Helikopterska nesreća u kojoj su poginuli Ebrahim Reisi, predsjednik IR Iran; Hossein Amir-Abdollahian, ministar vanjskih poslova IR Iran i ostali članovi delegacije, po zvaničnom stavu iranske vlasti je nesreća izazvana vremenskim uvjetima. Ono što je za Softića neobično i što izaziva sumnju u iskrenost ovog zvaničnog stava Irana jeste brzina kojom je saopćen ovaj stav, a bez da je izvršena bilo kakva istraga, što nikako nije normalna procedura kada se radi o običnoj nesreći, a posebno kada je ona uzrok smrti najvažnijih političkih ličnosti i to u trenucima otvorenog sukoba s Izraelom i SAD-om. Ovaj događaj, smatra Softić, veliki je udarac za IR Iran, posebno što je poginuli predsjednik Reisi viđen i kao nasljednih vrhovnog vjerskog poglavara IR Iran Khameneia.
Osvrćući se na nuklearni program IR Iran Softić smatra da je ova zemlja najvjerovatnije spremna napraviti nuklernu bombu, a možda je već i ima ali to ne saopćava kao što ni Izrael nikada nije zvanično priznao da je nuklearna sila, ali je to općepoznata stvar.
Iran se našao i među zemljama koje su glasale u UN-u za Rezoluciju o Genocidu u Srebrenici, iako su najveći iranski saveznici, poput Rusije i Sirije recimo, glasali protiv. Ovaj stav Irana potvrđuje, smatra Softić, kontinuitet prijateljskog odnosa IR Iran i naše zemlje. U osvrtu na glasanje o Rezoluciji za Softića je iznenađenje glasanje Alžira koji nije podržao Rezoluciju iako se radi o revolucionarnoj zemlji, prijateljskoj Bosni i Hercegovini. Ne čudi ga odluka UAE, Bahreina i Sudana da budu protiv Rezolucije, te Maroka da izbjegne glasanje jer se radi o zemljama potpisnicama Abrahamskog sporazuma, poznatog sporazuma o priznavanju Izraela. Zapravo, izostanak podrške ovog bloka ukazuje na i dalju dosljednost ovih zemalja bliskim vezama s Izraelom koji sada provodi genocid u Gazi, te na dobru diplomatsku igru Srbije, a izostanak djelovanja bh. diplomatije. No, važno je, prema Softiću da je Rezolucija dobila podršku evropskih zemalja i svih zemalja bivše Jugoslavije, izuzimajući Srbiju.
U nastavku govorilo se o dešavanjima u Palestini, svjesnoj odluci Hamasa i Palestinaca u Gazi da pred potpuni krah Palestine potpisivanjem Abrahamskog sporazuma, skrenu pažnju na sebe, i svoju patnju od 70 godina, što su i uspjeli. Uspjeli su i promjeniti svjetski narativ i pokupiti sipmatije običnog svijeta, studenata, intelektualaca na Zapadu, a po ponašanju koje vidimo za to su spremni dati svoje i živote svojih najbliskijih srodnika. Na koncu, smatra Softić, Palestina će opstati i pobijediti.
Na koncu govorili smo i o globalnoj politici i promjenama svjetske političke scene, novim silama u svijetu, neizvjesnoj budućnosti čovječanstva, te djelimično o poziciji Bosne u svjetskim političkim kretanjima.