Izraelski predsjednik Isaac Herzog doputovao je u službenu posjetu Srbiji, a svečani službeni doček uz najviše počasti organizovan je ispred Pačale Srbije gdje je Herzoga dočekao srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić.

Predsjednika Izraela također su dočekali srbijanski ministri Siniša Mali, Marko Đurić, Dejan Ristić, te ministrica Maja Popović kao i direktor Ureda za IT Mihailo Jovanović.

Ključna tema sastanka Herzoga i Vučića, tvrdi Jerusalem post, bila je hitnost spašavanja živih talaca koji su 7. oktobra oteti iz Izraela i odvedeni u Gazu.

Herzoga je pratila Idit Ohel, čiji je sin Alon među zarobljenicima u Gazi. Majka, koja je srpskog porijekla, stajala je sa dvojicom predsjednika, držeći u ruci fotografiju svog sina nakon sastanka dvojice šefova država.

Hercog je Vučiću pričao o Alonu Ohelu, talentovanom muzičaru koji je bio na muzičkom festivalu Nova, koji je od „rajskog događaja sveden na pravi pakao“.

Vučić je bio emotivan govoreći o taocima.

Predsjednici su razgovarali i o rastućoj plimi antisemitizma širom Evrope, pošasti za koju je Vučić rekao da je za osudu.

Izraelski predsjednik sudjelovat će i u radu okruglog stola na temu "Sinergija u inovacijama, razgovori Srbije i Izraela".

No, prije će biti da se iza ove posjete kriju unosni poslovi. Naime, izraelski list Haaretz objavio je istraživanje prije nekoliko dana u kojem navodi da je Srbija, uprkos upozorenjima Ujedinjenih naroda, da se prodaja naoružanja Izraelu obustavi zbog mogućih ratnih zločina nad civilima, nastavila s izvozom oružja toj zemlji.

Srbija je u julu ove godine izvezla oružje i/ili municiju u Izrael u vrijednosti od više od sedam miliona eura, što se poklopilo sa pet izraelskih vojnih letova iz Beograda u vazdušnu bazu u blizini Beershebe.

Ukupna vrijednost izvoza srpskog oružja i municije u Izrael u 2024. godini iznosila je 23,1 milion eura.

Najmanje 15 letova za Izrael iz Beograda i Niša obavljeno je od decembra 2023. godine, što Srbiju svrstava među prve zemlje porijekla po broju letova naoružanja u vazdušnu bazu Nevatim od početka rata. Izračun je zasnovan na podacima otvorenog koda koje je prikupio Haaretz u posljednjih deset mjeseci. Letovi iz američkih baza širom svijeta su na prvom mjestu.