Historija se obično dešava laganim tempom, sa velikim događajima u razmaku od nekoliko mjeseci ili čak godina. Ali tekuća godina doima se izuzetno dinamičnom, a značajni događaji dolaze na sedmičnoj ili čak dnevnoj bazi. Stručnjaci za marketing prepoznali su ovaj trend. Jedna kompanija sada prodaje majicu sa natpisom "OVO JE MOJ ŽIVLJENJE U NEVIĐENIM VREMENIMA".
Najava 21. jula 2024. da će se Joe Biden povući iz predsjedničke utrke bila je posljednja u vrtoglavom nizu velikih događaja u Americi koji imaju značajan utjecaj na cijeli svijet.
Evo kratke liste:
-15. april: Počinje suđenje Donaldu Trampu za tajni novac u Njujorku.
April i maj: Propalestinski protesti potresaju kampuse širom zemlje, a hiljade studenata su uhapšene.
-30. maj: Trump je u New Yorku proglašen krivim za 34 kaznena djela vezana za tajne isplate novca.
-27. juni: Bajdenov loš učinak u debati pokreće intenzivne spekulacije o njegovom mjestu na listi demokrata.
-1. juli: Odluka Vrhovnog suda u predmetu Trump protiv Sjedinjenih Država uvelike proširuje predsjednički imunitet od krivičnog gonjenja i postavlja ozbiljna pitanja o statusu različitih optužbi protiv Trumpa.
-13. juli: Trump je povrijeđen u neuspješnom pokušaju atentata.
-15. juli: Savezni sudija odbacuje slučaj protiv Trumpa zbog pogrešnog rukovanja povjerljivim dokumentima.
-15. juli: Trump bira američkog senatora iz Ohaja JD Vancea za svog potpredsjednika.
-15. juli: Republikanska konvencija formalno nominuje Trampa za predsednika, čime se završava izuzetan politički povratak.
-21. juli: Bajden objavljuje da se povlači iz predsjedničke utrke i podržava potpredsjednicu Kamalu Haris za predsjednika.
-21.-22. juli: Harris je brzo prihvaćena od strane vodećih demokrata i čini se gotovo sigurno da će postati prva crnkinja južnoazijskog porijekla koja će biti na čelu stranke.
Iako je brz tempo događaja 2024. rijedak u američkoj povijesti, nije jedinstven.
Novine s Donaldom Trumpom na naslovnoj strani nakon osude na suđenju za tajni novac. Selcuk Acar/Anadolu preko Getty Images
1968: Atentati, politička previranja, rat
Mnogi analitičari su već uporedili 2024. sa 1968. Godinom. Obje godine su aktuelni demokratski predsjednici odustali od izbora, kao i tragične zbog izbijanja političkog nasilja. Ali 1968. je takođe dovela do brzog odvijanja drugih gistorijskih događaja.
Evo šta se desilo te godine:
-23. januara 1968.: Sjeverna Koreja zarobljava mornarički brod USS Pueblo.
-30. januara: Snage Sjevernog Vijetnama i Vijetkonga započinju ofanzivu Tet, potkopavajući tvrdnje da SAD pobjeđuju u Vijetnamskom ratu.
-8. februar: Guverner Alabame George Wallace, segregacionista, objavljuje svoju predsjedničku kandidaturu treće strane.
-10. mart: Američki komandant u Vijetnamu, general William Westmoreland, traži još 200.000 vojnika.
-12. mart: Američki senator iz Minesote Eugene McCarthy zamalo je ugrozio predsjednika Lyndona Johnsona na predizborima u New Hampshireu.
-16. mart: Njujorški američki senator Robert F. Kennedy najavljuje svoju kampanju za demokratsku predsjedničku nominaciju.
-31. mart: Džonson pristaje na djelimičan prekid bombardovanja Sjevernog Vijetnama kako bi pregovarao o prekidu rata. Takođe najavljuje da neće tražiti reizbor.
-4. april: Martin Luther King mlađi je ubijen u Memphisu, Tennessee. Veliki neredi izbijaju u nekoliko američkih gradova.
-10. maj: U Parizu počinju mirovni pregovori o Vijetnamskom ratu.
-5. juni: Kennedy je upucan u Los Angelesu nakon pobjede na primarnim izborima u Kaliforniji. On umire narednog dana.
-8. august: Republikanska nacionalna konvencija nominuje Richarda Nixona za predsjednika.
-20. august: Sovjetske snage i snage Varšavskog pakta kreću u Čehoslovačku, gušeći pokret liberalizacije Praškog proljeća.
-26-29. august: Gorko podijeljena demokratska konvencija nominuje potpredsjednika Huberta Humphreya za predsjednika. Izvan konvencije, policija Čikaga pokreće val nasilja protiv mirnih demonstranata.
-30. septembar: Humphrey najavljuje podršku za zaustavljanje bombardovanja u Vijetnamu i pregovore o miru.
-5. novembar: Nixon ostvaruje tijesnu pobjedu na predsjedničkim izborima.
Njujorški senator Robert F. Kennedy, najavio je svoju kandidaturu za predsjednika u martu 1968.; smrtno je ubijen 5. juna iste godine. AP Photo/Walter Zeboski
1940: Rat, američki regrut i historijski reizbor FDR-a
Druge dvije godine ističu se brzim tempom značajnih događaja. Prva je 1940., kojom su dominirale invazije nacističke Njemačke na evropske zemlje, odgovor na tu agresiju i treći mandat američkog predsjednika Franklina D. Roosevelta koji je bio presedan.
-9. april 1940: Nacistička Njemačka napada i osvaja Dansku i Norvešku.
