Društvo | 11.02.2025. u 13:45

Tamo negdje iza rešetaka

Mašinerija brutalnog mučenja, ispovijest zarobljenog Ukrajinca: Rusi su se smijali dok smo jaukali od boli

U prvim sedmicama nakon početka ruske invazije na Ukrajinu, šef zatvorske službe u Sankt-Peterburgu i Lenjingradskoj oblasti Igor Potapenko dao je upute elitnoj jedinici čuvara da ne pokazuju milost prema ukrajinskim ratnim zarobljenicima.

Autor:  Index.hr

Trojica bivših ruskih zatvorskih čuvara za Wall Street Journal (WSJ) opisali su metode zlostavljanja ukrajinskih zarobljenika, prakse koje su UN-ovi istražitelji nazvali raširenim i sistemskim mučenjem. Kako navode s WSJ-a, njihova svjedočanstva potkrijepljena su službenim dokumentima, intervjuima s ukrajinskim zarobljenicima i svjedočenjem čovjeka koji im je pomogao pobjeći iz Rusije.

U prvim sedmicama nakon početka ruske invazije na Ukrajinu, šef zatvorske službe u Sankt-Peterburgu i Lenjingradskoj oblasti Igor Potapenko dao je upute elitnoj jedinici čuvara da ne pokazuju milost prema ukrajinskim ratnim zarobljenicima.

Novi sistem za zarobljenike

Prema izvještaju, Potapenko je pripadnicima elitne specijalne jedinice u regionalnoj zatvorskoj službi rekao da je stvoren novi sistem za zarobljene Ukrajince te da se na njih ne primjenjuju uobičajena pravila. Slične upute dobile su jedinice u drugim dijelovima Rusije.

Tako je započela neumoljiva mašinerija brutalnog mučenja ukrajinskih ratnih zarobljenika, navodi WSJ. Čuvari su im tresli genitalije elektrošokerom sve dok se baterije ne bi ispraznile, tukli ih kako bi nanijeli što više boli te im uskraćivali medicinsku pomoć dok ne bi razvili gangrenu, zbog čega su bile potrebne amputacije.

Ruski dužnosnici odgovorni za ljudska prava nisu odgovorili na WSJ-ov zahtjev za komentar.

Prema WSJ-u, trojica bivših zatvorskih službenika sada su dio programa zaštite svjedoka nakon što su svjedočili pred istražiteljima Međunarodnog krivičnog suda (ICC). Dvojica su bila članovi specijalne jedinice, a treći je radio u medicinskom timu. Svi su izjavili da su napustili službu prije nego što su morali učestvovati u mučenju, ali su ostali u kontaktu s bivšim kolegama.

Rusija ima dugu historiju grubog postupanja prema zatvorenicima, ali je posljednjih desetljeća poduzela određene korake za poboljšanje uvjeta, uključujući odvajanje zatvorenika koji prvi put počine krivično djelo od ostalih osuđenika. U nekim su regijama čuvari dobili kamere na tijelima pod pritiskom aktivista za ljudska prava. Međutim zatvorski sistem i dalje ostaje "drugi svijet", piše WSJ.

Za razliku od redovnih čuvara, specijalne jedinice zatvorske službe nisu stalno stacionirane u pojedinim ustanovama te se aktiviraju u ekstremno opasnim situacijama. Kada su radili s ukrajinskim ratnim zarobljenicima, njihova je zadaća bila sarađivati s redovnim čuvarima i usmjeravati ih.

Prema riječima dvojice bivših pripadnika elitne jedinice, Potapenkove upute iz marta 2022. shvatili su kao dozvolu za primjenu nasilja, a zlostavljanje Ukrajinaca poprimilo je novi nivo jer su vjerovali da imaju odobrenje rukovodstva.

Ruski zatvorski sistem počeo se pripremati za dolazak ratnih zarobljenika u isto vrijeme.

Bivši pripadnici elitne jedinice opisali su zlostavljanja ukrajinskih zarobljenika. Mnogi čuvari navodno su uživali u brutalnom ponašanju i često se hvalili patnjom koju su nanijeli, što je potvrdio i 25-godišnji bivši zarobljenik Andrij Jegorov, koji je bio zatočen u regiji Brjansk, prema WSJ-u.

- Čuvari su bili uzbuđeni, čuo sam ih kako se smiju dok smo mi jaukali od boli - prisjeća se.

Svjedočit će pred Međunarodnim sudom 

U ruskim zatvorima proveo je oko 30 mjeseci prije nego što je oslobođen u razmjeni zarobljenika u oktobru prošle godine. Ljekarski pregled otkrio je da ima pet slomljenih pršljenova te se trenutno nalazi na liječenju i posjećuje psihologa, no skeptičan je prema mogućnosti oporavka.

- Ako nisi prošao ono što sam ja prošao, ne možeš mi pomoći - kaže.

Bivši pripadnici specijalnih snaga i aktivisti za ljudska prava slažu se da nasilje nad zarobljenicima služi svrsi za ruske vlasti. Naime, cilj je, po pisanju WSJ-a, slomiti volju zatvorenika kako bi bili poslušniji tokom ispitivanja. Ponekad su ih ispitivali kako bi iznudili priznanja za ratne zločine ili dobili obavještajne podatke.

Bivši pripadnici specijalnih jedinica sada žive na tajnim lokacijama i morali su prekinuti sve kontakte sa svima koje su poznavali.

Jedan od njih rekao je za WSJ da je uvijek bio ruski domoljub i nikada nije želio živjeti nigdje osim u Rusiji. No nakon početka invazije na Ukrajinu nije mogao ostati u zemlji ni šutjeti. Svjedočenje pred ICC-om vidi kao način da pomogne pravdi, objavio je Index.hr. 

 

Užasi Putinove vlasti

FSB joj prišao na ulici i natjerao da prizna: Kateryna će robijati 10 godina u Rusiji jer je donirala oko 20 KM za "ukrajinske ciljeve"

Pregovori traju

Trump ima nove uvjete za Ukrajinu, potpisivanje sporazuma blizu: Mir ili ekonomski plijen?

U utorak

Trump će razgovarati s Putinom o prekidu vatre u Ukrajini

Okončanje rata

Trump: Zatražio sam od Putina da im poštedi živote, bio bi to masakr kakav nije viđen od Drugog svjetskog rata