Stephen King je prije nekoliko dana na društvenim mrežama bijesno reagirao na zabranu njegovih knjiga u školama u saveznoj državi Floridi (SAD) zbog seksualnog sadržaja. Majstor horora tako se pridružuje crnoj listi autora poput Huxleya, Dickensa i Twaina koji su postali žrtve novog zakona. Prema raznim medijima, 'It' ili 'Carrie' dva su naslova kioja su zabranjena a Kingov komentar na mreži X, s više od 15 miliona pregleda, ponovo je u centar pažnje vratio raspravu o tome šta bi trebalo smatrati prikladnim materijalom za čitanje u školama, rasprave koja se širi diljem Sjedinjenih Država.
U epicentru kontroverzi je Florida, država u kojoj je guverner Ron DeSantis 25. marta 2022. odobrio zakon HB 1467, koji daje okvir za reviziju i moguću zabranu knjiga i drugih obrazovnih materijala. Početkom godine učinio je isto sa zakonom nazvanim HB 1069, koji roditeljima omogućuje osporavanje knjiga u školskim bibliotekama ako ih smatraju pornografskim ili povezanim s rodnim identitetom.
Prošle je sedmice šest velikih američkih izdavača (Penguin Random House, Hachette Book Group, HarperCollins Publishers, Macmillan Publishers, Simon & Schuster i Sourcebooks) odlučilo tužiti vlasti Floride zbog zakona HB 1467. Prema tužbi - kojoj su se pridružili autori bestselera poput Johna Greena - povlačenjem naslova krši se Prvi amandman, koji štiti, među ostalim, slobodu izražavanja.
Prema zakonu, dovoljno je da roditelj, učitelj, član zajednice ili druga zainteresirana strana podnese formalnu žalbu na određenu knjigu kako bi se proces pokrenuo. Žalba se može temeljiti na sadržaju knjige koji se smatra neprikladnim zbog jezika, nasilja, seksualnosti, političke ideologije, vjere, između ostalog. Komisija za reviziju procjenjuje pritužbu i odlučuje hoće li preporučiti zabranu, ograničenje ili zadržavanje knjige. Školski odbor razmatra preporuku i donosi konačnu odluku, a u slučaju zabrane uklanja se iz biblioteka i popisa lektire.
Prema podacima Američkog udruženja bibliotekara, posljednjih je godina došlo do eksponencijalnog porasta naslova cenzuriranih u javnim i školskim bibliotekama u SAD-u, a broj zabranjenih knjiga do 2023. dosegao je 4240. Američki PEN nedavno je objavio popis onih koji su zabranjeni u 67 okruga Floride, a uključuje i one koje je napisao Stephen King.
"Iako se sedam od 10 glasača protivi zabrani knjiga, to je postalo epidemija", rekao je pisac Alan Gratz za ABC. Njegova knjiga, 'Amy i tajna biblioteka' objavljena je 2017. godine, ali tek ovog ljeta školski odbor okruga Indian River je odlučio zabraniti ovaj naslov. Tužbu je podnijela Jennifer Pippin, lokalna predsjednica Moms of Liberty, konzervativne grupe za roditeljska prava. Komisija je pregledala rad i odlučila ga zadržati u školama, ali je školski odbor glasao 3-2 za njeno sklanjanje s polica.
Zakon HB 1069 zahtijeva od školskih bibliotekara „da uklone knjige koje sadrže bilo šta što bi se moglo protumačiti kao 'seksualno ponašanje', bez obzira na obrazovnu vrijednost djela u cjelini", objasnili su izdavači u zajedničkoj izjavi. “Ove zabrane imaju jeziv učinak na ono što autori pišu i štete njihovom ugledu stvarajući lažnu predodžbu da u njihovim knjigama postoji nešto nedolično. Ipak, te iste knjige obrazuju mlade ljude desetljećima, šireći svjetove i potičući samopoštovanje i empatiju prema drugima. Svi gubimo kada se istine autora cenzuriraju,” rekla je Mary Rasenberger, izvršna direktorica Udruženja autora, koje se također bori protiv HB 1069.