Sjednica Doma naroda Parlamenta Federacije BiH zakazana je za sutra u 12.00 sati.
Na dnevnom redu su i dva zakona -usvajanje po hitnom postupku - Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o naftnim derivatima u FBiH i Prijedlog zakona o dugu, zaduživanju i garancijama u FBiH.
Važni zakoni po hitnoj proceduri
Federacija Bosne i Hercegovine već dugo ne zna gdje ide, a još je manje jasno ko je vodi, poručila je Aida Obuća, delegatkinja SDA u Domu naroda PBiH, uoči sjednice.
- U posljednjim mjesecima svjedočimo donošenju važnih zakona na brzinu, po hitnoj proceduri, bez javne rasprave, bez uvažavanja struke, a sve češće i mimo nadležnosti države. Nametnuta vlast se nastavlja ponašati kao da im je sve dozvoljeno, kao da narod ne vidi, ne razumije ili ne pamti. A vidi, razumije i pamti. Poslednja dva primjera, najbolje pokazuju ovu neodgovornost: Zakon o dugu, zaduženju i garancijama FBiH, i Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o naftnim derivatima - navela je ona.
Oba zakona predložena su po hitnom postupku i donose se na način jednak imenovanju ove Vlade bez ikakvog obzira na posljedice po građane, državu i budućnost, dodala je ona.
- Zakon o dugu, koji reguliše kako i koliko se Federacija zadužuje, tiče se svih nas. Jer kad se država zadužuje, to je dug koji ćemo mi, naša djeca i unuci vraćati. Ukupan javni dug FBiH danas iznosi skoro sedam milijardi maraka.
Umjesto da se o tako važnoj temi ozbiljno razgovara, vlast je zakon "progurala" po hitnom postupku. Bez konsultacija sa javnošću. Bez rasprave u društvu. Bez objašnjenja.
Navodno, sve je to bilo "hitno" zbog usklađivanja sa evropskim standardima i po štetne posljedice po Federaciju BiH. Međutim, ne daju nam iz Vlade odgovor zašto je to baš sad postalo prioritet. Jesu li javne finansije pred kolapsom. Imaju li plana? Nema obrazloženja - kazala je Obuća.

A najopasnije od svega, upozorila je ona, zakon pokušava zaobići državni nivo i iz procesa vanjskog zaduživanja isključiti Parlamentarnu skupštinu BiH.
- To je direktno kršenje državnog zakona. I ne, to nije slučajno.
To je svjesna odluka da se oslabi država, a ojačaju entitetski apetiti. Zar nismo godinama govorili kako RS podriva institucije BiH?
Da li to i Federacija kreće istim putem. I to u trenutku kada nam je jedinstvo najpotrebnije. Drugi zakon, onaj koji se odnosi na kvalitet goriva koje svakodnevno koristimo, dodatni je dokaz da ova vlast reaguje tek kad voda dođe do grla. Evropski standardi nalažu strožiju kontrolu kvaliteta goriva, jer lošije gorivo zagađuje zrak, ugrožava zdravlje i uništava okoliš - izjavila je Obuća.
Podsjetila je da je Vijeće ministara BiH još krajem 2023. godine donijelo odluku da se ti standardi primjene, te je postavila pitanje "šta je uradila Vlada FBiH?"
- Gotovo godinu i po dana ništa. Tek u maju 2025. predlažu zakon. Prvo kažu da će ići po skraćenom postupku, pa za dvije sedmice promijene mišljenje i kažu, ipak hitno. Zašto? Jer se problem više ne može sakriti. Jer smo već mjesecima udisali loš zrak, jer su firme trpjele štetu, jer nema nadzora nad ukapljenim plinom. I sad, umjesto da priznaju grešku, pokušavaju djelovati kao da je sve pod kontrolom. U oba slučaja, jasno je jedno, hitna procedura više nije izuzetak. Ona je postala standard - kazala je ona.
Građani isključeni
Time se zaobilazi javna rasprava, ignorišu se mišljenja stručnjaka i isključuje se građane iz donošenja odluka, napomenula je Obuća.
- A zakoni koji se donose na brzinu, bez kontrole, gotovo uvijek donesu više štete nego koristi. Odluka da se zakoni donose hitno ukazuje na izbjegavanje političke debate, narušava se legitimnost procesa i ukazuje na potencijalne skrivene političke motive. Stoga, ovo nije kritika radi kritike. Ovo je poziv na odgovornost. Građani vide da zakoni dolaze kasno, da su puni rupa, da podrivaju državu i unose nesigurnost. Ako stvarno želimo ići prema Evropi, to se ne radi ovako. Ne možete u Evropu s politikom tajnosti, panike i zaobilaženja i izigravanja procedura. Ne možete pričati o reformama dok urušavate institucije koje reforme treba da provode. I ne možete tražiti povjerenje građana dok ih ostavljate da trpe posljedice vaših pogrešnih odluka - poručila je Aida Obuća.