Autobiografija bivše američke prve dame je nešto poput predizbornog porodičnog albuma. Od stava o abortusu, preko 6. januara, pa sve do sumnji o pozdaninama poraza njenog supruga na izborima 2020. godine.

Vjenčanje Donalda Trumpa i Slovenke Melanije Knauss (Knavs, rođena u slovenskom Novom Mestu 1970. godine) desilo se u crkvi u Palm Beachu, Florida, 2005. godine.

Godine 2017., kada je Melanija Trump tužila i pobijedila  engleski tabloid Daily Mail, koji je bez dokaza insinuirao da je, osim što je radila kao manekenka pružala i "druge usluge", njeni advokati su naveli sudu da je tadašnja prva dama "imala jedinstvenu i neponovljivu priliku da pokrene trgovački brend širokog dometa u više kategorija proizvoda". Procijenili su vrijednost izgubljenih poslovnih prilika brenda Melanija na 204,5 miliona dolara. Bila je to smjela tvrdnja i Bijela kuća je morala precizirati da Melanija ne namjerava unovčiti svoju ulogu prve dame.

I, zaista, i nakon napuštanja Bijele kuće u januaru 2021. godine, držala se sjena. Međutim, sada, manje od mjesec dana pred izbore, njena autobiografija stiže u američke knjižare (Melania, Skyhorse Publishing).

Neki su već primjetili da ona ustvari službeno pokreće brend Melania jer na naslovnici knjiga se izdvaja: bez fotografije, veliki natpis njenog imena bijelim velikim slovima na crnoj pozadini, sa fontom sličnim redizajnu logotipa mnogih modnih kuća posljednjih godina. Zanimljivo je da je prva prva dama -manekenka u historiji SAD-a odlučila da ne bude na naslovnici.

Unutrašnjost knjige sadrži obilje fotografija, gotovo kao porodični album sa sjećanjima iz njenog života, uključujući pečat na pasošu iz milanskog aerodroma Linate, odakle je krenula u New York kako bi osvojila Ameriku. Tekst? Iznenađenja je malo. Melanija javno priznaje da podržava pravo na pobačaj, dok je Donaldov politički blok protiv toga, a on je čak imenovao trojicu sudaca Vrhovnog suda koji su ukinuli presudu iz 1973. godine koja je legalizirala pobačaj širom zemlje. No, i ovo je dio kampanje, sve je dio kampanje ili biznis brenda. Također izražava sumnje, iako su one već opovrgnute, o ispravnosti pobjede Bidena na izborima 2020. godine, ponovno šireći teoriju zavjere o prevarama na izborima.

Što se tiče napada na Capitol 6. januara 2021., odnosno pokušaju puča kako bi se spriječila legalna certifikacija Bidenove pobjede i konačni poraz njenog supruga, piše da je znala za nasilje i rekla bi nešto, ali nije bila upoznata sa dešavanjima. Već je ismijavaju jer dovoljno je bilo gledati televiziju.

Međutim, Melanija je bila ispred televizora, u golf klubu u New Jerseyju, jer ne prati muža tokom kampanje, 13. jula ove godine kada je snajperista pucao na Trumpa tokom mitinga, okrznuvši mu uho: "Odmah sam nazvala Donalda. Kada nije odgovorio, kontaktirala sam obezbjeđenje. Na sreću, rekli su mi da je već u bolnici i, nakon onoga što mi se činilo kao vječnost, prebacili su me na Donalda. Uvjerio me da je dobro."

Razočarani će biti oni koji su očekivali stranice o krivičnom procesu u kojem je Trump osuđen (34 tačke optužnice) za falsificiranje poslovnih dokumenata. Nema ničega o Stormy Daniels (porno glumici koja tvrdi da je imala aferu s Trumpom kada je Melanija tek rodila), niti o Playboy modelu Karen Mcdougal koja tvrdi da je bila Trumpova ljubavnica, niti o E. Jean Carroll, koja je optužila Trumpa za silovanje, dobila parnicu i ostvarila veliku odštetu.

Nema ničega ni o Joeu Bidenu, ni o Hillary Clinton, osim anegdote o tome kako je Trump, čim je preuzeo dužnost, na inauguracionom ručku zatražio ovacije za poraženu kandidatkinju, ništa o Kamali Harris. Obama? Neobično je da se o njima govori kao o "Baracku" i "Michelle" s obzirom na ne baš prijateljske odnose: jedan od tračeva iz knjige je otkriće da Obame nisu omogućile Melanijinim dekoraterima dovoljno vremena, nakon Trumpove pobjede 2016., za promjene koje je ona željela u Bijeloj kući.

Melanijin govor na konvenciji 2016. godine, koji je skoro doslovno prepisan iz govora Michelle Obame osam godina ranije? Krivica je, objašnjava u knjizi, njenog tima i tima njenog muža.