Vladimir Putin vratio se u Čečeniju trinaest godina kasnije. Ruski predsjednik nije kročio u kavkasku republiku od 2011. godine kada je bio premijer. Putin je ovaj put helikopterom sletio u Grozni kasno večeras gdje ga je dočekao Ramzan Kadirov, koji je prethodno najavio posjetu ruskog predsjednika putem svog Telegram kanala.

Čečenski vođa je predvidio "zauzet" dnevni red za sljedećih nekoliko sati, ali Putin je već imao dug dan. Stigao je u Čečeniju nakon što se prvo zaustavio u Kabardino-Balkariji, a zatim u Sjevernoj Osetiji, dvije druge republike na Sjevernom Kavkazu, prema novinskoj agenciji TASS.

Tokom putovanja, ruski predsjednik se zaustavio kako bi posjetio Beslan prvi put od 2008. Tamo je održao kratki sastanak s "Majkama Beslana", s kojima se prisjetio napada koji su 2004. izvršili čečenski teroristi i koji je odnio živote njihove djecu. Putin je iskoristio priliku da optuži zapadne zemlje da su podržale taj masakr koji je odnio živote 334 taoca, uključujući 186 djece, i 31 militanata.

Na slikama koje je objavio Kremlj čini se da ruski predsjednik polaže cvijeće, kleči i križa se na memorijalnom groblju Grad anđela u čast žrtvama. Isto je učinio i kod spomenika posvećenog borcima specijalnih snaga Federalne službe sigurnosti (FSB) koji su upali u školu broj 1 u kojoj su čečenski teroristi za taoce uzeli više od 1100 ljudi.

“Bilo je pokušaja u inozemstvu ne samo da se opravda teroristički napad u Beslanu, nego i da se teroristima pruži svaka vrsta pomoći”, rekao je Putin, ne iznoseći izričite optužbe. “Ti ljudi nemaju morala ni principa, imaju samo svoje interese. Rusija je porazila teroriste na Kavkazu i porazit će neonaciste koji čine zločine u Donbasu i Kurskoj oblasti”, zaključio je.

Putin je u Čečeniji obišao i Ruski univerzitet specijalnih snaga (RUS) s Kadirovim kako bi promatrali obuku čečenskih dobrovoljaca koji će biti poslani u takozvanu "specijalnu vojnu operaciju", prema TASS-u, eufemizmu koji koristi Kremlj a odnosi se na rat u Ukrajini.

Univerzitet je multifunkcionalni kompleks od 95 zgrada i objekata opremljenih najnovijim specijaliziranim IT rješenjima, navodi se u opisu ruske državne novinske agencije. Pokriva područja poput vatrenog oružja, taktičke i specijalizirane obuke, zračne i planinske obuke, "kao i obuke vojnih tjelohranitelja i novinara", javlja TASS.

Od početka ruske invazije na Ukrajinu, jedna od nepoznanica bila je uloga koju su na terenu igrale čečenske trupe ili Kadirovci, koji su preuzeli veću ulogu nakon pada Wagner grupe koju je vodio pokojni Jevgenij Prigožin. U izvještaju koji je u maju objavila britanska vojna obavještajna služba procjenjuje se da se u Ukrajini nalazi oko 9000 čečenskih boraca.

Prije nego što je svjedočio formiranju Kadirovljeve privatne vojske, Putin je posjetio mezar Ahmeta Kadirova, oca sadašnjeg čečenskog vođe, bivšeg saveznika i "prvog predsjednika" te kavkaske republike.