-10. maj: Nacistička Njemačka napala Holandiju, Belgiju, Luksemburg i Francusku. Britanski premijer Neville Chamberlain podnosi ostavku i zamjenjuje ga Winston Churchill.
-15. maj: Holandija se predaje Nemačkoj.
-28. maj: Belgija se predaje Njemačkoj.
-4. jun: Evakuacija 338.000 savezničkih vojnika iz Dunkerka u Francuskoj se završava dok Njemačka razbija britansku i francusku vojsku.
-10. juni: Italija objavljuje rat Francuskoj i Velikoj Britaniji.
-22. juni: Francuska se predaje Njemačkoj. Njemačka kontrolira gotovo cijelu centralnu i zapadnu Evropu.
-17. juli: Demokratska nacionalna konvencija nominuje Ruzvelta za treći mandat bez presedana.
-24. jun: Republikanska konvencija nominuje kandidata tamnog konja Wendella Willkieja.
-13. august: Bitka za Britaniju počinje dok Njemačka podvrgava Veliku Britaniju intenzivnim zračnim napadima.
-16. septembar: SAD uvode prvi mirnodopski vojni rok u svojoj historiji.
-5. novembar: Ruzvelt je izabran za treći mandat.
-1973: Abortus, mirovni sporazum, Watergate, politički haos
Konačno, 1973. je također svjedočila brzom slijedu historijskih događaja. Federalno pravo na abortus garantovao je Vrhovni sud SAD. Vijetnamski rat je završio nakon što je ubijeno skoro 60.000 Amerikanaca i milioni civila. Rat je počeo na Bliskom istoku. Saslušanja u Kongresu su započela političkim skandalom koji bi sljedeće godine okončao Nixonovo predsjedništvo.
-20. januara 1973: Nixon je inaugurisan za drugi mandat.
-22. januara: Vrhovni sud donosi presudu Roe protiv Wadea, legalizujući većinu abortusa. Umro bivši predsednik Džonson.
-27. januar: Vijetnamski rat zvanično završava potpisivanjem Pariškog mirovnog sporazuma.
-30. april: Skandal Watergate – koji uključuje provalu u urede Demokratske stranke i njegovo zataškavanje – eksplodira dok Nixon objavljuje da su državni tužilac Richard Kleindienst i pomoćnici Bijele kuće Bob Haldeman i John Erlichman dali ostavke zbog svojih uloga u skandal. Nixon također otpušta savjetnika Bijele kuće Johna Deana.
-17. maj: Počinju televizijska saslušanja odbora Senata Watergate.
-18. maj: Archibald Cox je imenovan za specijalnog tužioca za istragu Watergatea.
-25. juni. Dean svjedoči javno i umiješa Nixona u zataškavanje Watergatea.
-15. juli: Nikson je hospitalizovan zbog upale pluća.
-16. juli: Pomoćnik Bijele kuće Alexander Butterfield svjedoči da je Nixon snimao njegove razgovore i telefonske pozive u Ovalnoj kancelariji.
-6. oktobar: Jom Kipurski rat počinje dok Egipat i Sirija napadaju Izrael.
-10. oktobar: Potpredsjednik Spiro Agnew podnosi ostavku, ne osporavajući savezne optužbe za korupciju.
-20. oktobar: Nekoliko arapskih zemalja objavilo je naftni embargo protiv SAD-a zbog njihove podrške Izraelu, čime je započela energetska kriza 1973-1974.
-20. oktobar: Masakr u subotu uveče: Državni tužilac Elliot Richardson i zamjenik državnog tužioca William Ruckelshaus daju ostavke nakon što su odbili Nixonov nalog da otpusti specijalnog tužioca Coxa. Generalni advokat Robert Bork postaje vršilac dužnosti glavnog tužioca i otpušta Coxa.
-25. oktobar: Sovjetski Savez prijeti intervencijom u Jom Kipurskom ratu. Kao odgovor, SAD podižu status odbrambene pripravnosti sa DEFCON 4 na DEFCON 3. Rat se završava prekidom vatre pod pokroviteljstvom Ujedinjenih naroda.
-30. oktobar: Odbor za pravosuđe Predstavničkog doma glasa za početak istrage mogućeg opoziva Nixona.
-6. decembar: Nakon što su oba doma Kongresa glasala za njegovo odobrenje, Gerald Ford postaje prvi potpredsjednik koji je preuzeo tu funkciju putem 25. amandmana. Tim amandmanom, ratifikovanim 1967. godine, uspostavljena je procedura za popunjavanje predsjedničkih i potpredjsedničkih mjesta.
New York Times je 11. oktobra 1973. objavio ostavku potpredsjednika Spira Agnewa. Arhiva New York Timesa
Šta je zajedničko ovim godinama neviđenih događaja?
Čini se da je jedan od faktora to što se čini da ratovi i predsjednički izbori stvaraju kaskadu događaja. Drugo, čini se da važni događaji rađaju više događaja. Godine 1940., nacističke invazije dovele su do toga da je Churchill postao britanski premijer i vjerovatno je povećala vjerovatnoću da se Ruzvelt kandiduje i osvoji treći mandat.
Godine 1968., Tet ofanziva je pomogla da izazove predsjednika Johnsona, što je dovelo do njegove odluke da odustane. To je pomoglo da se postavi pozornica za katastrofalnu demokratsku konvenciju te godine.
Trumpov politički i pravni povratak ove godine učinio je demokrate još očajnijima za pobjedničkim kandidatom, povećavajući pritisak na Bajdena nakon njegovog lošeg učinka u debati.
Ne znamo hoće li se tempo vijesti ove godine početi usporavati. Ono što znamo je da bi većina Amerikanaca mogla cijeniti malo predaha prije nego što se susreću s još jednim potencijalno historijskim događajem.