Prema pisanju Washington Posta, izvršni direktor Tesle Elon Musk tokom vikenda je izravno apelovao na američkog predsjednika Donalda Trumpa da povuče nove uvozne carine, ali ti pokušaji nisu urodili plodom.
Radi se o dosad najvećem javnom neslaganju Muska i Trumpa, koje je uslijedilo nakon što je predsjednik SAD-a najavio osnovnu carinsku stopu od 10% na sav uvoz u SAD, uz veće stope za određene zemlje.
Musk, koji također vodi američki Odjel za učinkovitost vlade (DOGE), već je ranije pozivao na ukidanje carina između SAD-a i Evrope.
Tokom virtuelnog kongresa italijanske stranke Liga, izrazio je želju za "nultim carinama" i slobodnom trgovinskom zonom između SAD-a i Evrope.
Trump ostaje pri svom stavu
Uprkos Muskovim naporima, Trumpova administracija ostaje pri svom stavu, što je izazvalo zabrinutost među ekonomistima koji upozoravaju da bi takve carine mogle potaknuti inflaciju i povećati rizik od recesije.
Elon Musk i Donald Trump imaju složen odnos obilježen saradnjom i nesuglasicama. Musk je bio blizak savjetnik predsjednika, posebno u inicijativama vezanim uz učinkovitost vlade. Međutim, njihovi stavovi o trgovinskoj politici često su se razilazili.
Musk je otvoreno kritikovao Trumpovog glavnog trgovinskog savjetnika, Petera Navarra, zbog njegove podrške protekcionističkim mjerama, sugerišući da Navarrova ekonomska politika nije u najboljem interesu za američku privredu.
Tesla na udaru novih trgovinskih mjera
Nove carine imaju značajan utjecaj na Teslu.

Iako tvrtka proizvodi većinu svojih vozila u SAD-u, oslanja se na uvezene dijelove, posebno iz Kine. Musk je istaknuo da će carine od 25% na uvezene automobile i dijelove imati "značajan" finansijski učinak na tvrtku.
Ove carine, zajedno s negativnim publicitetom oko Muskovih političkih angažmana, doprinijele su padu vrijednosti Teslinih dionica za više od 40% ove godine.