Još je samo nekoliko dana ostalo do trenutka kada će Donald Trump po drugi put preuzeti dužnost predsjednika Sjedinjenih Država. Republikanac će se vratiti u Bijelu kuću 20. januara, ponovo upleten u kontroverze, ovoga puta zbog svojih komentara o vanjskoj politici. Posljednjih sedmica tajkun je govorio o svojim namjerama da Kanadu i Grenland pripoji Sjedinjenim Državama, kao i da preuzme kontrolu nad strateškim Panamskim kanalom.
U utorak je čak najavio tokom konferencije za novinare održane u njegovoj rezidenciji Mar-a-Lago da ne bi isključio korištenje vojnih ili ekonomskih mjera za preuzimanje kontrole nad tim strateškim položajima. Riječi koje nisu dobro prihvaćene od vlada tih zemalja, koje su više puta javno pokazale da odbacuju predsjedničine ekspanzionističke planove.
Tokom kontroverzne konferencije za novinare, Donald Trump također je iskoristio priliku da otkrije svoju namjeru da preimenuje Meksički zaljev, okeanski bazen koji se proteže obalama Meksika, Sjedinjenih Država i Kube. Na taj način tajkun je uvjeravao: "Promijenit ćemo ime Meksičkog zaljeva u Američki zaljev, koji ima prekrasan obris i pokriva dosta teritorija (...) Američki zaljev. Kakvo lijepo i prikladno ime."
Nije tajna da Trump osjeća određeni animozitet prema susjednoj državi, koju je često optuživao za nepoduzimanje odgovarajućih mjera za suzbijanje dolaska migranata ili droge u Sjedinjene Države. Tokom prvog mandata djelimično je proveo svoj glavni plan izgradnje zida na zajedničkoj granici, a prije skorog povratka na vlast ne čini se da planira ublažiti svoje akcije protiv meksičke vlade. Tim bi prijedlogom htio zadati novi udarac, iako njegova provedba ne bi ovisila isključivo o njemu.
Kako prenosi AP, odluka bi mogla biti na Međunarodnoj hidrografskoj organizaciji, kojoj pripadaju SAD i Meksiko, a koja je zadužena za reviziju, pa čak i imenovanje plovnih vodnih tijela, međutim, kako ističe spomenuti medij, postoje iznimke. Može se dogoditi da se različite zemlje na nacionalnoj razini pozivaju na tačku na drugačiji način, a postoje i presedani vlada, među kojima su i Sjedinjene Američke Države, koje su promijenile naziv geografskog obilježja, no postupak je puno jednostavniji ako je unutar njihovih granica. U slučaju Meksičkog zaljeva, iako ga u Sjedinjenim Državama ponekad nazivaju "trećom obalom", budući da kupa obale do pet država, ovaj posljednji uslov nije ispunjen.