Legenda kaže da je Donald Trump u mladosti naučio tri lekcije: napad, napad, napad; poreći sve; i uvijek zahtijevati pobjedu. O tome govori i The Apprentice, film reditelja Alija Abassija, koji je nedavno (s poteškoćama u Sjedinjenim Državama) prikazan, a govori o počecima tog ambicioznog i nepromišljenog mladića. Lekcije mu je držao advokat Roy Cohn, kojeg mnogi nazivaju Trumpovim "izumiteljem".
Koliko istine ima u filmskom prikazu Trumpa? Sudeći prema reakciji sada već izabranog američkog predsjednika, prilično malo. "To je jeftino, klevetničko i politički odvratno djelo, objavljeno neposredno prije predsjedničkih izbora 2024., kako bi se pokušalo naštetiti najvećem političkom pokretu u historiji naše zemlje", napisao je Trump na društvenim mrežama 14. oktobra.
Ko je bio Roy Cohn? Ko je bio taj čovjek koji je oblikovao tog mladog Trumpa i koji bi danas bio ponosan na njegovo djelo... da nije umro 1986. godine?
Roy Marcus Cohn rođen je 20. februara 1927. Bio je advokat ali prije svega kontroverzna i vrlo utjecajna osoba u američkom životu i politici. Recentni izvještaji pokazuju da je zarađivao za život zastrašivanjem mnogih ljudi.
U TV emisiji iz 1970-ih, Cohn se hvalio da su ga njegovi klijenti angažirali zbog "vrijednosti straha", jer su njegovi protivnici znali da će se suočiti sa "raznoraznim strašnim posljedicama", izvještava BBC. Možda je zato Matt Groening bio inspiriran Cohnom kada je stvarao lik gospodina Burnsa iz Simpsona.
"Galopirao je kroz drugu polovicu 20. stoljeća kao zlonamjerni Forrest Gump", rekao je o njemu časopis Esquire. Godine 2016., tokom predsjedničke kampanje, Washington Post titulirao je ovako Cohna: "Čovjek koji je pokazao Donaldu Trumpu kako iskorištavati moć i ulijevati strah."
Rijetki su istupili u njegovu odbranu. Jedan od njih bio je Steve Bannon. Trumpov bivši savjetnik napisao je predgovor biografiji Nicholasa von Hoffmana o Cohnu pod naslovom Građanin Cohn: "On je jedna od najneobičnijih, demoniziranih i neshvaćenih figura u politici 20. stoljeća."
Do 1951. godine, u dobi od 20 godina, Kohn je već bio pomoćnik okružnog tužitelja. Bio je ključna osoba u suđenjima Ethel i Juliusu Rosenbergu, paru pogubljenom na električnoj stolici pod optužbom da su špijunirali za Sovjetski Savez. Cohn je pomogao u osmišljavanju osude i pogubljenja para. Na kraju je priznao da je koristio nedopuštene razgovore sa sucem u predmetu kako bi ishodio smrtnu kaznu. To je bio Cohn i njegovo učenje, ono koje je godinama kasnije zapamtio i provodio mladi Donald Trump.
Kohnova karijera postala je najpoznatija tokom lova na vještice, razdoblja saslušanja protiv navodnih komunista u američkoj vladi. Cohn je bio desna ruka senatoru Josephu McCarthyju. Također je bio poznat po svojoj potjeri za homoseksualcima kako bi ih uklonio s položaja u američkoj vladi. To je bilo poznato kao Ljubičasti strah 1950-ih. Ironija u cijeloj priči je da je i sam Cohn bio gay.
Umro je od AIDS-a 1986. No ni tada nije priznao da je homoseksualac, iako se na javnim događanjima pojavljivao u društvu ljubavnica. Javno je tvrdio da boluje od raka jetre.
Portret ovog homoseksualca koji ne može izaći iz ormara nalazi se u predstavi „Anđeli u Americi“ Tonyja Kushnera, kasnije adaptiranoj u istoimenu miniseriju u režiji Mikea Nicholsa. Al Pacino glumi Cohna. U 1970-ima i 1980-ima bio je redovan gost u kultnom Studiju 54, gdje se družio i utjecao na ljude poput Barbare Walters, Andyja Warhola i Ronalda Reagana. Imao je toliku moć, a ipak je imao naviku krasti hranu s tanjura drugih stolova, što je činio čak i u najelegantnijim restoranima.
Prije smrti, Cohnu je bila zabranjena advokatska praksa zbog, između ostalih zločina, prevare nekih svojih klijenata. Beskrupulozno je tokom dugogodišnje advokature zastupao mafijaške bossove poput Tonyja Salerna i Johna Gottija, kao i Aristotela Onassisa, ali i kardinala Spellmana, nadbiskupa New Yorka.
I Trumpa, tada mladog Donalda Trumpa. Taj mladi biznismen želio je osvojiti Manhattan, nakon što se njegov otac obogatio gradeći stambene blokove u radničkim četvrtima grada.
Upoznali su se 1973. Cohn je bio dvadeset godina stariji od Trumpa. Tada je američka vlada tužila poduzetnika i njegovog oca zbog diskriminacije crnih stanara u stanovima kojima upravljaju. "Pošaljite ih k vragu", rekao mu je advokat. Cohn je natjerao Trumpa da podigne kontra-tužbu protiv Ministarstva pravde zbog "klevete" njegovog dobrog imena i zatražio odštetu od 100 miliona dolara. Pritom je uspio ishoditi rješavanje slučaja.
Biznismen koji će kasnije postati predsjednik SAD-a naučio je lekciju - i mnoge druge, koje su sažete u sljedećoj rečenici: "Napadaj, idi u kontranapad i nikad se ne ispričavaj."