U Rusiji postoji regija u kojoj većina stanovništva Josifa Staljina smatra beskrupuloznim tiraninom. To je Sjeverni Kavkaz, mjesto gdje se još pamte masovne deportacije tamošnjeg stanovništva.
Zbog toga je nedavno postavljanje spomenika kojim mu se odaje počast izazvalo nemalo kontroverzi. Lokalni odjel Komunističke partije u Republici Dagestan postavio je krajem aprila zlatnu bistu sovjetskog diktatora na jedinoj preostaloj Staljinovoj aveniji u Rusiji, u gradu Dagestanskye Ogní. Video na kanalu Ogní TV prikazuje trenutak instalacije. "Historijski je dan", rekao je jedan od lokalnih komunista na Instagramu kanala.
No pojava skulpture brzo je izazvala duboke podjele. Iako je bio sovjetski vođa koji je najduže ostao na vlasti, njegov lik u malom dagestanskom gradu (30.000 stanovnika) trajao je samo dva dana. Nezadovoljstvo stanovništva Kavkaza rasplamsalo se poput požara na mrežama. Ondje se ne zaboravlja niti ublažava staljinistička represija, kao što je to slučaj kod većine Rusa posljednjih godina.
Deportacije sovjetskih naroda bili su strategija represije koja se koristila u SSSR-u, a započela je već 1920-ih godina. Nastradali su naročitio kavkaski i krimski narodi, gotovo dva miliona ljudi. Dogodili su se u Drugom svjetskom ratu, jednostavno se sumnjalo da su "antisovjetski" raspoloženi ili da se mogu udružiti s neprijateljem. Epilog je bio prisilno premještanje više od pola miliona Čečena i Inguša u februaru i martu 1944. godine. Trećina ih je umrla tokom tog procesa ili u prvim godinama progonstva.
U 21. stoljeću, a koincidirajući s predsjedništvom Vladimira Putina, lik Staljina u očima većine ruskih građana postao je više svjetao nego crn. Istraživanja nezavisnog centra Levada pokazuju da proces izbjeljivanja Staljinovog imidža jača posljednjih desetljeća. U 2019. godini 70% Rusa smatra da je uloga sovjetskog vođe u historiji pozitivna. Pobjeda protiv nacističke Njemačke u Drugom svjetskom ratu nadmašuje represiju.
Aktivist Oleg Orlov iz nevladine organizacije Memorial rekao je da su ruske vlasti snishodljive u pokušajima da se uzdigne njegova figura. Politolozi Rinat Mujamétov i Ruslán Kurbánov istakli su 2016. godine da je taj trend zabilježen i na Sjevernom Kavkazu. Ali sjene godina njegove vladavine ondje su mnogo duže.
“Podizanje ovog spomenika sije neslogu s našom braćom Čečenima, Ingušima, Balkyjima i Lezguinima”, požalio se video bloger Rustam 05 na svom YouTube kanalu na dan postavljanja kipa, 29. aprila. "Ovo je udarac za potlačene narode", slaže se politolog Kurbánov.
"Kao Dagestanac, sramim se i gadi mi se... Tako se preziru osjećaji braće i sestara u susjednim republikama", napisao je Mahmoud Radjábov na Kurbánovom YouTube kanalu.
No, bilo je i poruka podrške. “Bravo, komunisti. Lenjin je donio civilizaciju u Dagestan, a Staljin nas je spasio od nacizma. Morate ih se sjećati”, napisao je neko na Instagram stranici Ogní TV.
Bista sovjetskog čelnika na kraju je srušena. Dizalica mu je stavila omču oko vrata i uklonila ga s pijedestala. Gradonačelnik Dzhalalutdín Alirzáyev opravdao je odluku tvrdeći da komunisti nisu dobili odobrenje lokalnih vlasti.
Regionalne vlasti na Kavkazu redovito kritiziraju staljinističke deportacije. Dana 2. februara 2019. godine, na 75. godišnjicu deportacija Čečena i Inguša, tadašnji predsjednik Republike Ingušetije Yunus Bek Yevkúrov prozvao je Staljina kao "neprijatelja broj jedan svih deportiranih". A prošle godine Ramzan Kadirov, čelnik Čečenije, otišao je još dalje i prokleo Staljina zbog deportacija.