To gotovo nikoga nije iznenadilo, svi u njegovoj bližoj okolini su to vidjeli jer mu se činilo nemogućim da prekine svoju ljubavnu vezu s drogom, a unatoč tome rana smrt Jima Morrisona jedna je od onih koje su najviše obavijene misterijom.
Pjevač Doorsa otišao je u Pariz bježeći od raznih stvari. Prije svega iz kolega iz banda. Bio je umoran od zahtjeva slave, koncerata i snimanja. Drugo, bježao je od sebe. Morao je ponovno otkriti sebe kao kompozitora, pronaći pravu poeziju koju će dodati jednom od najboljih repertoara tog vremena. Ali bježao je i od pravde, dvije godine ranije, 1969., osuđen je na šest mjeseci zatvora zbog nedoličnog ponašanja na koncertu u Miamiju, a iako se na kaznu žalio, odluku suda je radije čekao daleko od Floride.
Činjenica je da se nikada više nije vratio u Sjedinjene Države jer je umro u Parizu 3. jula 1971. zbog "svog stila života", kako njegov brat Andy Morrison sažima u novom dokumentarnom serijalu „Prije kraja: U potrazi za Jimom Morrisonom'“, koji istražuje okolnosti muzičareve smrti u dobi od svega 27 godina, Serija nudi portret koji nije samo umjetnički nego i ljudski, prepričava šokantne anegdote o njegovom ranom životu, priča o dijelovima uspona do slave, pa čak i naznakama koje proturječe službenoj verziji njegove smrti.
“Ubio ga je njegov način života. Očito je previše popio. Jim više nije bio dobrog zdravlja, udebljao se zbog alkoholizma i povremeno se drogirao. Ako nisi u dobroj kondiciji i prepuštaš se tim ekscesima, nije teško da se to dogodi“, kaže Andy u dokumentarcu od tri epizode koji je 13. januara premijerno prikazan na Amazon Prime, AppleTV, Google Play i YouTube TV.
U dokumentarnoj seriji učestvuju brojni sagovornici. Tu su Morrisonovi rođaci Ellen Edwards i David Backer, njegove ljubavnice Anne Moore, Gayle Enochs, Judy Huddleston i Suzanne Roady-Ross, njegove prijateljice Mirandi Babitz i Salli Stevenson, osnivač Elektra Recordsa, Jac Holzman, menadžer Todd Schiffman, Doorsov roadie Gareth Blyth, scenarista Randall Jahnson, rock kritičari Ellen Sander i Richard Meltzer, pa čak i njegov kolega s UCLA, Philip Oleno i Richard Blackburn, njegov cimer Ron Cohen i profesor na Univerzitetu, Dick Adams.
Njegovo vrijeme na Univerzitetu Florida State takođe je dokumentirano intervjuima s njegovim prijateljima Bryanom Gatesom i Johnom McQueenom te profesorom Ralphom Turnerom, a pojavljuje se i sa svojim trenerom plivanja u srednjoj školi Alameda, Ashom Jonesom, njegovim prijateljem iz djetinjstva, Jeffom Morehouseom, poznanicima iz pariškog doba, te, isključivo zahvaljujući Jimovu bratu, u seriji se pojavljuje Robyn Wurtele, Morrisonova zagonetna pomoćnica iz pariških dana te izvjesni 'Mr. X', anonimni izvor koji donosi zanimljive, do sada nepoznate podatke.
Srčani zastoj do kojeg je došlo u hotelskoj kadi bio je službeni uzrok smrti prema medicinskom nalazu. Oduvijek se govorilo da bi se moglo raditi o predoziranju heroinom, kojega mu je dala njegova djevojka Pamela Courson (koja je više voljela kokain, budući da nije konzumirala heroin zbog fobije od igala) u kupaonici pariškog noćnog kluba, no obdukcija tijela nikada nije obavljena.
Niti je bilo obavijesti o njegovom ukopu na vrijeme. Mjesto nije čak ni najavljeno niti je organizirana bilo kakva vrsta svečanosti. Zapravo, Morrisonovom pokopu prisustvovalo je samo petero ljudi. Klavijaturist Doorsa Ray Manzarek nije dugo vjerovao u vijesti. "Moja prva reakcija bila je da pomislim da je to glupa holivudska glasina, čak sam poslao Siddonsa (menadžera benda) u Pariz da potvrdi Jimovu smrt", komentirao je u intervjuu za 'Daily Mail' 2013. "Ako postoji tip koji bi mogao inscenirati vlastitu smrt tako što bi napravio smiješnu smrtovnicu, platio francuskog liječnika, stavio torbu od 150 funti u lijes i nestao negdje na ovom planetu, taj tip je bio Jim.“ ABC