On je jedan od tri alžirska pisca s najviše čitalaca van svoje zemlje, no u Alžiru jedva da je poznat. Njegov rad je uglavnom cenzurisan i mediji ga ne spominju. Ali od prošlog vikenda, Boualem Sansal (75) je dospio na naslovnice u alžirskim medijima, pa čak i na ENTV, javnoj televiziji, koja je objavila da će protiv njega biti podignute "ozbiljne optužbe".

"On je agent marokanskog porijekla" koji se "skriva iza literature, ali je u službi prljavog projekta", rekla je ta televizijska stanica. Iz njihovog priloga da se naslutiti da je pisac „napao jedinstvo Alžira i time počinio zločin i teroristički čin”. Za taj bi zločin teoretski mogao biti osuđen na smrtnu kaznu, iako se ona u Alžiru ne primjenjuje od 1990-ih.

Odakle ova optužba?

U intervjuu krajnje desnoj francuskoj publikaciji Frontières, Sansal je tvrdio da cijeli zapadni Alžir historijski pripada Maroku, ali da je francuski kolonizator povukao granice i predao ga susjednom Alžiru. Ove izjave bile su kap koja je prelila čašu za alžirske vlasti kada je u pitanju pisac koji ih već četvrt stoljeća žestoko kritizira zbog autoritarnosti i korupcije, a uz to napada islam i otvoreno pokazuje svoje simpatije prema Izraelu.

Sansal, koji piše na francuskom, uhapšen je 16. novembra po dolasku iz Pariza na aerodrom u Alžiru. Nekoliko dana je bio nestao, a čak je i predsjednik Emmanuel Macron javno izrazio "zabrinutost" za njegovu sudbinu. Sansal je nedavno postao francuski državljanin i, iako živi u Boumerdesu, u blizini Alžira, vrijeme provodi u Francuskoj.

Tek 22. novembra službena alžirska novinska agencija APS potvrdila je njegovo hapšenje u vijesti prožetoj uvredama. Nazvala ga je, između ostalog, "pseudointelektualcem kojeg obožava francuska krajnja desnica". Devet dana nakon hapšenja još uvijek nije izveden pred sudiju.

U isto vrijeme, u Francuskoj i ostatku Evrope, intelektualci, romanopisci i neki političari počeli su se mobilizirati u znak podrške nestalom piscu. Manifest koji poziva na njegovo oslobađanje predvodila su četiri dobitnika Nobelove nagrade za književnost: Annie Ernaux, Jean-Marie Le Clezio, Orhan Pamuk i Wole Soyinka. No, potpisali su ga i mnogi drugi poznati pisci kao što su Salman Rushdie, Roberto Saviano, njemački filozof Peter Sloterdijk i talijanski esejista Giuliano da Empoli.

Sin oca Riffia koji je emigrirao iz Maroka u Alžir i majke Alžirke, Sansal je rođen 1949. u selu u planinama Ouarsenis na sjeverozapadu zemlje. Studirao je inžinjerstvo na École Nationale Polytechnique i završio doktorat iz ekonomije. Neko je vrijeme bio poslovni čovjek prije nego što je preuzeo visoki položaj u Ministarstvu industrije.

Sansal se usudio pisati tek kasnih 1990-ih, kada je imao 48 godina, a u zemlji je još uvijek trajao građanski rat između vojske i džihadističkih skupina koji je odnio desetke hiljada života. Od tada je plodan pisac, čija su djela, nagrađena od strane Francuske akademije, prevedena na nekoliko jezika.

Njegova prva knjiga, Le Serment des barbares (Zakletva barbara), doživjela je uspjeh 1999. godine i u Alžiru, ali je druga, Poste quedarán, Alger (Popis poštanskih ureda, Alžir), već bila zabranjena. Treća, Dis-moi le paradis (Opiši mi raj), čak mu je donijela otkaz s radnog mjesta 2003. godine. Njegova žestina protiv islama ("to je religija koju treba staviti u muzej", ponavljao je često) bila je kombinovana s približavanjem Izraelu.

U martu 2008. prisustvovao je Pariškom sajmu knjiga unatoč činjenici da su drugi arapski romanopisci i izdavači odlučili bojkotirati događaj, jer je počasni gost bila hebrejska država. Zatim je učestvovao na Međunarodnom festivalu pisaca u Jerusalemu.

Napisao je poglavlje u zajedničkoj knjizi „Novi antisemitizam u Francuskoj“, objavljenoj 2018. U njoj tvrdi da je francuska vlada saučesnik u “planu osvajanja planeta podvrgavanjem njegovih stanovnika islamu”. Njegove ideje o ovoj religiji često se poklapaju s onima krajnje desnog intelektualca Érica Zemmoura.

U svom uvodniku prošle subote, dnevnik Le Monde primjećuje da Sansalovo hapšenje nadilazi njegovu osobnost i dio je rastućih napetosti između Alžira i Francuske nakon što je Macron snažno ponovio, krajem oktobra u Rabatu, svoje priznanje marokanskog suvereniteta nad Zapadnom Saharom. "Boualem Sansal ne smije postati pijun u teškim odnosima između Francuske i Alžira", navodi taj list. “Dugotrajni sporovi stvar su država, njihovih interesa i samo njih”, dodaje se. “Nijedan pojedinac ne smije postati njihov talac”, zaključuje se.

Sansalovo hapšenje u suprotnosti je s mjerama smirivanja koje je u novembru poduzeo alžirski predsjednik Abdelmajid Tebboune nakon ponovnog izbora. Novinar Ihsane El Kadi, također kritičar vlasti, pomilovan je i pušten iz zatvora gdje je služio petogodišnju kaznu. Desetak vođa protestnog pokreta Hirak, koji je prisilio predsjednika Abdelaziza Boutefliku na ostavku 2019. godine, također je pušteno iz zatvora ovog mjeseca.