Arsenalov povratak na vrh engleskog fudbala desio se na odlučan i dramatičan način u utorak navečer, izazvavši slavlja širom sjevernog Londona koja su trajala do ranih jutarnjih sati, označivši kraj 22-godišnjeg čekanja na titulu Premier lige.
Titula je potvrđena bez Arsenala na terenu, nakon što je rival u borbi za vrh, Manchester City, remizirao 1:1 s Bournemouthom.
Ovaj rezultat učinio je Arsenal matematički nedostižnim jednu utakmicu prije kraja, čime su "Tobdžije" osigurale naslov prvaka Premier lige za sezonu 2025/26.
Ono što je uslijedilo bilo je trenutno i nezaustavljivo.
Od Islingtona do Hollowayja i oko stadiona Emirates, navijači su u valovima izlazili na ulice. Pubovi su se ispraznili u roku od nekoliko minuta, saobraćaj je gotovo stao, a čitave raskrsnice postale su mjesta okupljanja hiljada ljudi koji su uglas pjevali, dok je decenijsko iščekivanje konačno preraslo u općenarodno veselje.
The Arsenal. Your Premier League champions. pic.twitter.com/gNnfzesrhP
— Arsenal (@Arsenal) May 19, 2026
U klupskom trening-centru na sjeveru Londona, ekipa Arsenala okupila se kako bi zajedno gledala odlučujuću utakmicu. Kada je posljednji zvižduk potvrdio Cityjeve izgubljene bodove, dvorana je eksplodirala. Igrači su se grlili, uzvikivali i skakali, a ti snimci su se brzo proširili društvenim mrežama, prikazujući tim koji je čitavu sezonu nosio teret velikih očekivanja i na kraju ih ispunio.
Trijumf je odraz sezone koju su definirale kontrola i konstantnost. Pod vodstvom Mikela Artete, Arsenal je veći dio sezone proveo na vrhu tabele, rijetko gubeći zamah i gradeći prednost kombinacijom čvrste odbrane i napadačke preciznosti.
U srcu tog napada bili su kapiten Martin Odegaard, čija je kreativnost diktirala tempo u veznom redu, krilni napadač Bukayo Saka, čiji je učinak bio presudan u ključnim mečevima, te veznjak Declan Rice, čiji je dolazak donio stabilnost i autoritet u srce tima. Oko njih, stabilna odbrambena jedinica pružila je temelj za kontinuiranu borbu za titulu u ligi u kojoj su dugo odlučivale nijanse.
Arsenalova konstantnost ih je na kraju izdvojila od ostalih pratilaca. U prethodnim sezonama, kiksevi u završnici su ih skupo koštali, ali ovaj put je Artetina ekipa izdržala pritisak, sačuvala prednost i zadržala visok intenzitet tokom zimskih i proljetnih mjeseci.
Rezultat svega je 14. titula prvaka Engleske za klub, a prva još od kultne sezone "Nepobjedivih" 2003/04.
What it means ???? #arsenal #champions pic.twitter.com/tNxTn09vn4
— Lower North Bank (@LowerNorthBank) May 20, 2026
Kako su vijesti stizale s južne obale, slavlje u sjevernom Londonu se brzo rasplamsalo. Ispred stadiona Emirates, navijači su se penjali na barijere i ulični inventar, baklje su obasjavale noćno nebo, a skandiranja "Prvaci" odjekivala su okolnim ulicama. Atmosfera se munjevito promijenila iz nevjerice u olakšanje, a navijači su opisivali osjećaj koji je bio mješavina spasa i čiste radosti nakon više od dvije decenije bez ligaške krune.
- Nevjerovatno je, čekali smo 22 godine na ovo. Zaslužili smo ovo, ekipa je zaslužila, svi smo zaslužili - rekao je jedan navijač za Reuters TV usred slavlja.
Slične scene mogle su se vidjeti širom grada dok su se porodice, grupe prijatelja i dugogodišnji vlasnici sezonskih ulaznica spontano okupljali. Mnogi su visoko držali šalove i snimali trenutak telefonima dok je vatromet parao nebo.
URGENT!!!!!!
— HeroFPL هيرو (@HeroFPL1) May 19, 2026
A historic clip… from inside #Arsenal Club headquarters!!!!!!
The moment the final whistle is blown and Arsenal's #victory in the league title is announced after an absence of 22 years. pic.twitter.com/jNpQDvwnxM
Legenda kluba Ian Wright također se pridružio slavlju ispred Emiratesa. Bivši napadač, koji je za Arsenal postigao 185 golova tokom devedesetih, dočekan je gromoglasnim skandiranjem imena dok su se navijači okupljali oko njega. U razgovoru za Premier League Productions, Wright je opisao noć koja je bila i lična i historijska.
- Bio sam apsolutno presretan. Ušao sam u taksi s porodicom i rekao: "Idemo na Emirates. Ovaj klub to zaslužuje. Navijači širom svijeta to zaslužuju" - rekao je.
Dok je slavlje dominiralo Londonom, pažnja se već usmjerava na ono što bi moglo postati još značajnija sedmica u modernoj historiji Arsenala. Klub će ligašku sezonu završiti protiv Crystal Palacea, nakon čega slijedi finale UEFA Lige prvaka protiv Paris Saint-Germaina u Budimpešti 30. maja. Pobjeda u tom meču osigurala bi Arsenalu prvu evropsku krunu i kompletirala rijedak podvig - duplu krunu, osvajanjem i domaće lige i elitnog evropskog takmičenja, piše Daily Sabah.

