Društvo | 15.04.2025.

Dale su ogroman doprinos

Sabaheta Ćutuk bila je pripadnica ARBiH: Žene su dale veliki doprinos, bile su tu hrabrim srcem

U redovima Armije Republike Bosne i Hercegovine bilo je aktivno 5.360 žena boraca, čije su priče, svaka na svoj način, priče o neustrašivim bosanskim heroinama.

Autor:  Rabija Arifović
Foto: Velija Hasanbegović

"Hrabrost bosanske žene, njena snaga i ponos, bile su jedan od odlučujućih činilaca u borbi Bosne i naroda za opstanak", rekao je prvi predsjednik Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine rahmetli Alija Izetbegović.

Ovih riječi rahmetli predsjednika Izetbegovića posebno se prisjećamo danas, na Dan Armije Republike Bosne i Hercegovine.

U redovima Armije Republike Bosne i Hercegovine bilo je aktivno 5.360 žena boraca, čije su priče, svaka na svoj način, priče o neustrašivim bosanskim heroinama.

Potrebno im je iskazati posebno poštovanje. One su, rame uz rame sa ostalim borcima, hrabro učestvovale u odbrani domovine. Sve one, u različitim segmentima svojih struka, dale su nemjerljiv doprinos i svojim djelovanjem ostavile trag u historiji naše borbe.

Jedna od pripadnica Armije Republike Bosne i Hercegovine bila je i Sabaheta Ćutuk, diplomirana pravnica, koju agresija na Bosnu i Hercegovinu zatiče u Višegradu.

- Ja sam iz Zenice, a muž mi je bio iz Višegrada. Kada smo se vjenčali, odlučili smo otići u posjetu njegovim roditeljima u Višegradu i da tad donesemo odluku gdje ćemo graditi našu zajednicu. Mi smo došli krajem februara, u martu je bio ramazan, proveli smo ga u lijepoj atmosferi, u aprilu je već nastupilo zlo - kazala je ona, dodajući da je, iako se moglo naslutiti šta će se desiti, postojala nada da do agresije neće doći.

Ćutuk: Tri generacije su doživjele rat

 

Napominje činjenicu - tri generacije u njenoj porodici su doživjele rat.

- Moja mama je iz sela pored Rudog. Kao djevojčica u Drugom svjetskom ratu je bila izbjeglica, preživjela je pakao. Njena mama, a moja nana koju nisam upamtila, bila je djevojčica u Prvom svjetskom ratu. Tri generacije. Neke stvari koje nam je mama pričala nismo shvatali, ali sve ovo što pričamo i danas jeste da nam se ne ponovi - naglasila je ona.

Agresiju na Bosnu i Hercegovinu u Višegradu dočekuju nespremni. Otežavajuća okolnost bio je položaj Višegrada.

- Sve redom su palili, ubijali, činjena su razna zvjerstva koja zdrav razum ne može prihvatiti. Višegrad je, nažalost, poznat kao grad živih lomača. Jedna od žena je doživjela da su joj pred očima zaklali šesnaestogodišnjeg sina, govorila je o tome u jednom od dokumentarnih filmova. Neopisiva je količina zla - ispričala je ona o dešavanjima u Višegradu.

Sabaheta je već u junu izgubila muža, a u septembru je bila i ranjena. Međutim, nastojala je, kao i druge pripadnice Armije Republike Bosne i Hercegovine, da pomogne na svaki mogući način.

- Učestvovala sam aktivno u Prvoj slavnoj višegradskoj brigadi, bila sam pomoćnik komandanta i branilac po službenoj dužnosti na Vojnom sudu. Nastojala sam oživjeti i kulturni život, dati bar malo nade našem narodu. Kada se pogleda, bilo je važno prisustvo žene u Armiji Republike Bosne i Hercegovine, dale su zaista veliki doprinos, bile su tu hrabrim srcem. Mi smo u Prvoj slavnoj višegradskoj brigdi imale 105 žena. Iako nije bilo ničega, žene su pravile čuda. I najmanje su strahovale za sebe - akcentirala je ona.

Ćutuk: Žene su najmanje strahovale za sebe 

 

Učestvovala je u akciji izvlačenja više od 2.000 civila na slobodnu. U tom jednom izvlačenju civila, Sabaheta je bila teško ranjena u predjelu abdomena.

- Puno sam iskrvarila, gubila sam svijest. Ja sam bila prva osoba koja je na području te istočnobosanske operativne grupe ranjena u stomak i preživjela trbušno ranjavanje, jer dotad mi nismo imali ni lijekova ni hirurga. Dan ranije, prije nego će mene liječiti, ušla je ljekarska ekipa. Hoću da podijelim i sjećanje na jedan događaj od prije nekoliko godina. Na poslu me je potražio jedan momak. Ispostavit će se da je bio dječak od dvije, tri godine i da sam pomagala njegovoj mami u jednom izvlačenju. Kako mu je mama pričala o tome, mahsuz je došao da me nađe i vidi, što mi je bilo posebno emotivno - ispričala nam je ona.

Ponosna je na sve ono što su žene doprinijele u redovima Armije Republike Bosne i Hercegovine.

- Čovjek nema moć da čini svakome dobro, ali ima mogućnost izbora da nikom ne učini zlo. Bosanskohercegovačka žena uopće je dala veliki doprinos u odbrani domovine, šaljući svoje sinove i kćeri, znajući da je zemlja pomiješana s vodom obično blato, a zemlja pomiješana s krvlju je domovina - zaključila je Sabaheta Ćutuk u razgovoru za Stav.

Ćutuk: Zemlja pomiješana s krvlju je domovina

 

Sabaheta Ćutuk, kao i mnoge druge žene, svojim nesebičnim angažmanom i hrabrošću, ostavila je neizbrisiv trag u odbrani Bosne i Hercegovine.

Njihov doprinos trajno nas podsjeća na snagu i hrabrost bosanskih žena koje su svojim životima svjedočile ljubav prema domovini.

Na Dan Armije Republike Bosne i Hercegovine, treba da se prisjetimo svih tih heroina i iskažemo im dužno poštovanje.

Danas sahrana

Crkvenim zvonima u cijeloj BiH odana počast papi Franji

Prednosti i mane

Kompanija spremna ući na tržište BiH: Šta je Starlink, kakvu opremu zahtijeva i koliko košta usluga

Vjetrenica

Podzemno blago u hercegovačkom kršu koje čuvaju vile

Izvještaj

Najviše ljudi u BiH radi poslove koji su na putu da nestanu: Očekuje se vrtoglava preraspodjela radnih mjesta