Stručnjaci za sigurnost već duže vrijeme upozoravaju: razvoj organiziranog kriminala u Španiji je vrlo zabrinjavajući, a trgovina drogom općenito, a posebno kokainom, vrtoglavo raste. Istina je da su zapljene najveće u historiji, ali i da toliko droge nikad nije stiglo u tu zemlju, gdje su sjedišta i odakle djeluju najmoćnije svjetske mafije. Prije samo osam dana policija je izvijestila o razbijanju strukture 'Sinaloa kartela' u Španiji, koji je godinama vodio Chapo Guzmán; u petak je objavljena vijest da je po prvi put otkriven makrolaboratorij za preradu kokaina koji kontrolira i dirigira 'Balkan Cartel', balkanski kartel koji već godinama preuzima monopol nad ovom trgovinom, javio je dnevnik ABC.
Iako je operacija policije i pravosuđa u Barceloni uspjela demontirati laboratoriju prije nego što je organizacija mogla staviti robu na tržište, sama činjenica da je otkrivena ova instalacije u izoliranoj kolibi u ruralnom području predstavlja novi kvalitativni skok u provedbi ove mafijaške organizacije.
Jer je dokazano da je stvarnost ono o čemu se već sumnjalo. Nije bilo nepoznato da je 'Balkanski kartel', uvijek stajao iza gotovo svih pošiljki sa nekoliko tona kokaina koje često stižu u Španiju; ono što je ostalo poznato jeste da je ovom operacijom postalo jasno da Kolumbijci sada rade po nalozima balkanske organizacije, koju uglavnom čine bivši borci, bivši vojni ili policijski oficiri iz Albanije, Srbije i Hrvatske. Ta im činjenica garantira učinkovite sigurnosne mjere i, ako je potrebno, nasilje protiv drugih organizacija ili čak snaga sigurnosti.
Zanimljivo je kako je ova mafijaška organizacija osvajanjem vlasti eliminirala posrednike u procesu trgovine kokainom, na način da više nisu ograničeni na donošenje paketa ove droge već pogodne za konzumaciju, već sada donose neprerađeni kokain, u ovom slučaju impregniran u konstrukcijski materijal sličan gipsu, potom izdvajaju drogu i prerađuju je u laboratoriji instaliranoj U Španiji.
Eliminacijom posrednika i unosom materijal aza preradu zarađuje se više ali se i smanjuje rizik prilikom uvoza budući da se drogu ne može otkriti u različitim carinskim kontrolama.
Posljendja policijska operacija počela je sredinom aprila zbog obavještajnih podataka pristiglih iz Kolumbije i Albanije prema kojima će se više osoba iz te dvije zemlje preseliti u Španiju, tačnije u Barcelonu, s namjerom postavljanja laboratorija za izdvajanje velikih količina kokaina koji bi u Španiju stizao impregniran u drugim materijalima. Albanci su za putovanja koristili iznajmljena vozila, koja su svako malo mijenjali kako bi zakomplicirali posao policiji u slučaju da budu otkriveni. Međutim, u jednom od tih putovanja agenti su ih pratili do skladišnog prostora gdje su vidjeli kako unose veliki broj prozirnih boca označenih kao opasna tvar. To je bila indikacija da bi moglo biti riječi o laboratoriji, budući da se radi o proizvodima koji se koriste kao prekursori u preradi kokaina.
Paralelno, kolumbijska policija je obavijestila da dvoje njenih državljana namjerava otputovati u Španiju kako bi radili u velikom laboratoriju kao 'kuhari'. Tom komunikacijom ih se identificiralo i potvrdilo da se radi o istim osobama koji su viđeni s Albancima. Policijske istrage ubrzane su početkom mjeseca, kada su istražitelji otkrili kretanje jednog od Albanaca u Barceloni.
Policijski stručnjaci za borbu protiv droga primijetili su da posjed ispunjava sve uvjete koje su tražile mafijaške organizacije za postavljanje jednog od ovih laboratorija. Osim što se nalazilo na izoliranom mjestu, imanje je bilo puno raslinja i bilo je blizu glavnih komunikacijskih pravaca. Dakle, savršeno mjesto za preradu kokaina i brzo, diskretno i sigurno obavljanje ove kriminalne aktivnosti; odnosno sigurno od pogleda znatiželjnika koji bi ih mogli otkriti.
Nadzorom kriminalne skupine dokazano je da su Albanci umiješani u prebacivanje brojnih torbi i kutija iz već kontrolirane kuće u Barceloni u kolibu van grada. Policija je uvidjela da su ispitanici pojačali mjere sigurnosti te da se sada kreću samo motociklima, što im je omogućilo brže kretanje, a time i komplicirani nadzor. Ova veća mobilnost značila je da su mogli održavati svoje sastanke s drugim ljudima, uvijek vrlo kratke, na javnim i otvorenim mjestima kao što su parkirališta supermarketa. Na taj su način izbjegli da budu otkriveni u mogućim prolazima droge, a ujedno i otkrivanje mogućeg policijskog nadzora.