"The Jerusalem Post" izazvao je kontroverzu nakon što je objavio, a zatim brzo obrisao članak u kojem se sugeriše da su Liban i nekoliko drugih zemalja Bliskog istoka dio "obećane zemlje" Izraela. Ovo je u punom smislu riječi imitacija nacističke ideje "lebensrauma" - odnosno njemačkog prava na "životni prostor" preko kojega je Hitler pravdao agresiju na tuđe zemlje, ali i sam Holokaust. U izraelskoj varijanti koristi se "obećana zemlja".
Članak pod nazivom "Da li je Liban dio obećane teritorije Izraela?" objavljen je 25. septembra, u vrijeme izraelskog napada na Liban i njegove kasnije kopnene invazije. Vrijeme objave i sadržaj članka izazvali su kritike, jer su mnogi ovo shvatili kao dokaz izraelskih ekspanzionističkih ambicija u regiji. U sada obrisanom članku, autor Mark Fish tvrdio je da zemlja "obećana od Boga" djeci Izraela uključuje dijelove modernog Izraela, Zapadne obale, Gaze, Libana, Sirije, Jordana, Iraka, pa čak i Turske. Fish se pozvao na religijske tekstove kako bi podržao svoje tvrdnje, piše "Middle east monitor"
"Tora pruža jasne smjernice o područjima koja smo zapovjedili osvojiti kada zauzmemo zemlju," napisao je Fish. Nadalje je elaborirao koncept "Velikog Izraela", sugerišući da biblijske granice sežu "od 'Egipatske rijeke' (koju neki tumače kao Nil ili manju rijeku na Sinaju) do rijeke Perat (Eufrat)."
Jerusalem Post je uklonio članak nakon reakcija na društvenim mrežama, pri čemu su mnogi optužili novine za promoviranje ekspanzionističke ideologije pod krinkom religijskih opravdanja. Međutim, članak je arhiviran i nastavlja cirkulirati putem interneta.
Autor je posebno pružio opravdanja na osnovu Tore za zadržavanje okupiranih teritorija, tvrdeći da je "Hashem [Bog] rekao da nam je dodijeljena svaka zemlja koju ćemo osvojiti unutar spomenutih granica", sugerišući da je Bog odobrio teritorijalnu ekspanziju i okupaciju. Ova argumentacija se poklapa s jednim od osnovnih načela cionističke ideologije, koja često koristi biblijska proročanstva o Božjem obećanju Jevrejima kao opravdanje za preuzimanje Palestine i okolnih područja.
"Svako mjesto na koje tvoja stopa stane bit će tvoje — od pustinje i Libana, od rijeke — Eufrata — do zapadnog mora, bit će tvoje granice," napisao je Fish. "Ovo obećanje od Stvoritelja jasno postavlja zemlju Libana unutar obećane zemlje Izraela, ili onoga što neki nazivaju 'Potpunim Izraelom', odnosno 'Velikim Izraelom'."
Kritičari tvrde da objava ovakvog sadržaja, posebno u vrijeme izraelske invazije na Liban, služi legitimaciji izraelskih kolonizatorskih napora na Bliskom istoku. Smatraju da to odražava širu ideologiju unutar određenih izraelskih krugova koja nastoji opravdati teritorijalnu ekspanziju na osnovu religijskih uvjerenja.
Kontroverza je ponovo pokrenula debate o ulozi izraelskih religijskih tvrdnji na Palestinu i potencijalnim posljedicama ovakve retorike u već nestabilnoj regiji. Kao što su rani cionisti prikrivali svoje prave namjere o etničkom čišćenju i potpunoj kolonizaciji Palestine, izraelski lideri uglavnom izbjegavaju komentarisanje koncepta Velikog Izraela.
Do trenutka pisanja ovog teksta, Jerusalem Post nije izdao službeno saopštenje u vezi s objavom i kasnijim uklanjanjem članka.