Vijeće za vanjske poslove Evropske unije sastaje se u ponedjeljak u Briselu, kako bi razgovaralo o najnovijim dešavanjima u vezi s Ukrajinom, o evropskoj sigurnosnoj situaciji, ali i o situaciji u Bosni i Hercegovini.
Borrell je prije početka sastanka izjavio da se ne smiju zanemariti dešavanja u Bosni i Hercegovini.
"To će zauzeti važan dio našeg današnjeg sastanka, jer se u Bosni i Hercegovini pojačava nacionalistička i separatistička retorika i ugrožava stabilnost, čak i integritet zemlje. Ministri vanjskih poslova Evropske unije morat će donijeti odluku kako zaustaviti ovu dinamiku u Bosni i Hercegovini i izbjeći da se zemlja raspadne na komade. Ovo je kritična situacija i ministri će morati donijeti neke odluke o tome", rekao je Borrell.
Alexander Schallenberg, savezni ministar za evropske i međunarodne poslove Austrije, izjavio je danas u Briselu da je Bosni i Hercegovini neophodna izborna reforma te je ocijenio da su dešavanja u toj zemlji krajnje zabrinjavajuća.
"Bosna i Hercegovina nam je srcu draga i u suštini je naš susjed. Dešavanja koja vidimo krajnje su zabrinjavajuća. Za nas je jedna stvar jasna crvena linija, a to je da integritet Bosne i Hercegovine nije na raspolaganju. Moramo biti veoma oprezni kako Bosna i Hercegovine, ali i Balkan u cjelini, ne bi postali igralište za aktere izvan Evropske unije i Evrope", rekao je Schallenberg uoči sastanka ministara vanjskih poslova zemalja članica Evropske unije.
Austrijski ministar dodao je da su postupci člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorada Dodika i institucija entiteta Republike srpske krajnje opasni, te da se "igraju integritetom države".
"To je za nas nedopustivo. Imat ćemo otvorene razgovore danas, a za mene je suštinska tačka da postignemo zajednički, ujedinjeni evropski odgovor na ovo pitanje", rekao je Schallenberg.
Austrijski šef diplomatije osvrnuo se i na izbornu reformu u Bosni i Hercegovini, ocijenivši da je o pitanju Izbornog zakona postignut napredak.
"Jednog dana želimo prevazići Dayton i preći na Brisel kao sistem, a za to nam treba izborna reforma. Vjerujem da je postignut napredak i svi akteri su svjesni da moraju djelovati sada. Međutim, postupci Republike srpske opasniji su i direktno dovode u pitanje integritet države", rekao je austrijski ministar.
Na kraju je poručio da će RS zaista osjetiti posljedice ako ne pokaže interes da sačuva integritet države Bosne i Hercegovine.
Ministar vanjskih poslova Republike Hrvatske Gordan Grlić Radman naglasio je da je postizanje dogovora o izmjenama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine od velikog značaja kako bi Bosna i Hercegovina postala institucionalno funkcionalna i stabilna država.
“Hrvatska će i dalje podržavati cjelovitost i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine, a podržavat ćemo i ono što donose hrvatska tijela, a to je Hrvatski narod sabor, što je u interesu ravnopravne zastupljenosti i konstitutivnosti koju ostvaruju”, dodao je šef hrvatske diplomatije.
Kaže da će njihov angažman ići u tom smijeru da se osvijeste države članice Evropske unije koliko je stabilnost, funkcionalnost i prosperitet Bosne i Hercegovine kao cjelovite države koja napreduje ka evropskom putu važna, i koliko je za postizanje toga važna izmjena Izbornog zakona koja će zadovoljiti sve strane.
“Hrvatska ne može podržati kalendar izbora odnosno održavanje izbora samo zbog izbora ukoliko se održe po ovakvim uvjetima jer će oni nadalje destabilizirati državu i produbiti krizu”, stava je Grlić-Radman.
Stoga, kaže, politički lideri još imaju šansu te ih je pozvao, kao i posrednike tih pregovora, da ulože sve političke napore kako bi se postigao dogovor oko izmjene Izbornog zakona.