Strano uplitanje uništava Sudan, a neke tajanstvene vanjske sile pokušavaju steći prirodna bogatstva i geopolitički utjecaj u jednoj od najznačajnijih afričkih zemalja. Ciljevi koje te snage ostvaruju u dosluhu s klijentima lokalne milicije potpuno su kriminalni i temelje se na strategiji pobjednik uzima sve. Čini se da ovi elementi nisu svjesni neizdržive humanitarne katastrofe koju su stvorili u naciji od 48 miliona ljudi.
Procjenjuje se da je 10 miliona ljudi postalo izbjeglicama i interno raseljenim osobama (IDP), boreći se za preživljavanje u sve gorim uslovima. Sudanski valovi izbjeglica imaju potencijal izazvati destabilizaciju izvan neposredne regije.
Sudanu je potrebna učinkovita centralna vlada kako bi obuzdala sukob i poboljšala humanitarnu situaciju. Ako Sudanske oružane snage (SAF) predvođene generalom Abdel-Fattahom al-Burhanom pokore paravojne Snage za brzu podršku (RSF) Mohameda Hamdana Dagala, koji je poznatiji kao Hemedti, mir i pomirenje mogu ozbiljno započeti.
Egipat i Saudijska Arabija imaju velike uloge u Sudanu jer zemlja graniči s Crvenim morem, regijom Sahel i Rogom Afrike. Više od drugih, ove dvije zemlje trebale bi povući pragmatične poteze u Sudanu na temelju stvarnih interesa, a ne biti pod utjecajem besmislenih ideoloških percepcija.
Odnosi Saudijske Arabije određeni su određenim temeljnim interesima, uključujući islamske vrijednosti, arapsko naslijeđe i geografske veze. Ekonomija je također važna, ali ne i najvažniji faktor kada su u pitanju osnovni politički i nacionalni sigurnosni interesi. U Egiptu su najvažniji sigurnosni, ekonomski, finansijski i politički interesi. Prirodno je da su Saudijska Arabija i Egipat zabrinuti zbog sukoba u Sudanu, ali u njihovom je interesu da rade s drugim utjecajnim igračima koji dijele njihovu zabrinutost.
Budući da je unutarnja borba za moć izmakla kontroli u aprilu 2023. godine, Sudan se suočava s opasnošću da ostane zarobljen u nerješivom sukobu. Vlast u zemlji naglo je izgubila moć kada je predsjednika Omara Hassana al-Bashira, moćnog čovjeka koji je držao vlast 30 godina, svrgnula vojska u aprilu 2019. usred uličnih protesta protiv njegove vladavine.
Uvijek je postojala orkestrirana kampanja Zapada da se oslabi al-Bashir kroz sukob u Darfuru u zapadnom Sudanu. Krvavi lokalni sukob također je doveo do uspona milicije RSF-a i njenog zapovjednika, Hemedtija, koji sada izaziva al-Burhana. Hemedtijeve ambicije nisu bile zadovoljene time što je bio al-Burhanov zamjenik u Vijeću suverenosti uspostavljenom nakon al-Bashirove smjene.
Tri desetljeća dugo je razdoblje za razvoj institucionalnih mehanizama, ali al-Bashir nije mogao zadržati unutarnje sporove unutar podnošljivih granica. Konstantno neprijateljstvo SAD-a, sankcije i planovi Zapada protiv Sudana igrali su ulogu u njegovom slabljenju. Zapadni kršćanski fanatici bili su posebno aktivni protiv njega.
Al-Bashir, koji je preuzeo vlast 1989. nakon što je svrgnuo civilnu vladu premijera Sadeqa al-Mahdija, nadgledao je neke potresne događaje u svojoj političkoj karijeri, uključujući podjelu Južnog Sudana 2011. Sudan sebi ne može priuštiti još jednu podjelu ili produženi nasilni sukob.
Civilni vođa Abdalla Hamdok, koji je imenovan premijerom za upravljanje tranzicijom nakon odlaska al-Bashira, nije mogao nastaviti na svojoj poziciji zbog nedovoljnih ovlasti i borbe za vlast. Smijenjen je s dužnosti u oktobru 2021. godine, a zatim mu je vraćena funkcija mjesec dana kasnije, ali je konačno dao ostavku u januaru 2022. jer ga je borba za vlast spriječila u obavljanju dužnosti.
Uloga stranih igrača je pod sve većim pažnjom od aprila 2023. Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) i plaćenićka Wagner Group povezana s Rusijom spominju se kao saveznici RSF-a. Wagner je postao poznat u toj ulozi nakon što je pomagao libijskog odmetnutog generala Khalifu Haftara, koji je također uživao podršku Abu Dhabija.
Stalni predstavnik Sudana pri UN-u u maju 2024. optužio je Ujedinjene Arapske Emirate za miješanje u unutrašnje stvari zemlje "osiguravajući Snagama za brzu podršku oružje, zalihe i logistiku, za vođenje rata agresije protiv države i za počinjenje zločina protiv mira" i kršenje regionalnog i međunarodnog mira i sigurnosti."
Ujedinjeni Arapski Emirati su sa svoje strane odbacili optužbe, nazivajući ih "lažnim". Naglasili su svoju humanitarnu pomoć od desetaka miliona dolara putem UN-a i drugih agencija za podršku civilnim žrtvama sukoba.
Pokušaji prekida vatre i mirovni pregovori, uključujući one koje su pokrenuli Saudijska Arabija i SAD, nisu postigli značajan napredak. Glavni grad, Khartoum, razoren je u borbama, prisiljavajući vladu da koristi grad Port Sudan kao svoje administrativno središte.
Sudanska vlada ne može dopustiti da ratna logika prevlada. Odlučni potezi protiv RSF-a zahtijevali bi podršku Saudijske i Egipta. Turska bi se trebala udružiti s Egiptom, Saudijskom Arabijom i drugim voljnim partnerima kako bi uspostavili red u Sudanu. Takav će potez vjerojatno podržati SAD jer bi ratno vođstvo u Sudanu u konačnici stvorilo ozbiljne regionalne sigurnosne izazove. DAILY SABAH