Jordi Pujol Puente rođen je u Barseloni 1967. godine, gdje je studirao informacijske nauke na Autonomnom univerzitetu u Barseloni. Prije nego što je diplomirao, s tri preostala ispita, počeo je raditi kao slobodnjak za novine Avui. Na prvom zadatku kao fotoreporter došao je u Sarajevo zahvaljujući saradnji s Associated Pressom (AP).

Bilo mu je samo 25 godina kada je poginuo, 17 maja 1992. godine. On je bio treći španski reporter koji je izgubio život usred sukoba, nakon Lucha Espinala Campsa (1980, Bolivija) i Juantxu Rodrigueza (1989, Panama). Nakon Pujola je poginulo njih još šest: Luis Valtuena (1997, Ruanda), Miguel Gil (2000, Sierra Leone), Julio Fuentes (2001, Afganistan), Julio Anguita Parrado (2003, Irak), Jose Couso (2003, Irak) and Ricardo Ortega (2004, Haiti).

“Slijedeći protokol, u 13:00, grupa fotografa se trebala sastati u centru gradu. Iscrpljeni čekanjem i shvativši da se dvojac David – Jordi nije pojavljivao, počeli su ih tražiti na uobičajenim mjestima, od Predsjedništva do kafića SOS. Čuli smo samo jednu eksploziju granate to jutro. Nakon nekoliko sati bili smo ponovo u bazi. Santi, slomljen, nas obavještava da je David u koševskoj bolnici, a da je Jordijevo tijelo u mrtvačnici”, ispričat će kasnije njegove kolege.

Ove je godine Gradsko vijeće Grada Sarajeva na ceremonijalnoj sjednici povodom Dana grada, posthumno je proglasilo počasnim građaninom Sarajeva Jordija Pujola Puentea.

Pujola je, na prijedlog Udruženja "Obrazovanje gradi Bosnu i Hercegovinu - Jovan Divjak", Gradsko vijeće Grada Sarajeva jednoglasno proglasilo za počasnog građanina Grada Sarajeva.

Priznanje su u njegovo ime primili njegovi brat i sestra.

- Mom bratu i meni je velika čast biti danas ovdje 6. aprila, na ceremoniji na kojoj se obilježava Dan grada Sarajeva. U ime naših roditelja, i u naše ime želim zahvaliti građanima Sarajeva, Gradskom vijeću i gradonačelnici koji su se sjetili, koji žele odati priznanje našem dragom bratu Jordiju za profesionalni doprinos upoznavanju svijeta sa onim što se dešavalo u ovom gradu, u ovoj zemlji prije 30 godina. Dozvolite mi također da zahvalim Udruženju "Obrazovanje gradi BiH" koje je Gradskom vijeću predložilo Jordija za ovu nagradu, i da se sjetimo njegovog osnivača, gospodina Jove Divjaka, na prvu godišnjicu njegove smrti - kazala je Jordijeva sestra na ceremoniji.

Kazala je da "30 godina je prošlo, ali sjećanja događaji i gubici još uvijek su svježi".

- Oni koji su preživjeli rat, kako ovdje tako i drugdje u svijetu, i građani Sarajeva moraju znati da nisu zaboravljeni. Naši političari tada nisu dovoljno dobro reagovali, ali vas stanovnici naših zemalja nisu zaboravili. Ovaj grad je preživio užasan rat kroz kakav niko ne bi trebao proći. Ljudi nikako ne uče na primjerima historije i stalno prave jedne te iste greške - kazala je.

Kako bi pomogli da sjećanja ostanu, dodala je, njena familija i ona žele dati, kako je kazala, mali doprinos.

- Pošto smo saznali da je Gradsko vijeće našem bratu Jordiju dodijelilo najviše gradsko priznanje, odlučili smo napraviti transkript originalne katalonske verzije njegovog ratnog dnevnika i prevesti na engleski jezik u obliku knjige, i pokloniti gradu na čuvanje za buduće generacije. Jordi nije uspio ostvariti svoj san da se vrati u ovaj grad nakon rata i upozna njegove stanovnike. Ali sada smo tu ja i moj brat da to uradimo u njegovo ime. Još jednom Sarajevo, hvala ti - poručila je Jordijeva sestra.

Počasni građanin Sarajeva je priznanje koje se dodjeljuje od 2000. godine, a uručuje se osobama koje su se istakle u razvoju grada. Priznanje mogu dobiti zaslužni građani u zemlji i inostranstvu, ali i strani državljani koji su doprinjeli razvoju i afirmaciji grada.

Pujol Puente je četvrti Katalonac kojem je dodijeljeno ovo priznanje.