Sarajevska policija objavila je da traga za nepoznatom osobom koja je jučer u ranim jutarnjim satima aktivirala eksplozivnu napravu ispred firme Foto Art u sarajevskom naselju Dolac Malta.
Time je, kako je navedeno iz Ministarstva unutrašnjih poslova, nepoznata osoba počinila krivična djela izazivanje opće opasnosti i oštećenje tuđe stvari. Povrijeđenih nije bilo.
"Policijski službenici nastavljaju rad na rasvjetljavanju navedenih krivičnih djela, te identifikaciji i pronalasku izvršioca", naveli su iz MUP-a KS.
To što policija ne zna ko stoji iza napada na imovinu firme Foto Art nije spriječilo njenog vlasnika Gordana Memiju da direktno za to optuži novinara Avdu Avdića, koji, tvrdi Memija, "dvije godine piše laži o njemu i njegovoj firmi", piše Faktor.
"Ne objavljuje dokaze koje sam dobio od policijskih institucija. Skriva dokumente i nastavlja s lažima. Ja se borim na sudu. Prijavio sam danas u Federalnoj policiji, a sutra nastavljam. Nadam se da će policija i Tužilaštvo ozbiljno shvatiti ove prijetnje i pozabaviti se ovim slučajem", naveo je Memija na svom Facebooku te objavio snimke s nadzornih kamera na kojima se vidi nepoznata osoba koja baca bombu i trenutak eksplozije.
Na njegovu objavu nadovezao se i Elmedin Konaković, predsjednik stranke Narod i pravda i zastupnik u Skupštini KS, kojem također ne predstavlja problem to što MUP KS ne zna ko stoji iza napada.
On proziva novinara Avdića, ali i direktora Obavještajno-sigurnosne agencije Bosne i Hercegovine Osmana Mehmedagića, koji su, tvrdi Konaković, Memiju označili kao finansijera NiP-a, insinuirajući tako da je to ustvari pozadina napada na Foto Art.
Umjesto odgovora, novinar Avdić, koji je u svojim istraživačkim tekstovima vlasnika Foto Arta Gordana Memiju dovodio u vezu s Edinom Gačaninom Titom, kojeg međunarodne policijske agencije dovode u vezu sa švercom ogromnih količina kokaina, na portalu Istraga.ba, objavio je dokumentaciju sigurnosnih i policijskih agencija u kojima se o tome govori.
Između ostalog, objavljen je i zapisnik s Općinskog suda u Sarajevu, tačnije svjedočenje Gordana Memije protiv Avde Avdića i online magazina Žurnal u kojem on ne negira da poznaje Edina Gačanina, kao i da mu je pomagao prilikom posjete Sarajevu, kada su ga osiguravali pojedini pripadnici Specijalne jedinice FUP-a (kojima je zbog toga uručen otkaz u toj policijskoj agenciji).
Avdić je tekst ilustrirao fotografijom Memije u društvu s Tomislavom Spahovićem, MMA borcem i presuđenim ubicom, koji je za ubistvo Amila Geca 2016. godine osuđen na sedam i po godina zatvora.
Istraga je objavila i dokument iz FUP-a u kojem se vidi veza između Memije i Gačanina.
U ovom dokumentu piše da je Edina Gačanina Tita na sarajevskom aerodromu dočekao Gordan Memija.
Piše da je Gordan Memija, preko firme Foto Art, u ASA Rentu iznajmio tri automobila za potrebe Edina Gačanina. I piše da je Gordan Memija rezervisao hotelske sobe za Edina Gačanina Tita za kojeg holandska policija, na osnovu prethodno dobijene informacije od američke DEA-e, piše da je vođe kartela "Tito i Dino", navodi Istraga.ba.
U međuvremenu stigla je reakcija i iz Upravnog odbora Udruženja BH novinari u kojoj se oštro osuđuju optužbe koje je na račun novinara Avde Avdića na društvenim mrežama iznio Elmedin Konaković.
"Upravni odbor BH novinara smatra da navedene optužbe predsjednika NiP-a Konakovića predstavljaju direktan pritisak na novinara Avdića i prijetnju po njegovu sigurnost, te brutalno ugrožavanje slobode medija i rada istraživačkih novinara u BiH. Nedopustivo je da predsjednik jedne političke partije, koja trenutno čini vlast u Kantonu Sarajevo, na ovakav način javno 'proziva' i targetira jednog novinara, bez ijednog dokaza i argumenta koji bi išao u prilog njegovim tvrdnjama da Avdić ima bilo kakve veze s pomenutim bombaškim napadom", stoji u pismu ovog udruženja,
Kao javna ličnost i osoba koja već godinama obnaša visoke političke funkcije u Kantonu Sarajevo, dalje navode, Konaković bi se morao suzdržavati od ovakvih paušalnih optužbi kojima se direktno ugrožava sigurnost novinara i nastoji ušutkati kritičko i istraživačko izvještavanje medija.
"Umjesto što vodi privatne bitke protiv novinara čije mu se izvještavanje ne dopada na društvenim mrežama, predsjednik NiP-a bi također morao znati da u BiH postoji Zakon o zaštiti od klevete koji omogućava njemu, kao i bilo kojem drugom građaninu, da podnese tužbe protiv novinara i medija za koje smatra da objavljuju lažne informacije i da na taj način zakonskim putem dobije željenu satisfakciju. Također, ukoliko posjeduje dokaze da novinar ima veze sa nekim krivičnim djelom, uključujući i bombaški napad na imovinu Gordana Memije, Konakovićeva dužnost i obaveza je da te dokaze dostavi nadležnim organima koji provode istragu", ističu BH novinari.
Upravni odbor BH novinara ističe kako će poduzeti sve što je u njegovoj nadležnosti kako bi zaštitio kolegu Avdu Avdića, kao i sve druge novinare i novinarke u BiH, od verbalnih i online napada političkih zvaničnika koji im zbog njihovih tekstova i priloga stavljaju "metu na čelo".