Njemački institut za istraživanje tržišta Ifo saopćio je da 27,1 posto kompanija u Njemačkoj očekuje da će vještačka inteligencija (AI) uzrokovati smanjenje broja radnih mjesta u narednih pet godina.
- Samo 5,2 posto kompanija očekuje dodatna radna mjesta, dok dvije trećine ne očekuju nikakve promjene - navodi se u saopćenju Ifoa.
Klaus Wohlrabe, šef anketa u Ifou, rekao je da ako dođe do otpuštanja, pogođene firme predviđaju prosječan pad od približno osam posto.
Više od trećine preduzeća u proizvodnom sektoru (37,3 posto) također predviđa otpuštanja.

S druge strane, više od 80 posto preduzeća u građevinskom sektoru smatra da AI neće uticati na platni spisak.
U međuvremenu, postoji dobar podsticaj za zapošljavanje. Pojedinačna preduzeća već očekuju porast usluga povezanih s tehnologijom poput obrade informacija ili IT-a, s rastom većim od 10 posto koji se očekuje u određenim situacijama.
- AI ne postaje samo alat za racionalizaciju, već i odskočna daska za nove profile poslova - rekao je Wohlrabe.
- Utjecaj vještačke inteligencije na zapošljavanje je i dalje umjeren, ali dugoročno gledano, vještačka inteligencija bi mogla promijeniti njemačko tržište rada - dodao je.

Izazov leži u pretvaranju rezultirajućeg povećanja produktivnosti u široko rasprostranjeni prosperitet, bez stvaranja većih potresa u određenim profesionalnim grupama, navodi se u saopćenju.
Ove najave mogle bi imati negativne posljedice i na brojnu bh. dijasporu u Njemačkoj. Prema posljednjim podacima, u Njemačkoj živi 240.000 građana s bh. pasošem. Dijaspora ima ključnu ulogu u ekonomiji BiH.
Tome svjedoči konstantan rast novčanih doznaka iz inostranstva koje su u 2024. godini dostigle rekordnih 4,16 milijardi maraka. Upravo tom konstantnom prilivu novca domaće stanovništvo uspijeva zakrpiti rupe u kućnom budžetu, održati kupovnu moć i krajnju potrošnju.