Hercegovine”, poručio je Zaimović.

(Izvor: Faktor)