Monacov trening-centar, uklesan u brdo iznad kneževine, gleda na Azurnu obalu. To je glamurozno okruženje kakvo se očekuje od fudbalskog kluba u jednom od najbogatijih krajeva svijeta. Igrači petnaest nacionalnosti izlaze iz svlačionica i idu na teren kako bi ih trenirao Austrijanac, što je dovelo do eklektične prirode kluba
Oni su stariji partner u višeklupskoj operaciji koja uključuje još jednu ekipu: Cercle Brugge, koji je kupljen 2017. Dok drugi gomilaju klubove, dva su vrhunac ambicije ovdje, jer smatrajiu da tako osiguravaju agilnost, ali osiguravaju focus.
Večeras Monaco igra protiv Arsenala u Ligi prvaka, a u četvrtak će Cercle u Ljubljani igrati protiv Olimpije u Ligi konferencija. Čini se da projekat funkcioniše. Multinacionalne akvizicije pomogle su Monacu i njihovom treneru, Adiju Hütteru, da stvore fizički snažnu i intenzivnu ekipu koja igra napadački fudbal. Treninzi se odvijaju na brojnim jezicima: s golmanima se razgovara na engleskom, dok ostatak momčadi ubacuje portugalski, francuski i njemački, stoju u reportaži koju je danas objavio Guardian.
"Naš izvršni direktor je Brazilac, naš glavni trener je Austrijanac, ja sam Meksikanac, pa volimo misliti da je raznolikost naše oružje", kaže tehnički direktor Monaca, Carlos Aviña. “Imamo vrlo pozitivno okruženje, imamo igrače iz cijelog svijeta, takođe imamo osoblje iz cijelog svijeta u zgradi. To vjerovatno nije toliko povezano s onim što vidite na terenu, ali postaje vrlo međunarodno i raznoliko okruženje. Vjerujemo da je to zapravo dobro, ne samo u smislu donošenja odluka, već i u smislu okruženja koje stvaramo. Mislim da je to prilično cool mjesto za bilo kojeg mladog igrača da dođe i pronađe ljude poput njega, ali iz drugih dijelova svijeta.”
Kad su Kylian Mbappé, Bernardo Silva i Fabinho odveli Monaco u polufinale Lige prvaka 2017. godine, postojala su dva terena za trening i ekipe su se morale mijenjati u svlačionicama. Naknade za te igrače pomogle su u finansiranju nadogradnje objekta za trening u iznosu od 55 miliona eura. Lutanje centrom u La Turbieju pruža dokaz da je klub daleko odmakao. Imaju najsavremeniju sobu za oporavak, teretanu ukrašenu mantrom "USTANI, RISKIRAJ, PONAVLJAJ" i svlačionicu s 38 mjesta za svakog igrača.
Model je u Monacu odavno jasan: kupujte mlade igrače s potencijalom i prodajte ih nakon što pokažu svoje talente u Ligue 1 i Evropi. Klub se vratio u grupnu fazu Lige prvaka prvi put nakon 2018.-19. Monaco ima vlasnika milijardera, Rusa Dmitrija Rybolovleva, koji je podvrgnut sankcijama Ukrajine, ali ne i sa zapada. Monaco se ne želi utrkivati s Paris Saint-Germainom za pojačanja kao što je João Neves koji je plaćen gotovo 60 miliona eura nije dio strategije.
Aviña, prethodno tehnički direktor u Cercleu, traži igrače mlađe od 25 godina sa relativno niskim obeštećenjima. Četiri igrača mlađa od 20 godina potpisana su prošlog ljeta za ukupno 60 miliona eura. "Svi pokušavaju dovesti mlade", kaže Aviña. “Pokušavamo dovesti čak i mlađe jer ako ih ne dovedeš rano, onda im je nemoguće pristupiti. Što mlađe zapošljavate, to je veći rizik, ali i veća nagrada.”
Aurélien Tchouaméni je primjer ovog koncepta. Veznjak se pridružio Monacu za 16 miliona eura 2020. godine, a dvije godine kasnije prodan je Real Madridu za 80 miliona eura plus 20 miliona eura u potencijalnim dodacima. Youssouf Fofana došao je iz Strasbourga 2020. godine i otišao u Milan za 10 miliona eura, a klub je zaradio 30 miliona eura na Axelu Disasiju nakon što ga je potpisao iz Reimsa i prodao u Chelsea tri godine kasnije. Nadopuna tome su proizvodi iz njihove akademije, a Eliesse Ben Seghir i Maghnes Akliouche posljednji su koji su zasjali u prvom timu.
Monaco ubire plodove slanja igrača na posudbu u Cercle. Poljski golman Radoslaw Majecki tamo je proveo sezonu 2022.-23. i od tada se etablirao kao broj 1 u Monacu. Ali Cercle ima zadnju riječ kada su posudbe u pitanju. "Ako nešto namećemo, ako forsiramo stvari, onda to zapravo ne funkcioniše", kaže Aviña. “Oni su odgovorni i sami donose svoje odluke. Imamo odnos, ali to je više uloga podrške nego bilo što drugo.”
Cercle, čija se ekipa sastoji od igrača 13 različitih nacionalnosti iz cijele Evrope i Južne Amerike, želi postati jedan od najboljih belgijskih klubova. Iduće godine počinju radovi na novom trening-centru Cerclea. Objekti su tamo ključni dio ulaganja: u borbi za privlačenje mladih igrača moraju pokazati da mogu ponuditi najbolju priliku za potpisivanje ugovora. Cercle nisu samo vrata za Monaco nego i za klubove diljem Evrope. Imaju samo četiri igrača starija od 25 godina, a dvojica su golmani. "Svaki igrač kojeg dovedemo trebao bi imati barem jednu izvanrednu kvalitetu", kaže sportski direktor Cerclea, Rembert Vromant. “Nekome je to brzina, nekome igra u zraku, nekome donošenje odluka. Svi bi trebali imati raznovrsnost, pa bi trebali igrati barem na dvije pozicije.”
Također im daje potencijal da igraju za Monaco. Direktor Monaca vidi svijetlu budućnost oav dva kluba. "Fudbal je industrija zabave koja ovisi o umjetnicima, a to su igrači, a glavni treneri imaju velik utjecaj", kaže. “Zemlje igraju fudbal na različite načine, lige su različite – ne vjerujem da je moguće primijeniti isti model na različitim mjestima u svijetu i imati uspjeha. Vjerujem u brojne organizacije koje mogu imati manje klubova kako bi ih stvarno ojačale.” GUARDIAN