Dok Bijela kuća nastavlja s borbom protiv posljedica kontroverze vezane za grupni chat na aplikaciji Signal, pojavili su se novi detalji o drugim sigurnosnim provalama koje otkrivaju privatne kontakt podatke viših članova administracije predsjednika Donalda Trumpa.
Njemački časopis Der Spiegel izvijestio je da je uspio naći telefonske brojeve, adrese e-pošte, pa čak i lozinke za račune koji pripadaju savjetniku za nacionalnu sigurnost Mikeu Waltzu, ministru odbrane Peteu Hegsethu te direktorici Nacionalne obavještajne službe Tulsi Gabbard.
Ovi podaci su pronađeni u komercijalnim bazama podataka i lozinkama dostupnim na internetu. Prema izvještaju, Hegsethove kontakt informacije bile su "posebno lake" za doći. Der Spiegel je, koristeći komercijalni provajder, dobio broj telefona i e-mail adresu povezanu s Hegsethovim LinkedIn profilom, a zatim je pronašao tu adresu e-pošte i, u nekim slučajevima, lozinke u više od 20 javno dostupnih baza podataka.
- Korištenjem javno dostupnih informacija, potvrđeno je da je e-mail adresa korištena nedavno - navodi Der Spiegel.
Slično tome, njemačka novinska stranica bila je u mogućnosti dobiti Waltzove kontakt podatke te ih povezati s nalozima na platformama poput Microsoft Teamsa, LinkedIna, WhatsAppa i Signala. Nakon što je novinar kontaktirao Waltza putem WhatsAppa i Signala, oba računa su bila onemogućena.
U međuvremenu, Wired je otkrio da je Venmo račun, koji očigledno pripada Waltzu, bio otvoren za javnost sve dok časopis nije obavijestio njegov tim. Na tom računu bila je javna lista prijatelja koja je obuhvatala 328 osoba, uključujući novinare, zakonodavce i zvaničnike trenutne administracije, poput šefice kabineta Bijele kuće, Susie Wiles.
Činilo se da je Wilesov račun na ovoj platformi također bio javan sve dok Wired nije kontaktirao Bijelu kuću. Ova dva izvještaja dolaze nakon prvih izjava glavnog urednika The Atlantica, Jeffreyja Goldberga, koji je otkrio da ga je Waltz nehotice dodao u grupni chat na aplikaciji Signal.
U tom chatu su visoki zvaničnici administracije raspravljali o planiranim napadima na Hute, koje podržava Iran, u Jemenu. Goldberg je naknadno objavio planove napada, koje je prvobitno sakrio zbog zabrinutosti da bi sadržaj mogao biti preosjetljiv.
Nekoliko izjava zvaničnika Trumpove administracije koji su umanjivali ozbiljnost ovog incidenta, piše The Atlantic, navelo ih je da vjeruju da bi javnost trebala vidjeti tekstove kako bi došla do vlastitih zaključaka. Jedna od ključnih razmjena u grupi bila je operativna ažurirana informacija koju je podijelio Hegseth, koja je uključivala precizne termine kada će američki ratni avioni lansirati napade na Hute.