Politika | 26.02.2025.

Ubrzane diplomatske aktivnosti

Kraj rata za nekoliko sedmica? Cure detalji ključnog dogovora Ukrajine i Amerike, šta žele Rusi, zemlje EU šalju vojsku

Izvor upoznat sa sadržajem nacrta sporazuma rekao je da u njemu nema nikakvih američkih sigurnosnih garancija, kao ni nastavka slanja oružja, ali se navodi da Sjedinjene Države žele da Ukrajina bude "slobodna, suverena i sigurna"

Autor:  Index

Kijev je pristao na uvjete sporazuma o rijetkim mineralima sa Sjedinjenim Državama i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski mogao bi ga potpisati već prekosutra u Washingtonu, dok se Evropljani sastaju danas u Briselu kako bi pokušali utjecati na rješenje sukoba u Ukrajini. Tokom noći procurili su novi detalji sporazuma.

Izvor upoznat sa sadržajem nacrta sporazuma rekao je da u njemu nema nikakvih američkih sigurnosnih garancija, kao ni nastavka slanja oružja, ali se navodi da Sjedinjene Države žele da Ukrajina bude "slobodna, suverena i sigurna", piše Reuters. 

Drugi izvor je rekao Reutersu da se o budućim isporukama oružja još uvijek raspravlja između Washingtona i Kijeva.

Ukrajinski internetski portal Ukrajinska pravda objavio je da je postignut sporazum o američkom pristupu sirovinama u zemlji pogođenoj sukobima u zamjenu za podršku Washingtona, dodavši da je vidio nacrt sporazuma, prenosi dpa. 

Visoki ukrajinski dužnosnik rekao je sinoć AFP-u da su Amerikanci uklonili sve klauzule koje nisu odgovarale Ukrajincima, posebno onu o 500 milijardi dolara koje su minerali trebali donijeti Sjedinjenim Državama.

Isti izvor rekao je AFP-u da bi Washington s Ukrajinom razvijao rudno bogatstvo, a prihodi od toga išli bi u novi fond kojim bi zajednički upravljali Ukrajina i SAD. 

- Čuo sam da dolazi u petak. To mi je sasvim u redu. On bi htio to potpisati sa mnom i razumijem to - to je velika stvar, vrlo velika stvar - rekao je Donald Trump novinarima u utorak u Bijeloj kući. 

Izvor, koji je govorio pod uvjetom anonimnosti, rekao je Reutersu da je Bijela kuća predložila posjet Zelenskog. Dužnosnici obiju strana složili su se s nacrtom sporazuma o mineralima i savjetovali da se potpiše, rekao je izvor.

Sastanak u Bijeloj kući mogao bi dati priliku Zelenskom da direktno Trumpu iznese argumente za nastavak američke podrške Ukrajini, nakon što je američki predsjednik prošle sedmice optužio Kijev za početak rata.

Američki predsjednik zatražio je od Ukrajine da mu omogući pristup mineralnim resursima kao kompenzaciju za milijarde dolara pomoći koju je Ukrajini odobrila administracija njegovog prethodnika Joea Bidena.

Ključni minerali

Ukrajina ima nalazišta 22 od 34 minerala koja je Evropska unija identificirala kao kritične sirovine, prema ukrajinskim podacima. Oni uključuju industrijske i građevinske materijale, ferolegure, plemenite i obojene metale te neke rijetke zemne metale.

Ukrajinske rezerve grafita, ključne komponente u baterijama za električna vozila i nuklearnim reaktorima, predstavljaju 20 posto svjetskih resursa.

Prije mogućeg potpisivanja sporazuma u petak u Washingtonu, čelnici 27 članica Evropske unije sastat će se u srijedu na vanrednoj videokonferenciji na temu Ukrajine.

Istovremeno ruske snage nastavljaju s napadima.

Rusija, koja je zauzela oko 20 posto teritorije Ukrajine, insistira na tome da će prekinuti neprijateljstva tek kad mirovni pregovori daju rezultat koji joj "odgovara". Zahtijeva da se Ukrajinci odreknu mogućeg članstva u NATO-u i da joj se prepusti pet regija koje je u potpunosti ili djelomično okupirala.

Od telefonskog razgovora Donalda Trumpa i njegovog ruskog kolege Vladimira Putina 12. februara Evropljani pokušavaju pripremiti odgovor na razgovore iz kojih su dosad bili isključeni. Francuski predsjednik Emmanuel Macron insistirao je u Bijeloj kući na "sigurnosnim garancijama" kako bi se spriječilo Rusiju da ponovno napadne u budućnosti.

Paralelno sa sastankom u Washingtonu pukotine između Evropljana i Amerikanaca na spektakularan su se način materijalizirale u Ujedinjenim nacijama, gdje su Sjedinjene Države, uz Ruse i Sjevernokorejce, glasale protiv rezolucije kojom se potvrđuje podrška Ukrajini i njenoj teritorijalnoj cjelovitosti.

Stavovi Evropske unije

To je bila prilika za Kremlj da u utorak, preko glasnogovornika Dmitrija Peskova, pozdravi "uravnoteženi stav" SAD-a i poruči da ne vidi nikakav "znak ravnoteže" među Evropljanima.

Macron je u ponedjeljak pokušao utjecati na poziciju Donalda Trumpa, a to će pokušati učiniti i britanski premijer Keir Starmer u četvrtak.

- Cijenimo što su naši partneri spremni ne samo nastaviti nego i povećati svoju podršku našoj zemlji i našem narodu - rekao je Zelenski u utorak navečer, nakon što je telefonski razgovarao s Macronom. 

Dolaskom na vlast 20. januara, republikanski milijarder promijenio je američku politiku prema Ukrajini. Rat u Ukrajini mogao bi završiti "za nekoliko sedmica", uvjeravao je Trump u ponedjeljak.

Novi sastanak ruskih i američkih diplomata planiran je krajem sedmice, prema Moskvi. Prvi sastanci šefova diplomatija Sergeja Lavrova i Marca Rubija održani su u Saudijskoj Arabiji 18. februara.

Ujedinjeno Kraljevstvo i Francuska rade na planu za raspoređivanje evropskih snaga u Ukrajini nakon što se postigne mirovni sporazum kako bi odvratili Rusiju od novih napada.

I Trump je rekao da smatra da je potreban neki oblik mirovnih snaga u Ukrajini ako se postigne sporazum o okončanju sukoba. Američki predsjednik rekao je u ponedjeljak da bi Moskva prihvatila takve mirovne snage, ali je Kremlj to idućeg dana demantirao. 

Šta se sprema

Opasna ideja Trumpa: "Ako u Teheranu nisu u stanju ponovo učiniti Iran velikim, zašto ne bi došlo do promjene režima?"

Napad na Iran

Predsjednik "mirotvorac": Trumpovo kockanje na Bliskom istoku

Obznanio Trump

Amerika bombardovala Iran, gađali su tri nuklearna postrojenja

Anketa prije napada

Iranska dijaspora u SAD-u snažno se protivi vojnoj intervenciji u Iranu, podržava nuklearni sporazum