Natkovači su naselje u sarajevskoj općini Stari Grad. Na Natkovačima je nastalo jedno od najstarijih sarajevskih muslimanskih grobalja. O groblju Natkovači Mehmed Mujezinović 1964. godine piše:
«Promotrimo li sada nadgrobne spomenike u grobljima nad Kovačima, ustanovićemo da se sve do danas sačuvao izvjestan broj nišana, koji nas svojim oblicima, veličinom i dekorativnim elementima upućuju na to da zaista datiraju iz prvih decenija turske vladavine u našim krajevima. To su oni nišani arhaičnih oblika, primitivne obrade, koji su zapravo prelaz iz srednjovjekovnog obeliska na kojima još nema turbana. Oni su po formi više slični kasnijim običnim ženskim nišanima, ali nam oznake na njima jasno govore da su to nišani muškaraca.
Nijedan od ovih spomenika nema natpisa, ali se na njima nalaze isklesani polumjeseci sa krakovima kod jednih okrenutim prema gore, a kod drugih okrenutim prema dole, zatim mačevi (tubasti), polulopte, (jabuke), kijače, štapovi (kijače) i lukovi sa strijelama."
U Islamskoj epigrafici u Bosni i Hercegovini, knjiga I, Mujeznović piše: "Groblja nad Kovačima spadaju među najstarija u Sarajevu i da su mogla nastati u XV vijeku".
„Tu se do danas sačuvalo nekoliko starih nišana čiji oblici, način obrade i oznake na njima ukazuju da potječu iz XV vijeka, odnosno iz prvih decenija turske vladavine u našim krajevima. To su nišani arhaičnih oblika, visoki preko dva metra, dosta jednostavne obrade, bez turbana i bez natpisa, a na njima su isklesane polulopte (jabuke), štapovi (kijače), lukovi sa strijelama, polumjeseci i dr.
Po formi, većina ovih spomenika su široke stele, a izvjesni su rađeni u formi obeliska sa piramidalnim završecima na čijim su vrhovima veće polulopte. Jos jedna karakteristika ovih, pa i starih nišana uopće, jeste da su uzglavni nišani upadijivo razmaknuti od nožnih (3 do 4 m)."
Mujezinović donosi fotografiju "starog nišana sa mačem i poluloptama", na čijem vrhu je kugla, i "starog nišana sa lukom i strijelom" (bosanski luk), kao i nišana sa turbanom, ukrašenog mačem.
(Ibrahim Pašić, Od stećka do nišana u BiH, BZK Preporod, Sarajevo, 2017)