Šteta veća nego u svih ovih skoro deset mjeseci sukoba, ali da ne dođe do strašnog totalnog rata. Tako se iza hebrejskih kulisa priča da će Izrael pokušati akciju protiv Hezbollaha kojeg optužuje za krvavi napad u druskom selu Majdal Shams na okupiranoj Golanskoj visoravni, gdje je projektil ubio 12 djece i tinejdžera koji su se, kao i svake subote, okupili na fudbalskom igralištu.
Taj napad na sirijskoj Golanskoj visoravni koju je okupirao i sebi pripojio Izrael a za koji libanska organizacija negira odgovornost, bio je napad sa najviše mrtvih nakon osmog oktobra kjada je milicija započela svakodnevne granične napade zbog invazije Izraela na Gazu. Stoga je izraelski premijer Benjamin Netanyahu sinoć održao sastanak sa svojim sigurnosnim kabinetom kako bi odlučio o obliku odmazde, koja bi prema podacima lokalnih medija bila važan protunapad čiji će se opseg i posljedice tek vidjeti. Za Izrael nema sumnje da je subotnji masakr odgovornost Hezbollaha.
Šef vojske je naznačio da je njegovim analizama utvrđeno da je udar bio "falaq projektil", jedan od projektila iranske proizvodnje koje koristi libanska šiitska milicija, a koji je nosio "bojevu glavu od 53 kilograma". I dodao da preliminarna istraga pokazuje da protivzračna odbrana nije zaustavila raketu zbog “složene topografije” mjesta.
Dok izraelski ministar odbrane Yoav Gallant insistira da će Hezbolah "platiti visoku cijenu, čak i uz svoja smiješna poricanja", organizacija tvrdi da nije imala ništa s tim, iako je prethodno preuzela odgovornost za nekoliko napada na Golan. Verzija koju je podržao libanski ministar vanjskih poslova, Abdulah Bu Habib, koji je isključio namjerno bombardovanje od strane Hezbollaha, predložio druge scenarije kao što je akcija "drugih organizacija, greška Izraela ili greška Hezbollaha" i pozvao na međunarodnu istraga da se razjasni što se dogodilo.
Međutim, znajući za vjerovatni izraelski kontraudar, Hezbolah je proglasio visok stepen pripravnosti i evakuirao položaje na jugu i istoku Libana i u Siriji – kao i druge proiranske milicije. Osim toga, mnogi su kao još jednu indikaciju protumačili namjeru libanske nacionalne avio-kompanije MEA da odgodi neke letove s nedjelje navečer na ovaj ponedjeljak ujutro, iako je njen direktor tvrdio da je to zbog "rizika osiguranja".
I, u delikatnoj ravnoteži sukoba između Izraela i Hezbollaha, direktan napad na civile dio je te "pogrešne procjene" koju analitičari često ističu kao jednu od potencijalnih polaznih tačaka o kojoj će u nadolazećim satima ovisiti veličina izraelskog odgovora.
Iz tog su razloga različiti glasovi pozivali na oprez, poput generalnog sekretara UN-a Antonia Guterresa, koji od stranaka zahtijeva “maksimalnu suzdržanost” i naglašava da “civili, osobito djeca, ne bi smjeli nastaviti snositi teret ovog užasnog nasilja koje “pogađa regiju.” Slične su poruke uputile Evropska unija, Francuska i Sjedinjene Države.
Sa svoje strane, Adbulah Bu Habib, koji je izgleda krenuo na medijsku turneju kako bi pokušao poslati poruke smirenosti, kazao je Reutersu da je tražio od Sjedinjenih Država da interveniraju kako bi zaustavili Izrael. Prema riječima libanskog ministra vanjskih poslova, u ovom lancu prevencije Washington je također pozvao Bejrut da obuzda Hezbolah.
Kasnije, u intervjuu saudijskom kanalu Al Hadath, libanski diplomata pozvao je Izrael da "pažljivo razmisli" o svom odgovoru, jer bi se Hezbolah bio spreman povući "iza rijeke Litani", u južnom Libanu, ako Izrael prestane sa svojim "kršenjima". Iran, sponzor Hezbolaha, upozorio je Izrael da ne pokreće “nove avanture” u Libanu. "Svaka ignorantna akcija cionističkog režima može dovesti do povećane nestabilnosti, nesigurnosti i rata u regiji", izjavio je iranski ministar vanjskih poslova Naser Kanani na svom X računu.
U Majdal Shamsu, međutim, ono za što se mole je “smirenost”. S bolom se jučer ujutro hiljade od 11.000 njegovih mještana, potpomognutih mještanima drugih sela u regiji, oprostilo od 10 od 12 mladih žrtava. U svojoj molitvi, duhovni vođa Druza opisao je tragediju kao "mračnu subotu za Druze i stanovnike sjevera".
S jedne strane, Druzi se osjećaju iscrpljeno desetomjesečnim nasiljem ali također, kao arapska manjina, oni tvrde da su još jedni od onih koje je izraelska izvršna vlast zaboravila. “Napustili su nas, a sada dolaze ovamo?”, vikao je čovjek na izraelske ministre koji su išli na sprovod, ignorirajući pismo predsjednika foruma druskih vlasti u kojem je, prema pisanju izraelskih novina Yediot Ahronoth, zamoljeno da "ne pretvaraju masakr u politički događaj". Rodbina nekih od ubijenioh odbila se sastati s Netanyahuom.
Većina Druza odbija da bude iskorištena i da posluži kao izgovor Izraelu za "totalni rat". Još manje ako se uzme u obzir da se samo 20% mještana ovog grada pored Sirije opredijelilo za izraelsku nacionalnost i da, općenito, Druzi okupirane Golanske visoravni imaju kompliciran odnos sa jevrejskom državom, unatoč svakodnevnim vezama u službama, pristupu obrazovanju i zdravstvu ili obavezi služenja vojnog roka.