Ogromna brana iz sovjetske ere Kahovka, koja se nalazi u dijelu južne Ukrajine koji je pod kontrolom Rusije, dignuta je u utorak u zrak poplavivši okolna područja, izvijestio je Reuters, pozivajući se na izvore s obje strane.
Prema videomaterijalu dostupnom s jedne i s druge strane, srušena je brana hidrocentrale Nova Kahovka uzvodno od Hersona te se vodostaj podigao za 2,5 metra zbog čega je u toku evakuacija otočja u Dnjepru te naselja na obalama, vjerovatno i samog Hersona. Iako ruski analitičari i blogeri tvrde kako je uništena jedino sama centrala uslijed ukrajinskog napada, a ne i sama brana, na snimcima se jasno vidi kako brane više nema.
Južna komanda ukrajinskih snaga jutros je objavila da su ruske snage srušile branu Nova Kahovka.
The Russian army blew up the Kakhovka hydroelectric power plant dam in Kherson region. This can lead to flooding of up to 80 settlements and will undermine water supplies to southern Ukraine and Crimea. It could also leave the Zaporizhzhia Nuclear Power Plant without water for… pic.twitter.com/0dRJr6GhQR
— Vasyl Myroshnychenko (@AmbVasyl) June 6, 2023
- Razmjeri uništenja, brzina i količine vode, kao i vjerovatna područja poplave se trenutno razjašnjavaju - objavila je komanda.
Oleksandr Prokudin, ukrajinski guverner regije Herson, objavio je video na Telegramu u kojem kaže da će kao rezultat štete na brani Nova Kahovka voda doseći kritični nivo za pet sati i da je evakuacija započela.
Kako je izvijestio Prokudin, lokalni stanovnici već su se počeli evakuirati iz opasnih područja. Pozvao ih je da što prije napuste opasna mjesta.
Ogromna brana Nova Kahovka, koja blokira rijeku Dnjipro uzvodno od Hersona, gdje ukrajinske snage napreduju, posljednjih je sedmica stekla vitalnu stratešku važnost. Od oktobra prošle godine Rusija i Ukrajina su više puta optužile jedna drugu za planiranje rušenja brane eksplozivima, što bi poplavilo veliki dio područja nizvodno i vjerovatno prouzrokovalo velika razaranja oko grada Hersona.
Brana, visoka 30 metara i duga 3,2 km, izgrađena je 1956. na rijeci Dnjipro kao dio hidroelektrane Kahovka.
Sadrži rezervoar koji opskrbljuje vodom poluotok Krim, koji je Rusija anektirala 2014, i nuklearnu elektranu Zaporožje, koja je također pod ruskom kontrolom, piše Faktor.
Rusi su 18. augusta 1941. godine upotrijebili 20 tona eksploziva kako bi digli u zrak branu hidroelektrane Dnjepar, pokušavajući spriječiti njemačku ofanzivu. U poplavama je poginulo između 20 000 i 100 000 Ukrajinaca. Upravo su to ponovili sa branom Kahovka.