Ulice Prištine bile su mirne u petak, posljednjeg dana žestoke predizborne kampanje na Kosovu. Unatoč ledenoj hladnoći, u sedam ujutro aktivisti stranaka već su na svojim mjestima, nastojeći privući pažnju prolaznika kako bi im predstavili prednosti svojih političkih prijedloga.
Kafići se još uvijek bude, a mirisi svježe skuhane turske kahve ispunjavaju zrak. Na Bulevaru Majke Tereze, širokoj aveniji koja se nalazi u srcu Prištine, gdje se nalaze glavne vladine zgrade i parlament, polako počinju aktivnosti. Uobičajena gužva još nije počela, ali malo po malo radnici i studenti počinju ispunjavati pločnike.
Mlada žena daje brošuru koja sažima najistaknutije tačke izbornog programa Vetëvendosje, stranke premijera Albina Kurtija, favorita u anketama.
U letku se spominju ekonomske reforme, jačanje suvereniteta Kosova i čvrst stav prema Srbiji. Predstavnici drugih stranaka čine isto s onima koji prolaze ulicom, nastojeći im privući pažnju prije odlučujućeg dana.
U posljednjim danima kampanje, kosovske konzervativne stranke ujedinile su svoje govore u frontalnoj kritici premijera Albina Kurtija i njegove stranke Vetëvendosje. Ova se konvergencija usredotočuje na nekoliko ključnih tačaka koje smatraju štetnima za zemlju.
Samo nekoliko dana pred izbore, u kampanju se direktno i žestoko uključio i Richard Grenell, specijalni izaslanik američkog predsjednika Donalda Trumpa. Grenell je trećeg februara objavio status na mreži X u kojem je najavio da će Trumpova administracija biti uključena na Balkan. Takođe, napisao je da Washington treba "partnere od povjerenja", a da vlada Albina Kurtija i njegova stranka to nisu. - Kurtijeva vlada nije bila pouzdana ni tokom Trumpovog prvog mandata, ni tokom Bidenovog mandata - , kazao je i dodao: - Međunarodna zajednica je ujedinjena protiv Kurtija. -
Grenell je u januaru kritikovao Kurtija jer je odnose Kosova i SAD-a, kako tvrdi, doveo na "nisku tačku". A malo prije izbora rekao je: - Kurti se uvijek protivio svakoj američkoj ideji - . Dok je Kurti tokom predizborne kampanje govorio da ima dobre odnose sa SAD-om, Grenell je to nazvao lažima a ovakvi stavovi pokazju da Grenell želi da Kurti nakon izbora bude u opoziciji, jer želi premijera koji je poslušan.
Grenell, izaslanik američkog predsjednika Donalda Trumpa za specijalne misije, u šta se ubraja i Balkan, gotovo u isto vrijeme je komentarisao proteste studenata u Strbiji i stao na na stranu Aleksandra Vučića. U oktobru 2023. godine Vučić je Grenella odlikovao “Ordenom srpske zastave prvog stepena” i nazvao ga “istinskim prijateljem Srbije.” Nedugo potom u posao gradnje na mjestu nekadašnjeg Generalštaba u Beogradu, posredstvom Grenella, ulaze Trumpova kćerka Ivanka i njen suprug Jared Kushner.
Bivši američki ambasador u Njemačkoj, često je u središtu diplomatskih skandala pa se tako tokom mandata u Berlinu suočavao s pozivima da ga se proglasi personom non grata.
Tvrdi da je veliki fan Benjamina Netanyahua i da na njega gleda kao na rock zvijezdu. Ima dugu karijeru u politici. Diplomirao je na Harvardu, gdje je otkrio da je "biti homoseksualac spojivo s Biblijom", bio je glasnogovornik u UN-u, savjetnik Mitta Romneyja i komunikacijski konsultant. Ima i vlastitu kompaniju Capitol Media Partners koja se bavi složenim slučajevima. Grenell i njegovi partneri uvijek imaju rješenje za svoje klijente, među kojima su arapski milioneri ili holivudske zvijezde poput Ryana Goslinga.
-Pišem vam da vam kažem da sam homoseksualac i kršćanin. - To je stajalo na početku pisma koje je Richard Grenell napisao roditeljima 1999. godine, kada je odlučio objaviti svoju seksualnu orijentaciju. Matt Lashey je njegov partner već skoro dvije decenije. - Bez Matta i njegove ljubavi - , rekao je jednom prilikom Grenell, "ne bih mogao služiti predsjedniku i američkom narodu u poslu koji mi je povjeren".
Glavna opoziciona stranka, Demokratska partija Kosova (PDK), jedna je od glavnih političkih snaga u zemlji, koja potiče iz Oslobodilačke vojske Kosova (UÇK), gerile koja se borila protiv režima Slobodana Miloševića 1990-ih. PDK kritikuje vladavinu Albina Kurtija koga optužuju za autoritarnost i nedostatak napretka u borbi protiv korupcije, ekonomskoj stabilnosti i dijalogu sa Srbijom.
Stranka se 2020. godine suočila s krizom nakon hapšenja dvojice njenih čelnika, Hashima Thaçija i Kadrija Veselija, koje je Posebno vijeće za Kosovo u Haagu optužilo za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti. Njihovo hapšenje prisililo je PDK na reorganizaciju, ali je i dalje ključni igrač u kosovskoj politici.
Vlora Çitaku, kosovska političarka i diplomatkinja, bila je prva žena koja je vodila ambasadu Kosova u Sjedinjenim Državama, a tu je dužnost obavljala između 2015. i 2021. godine, nakon što je bila generalna konzulica u New Yorku. Prije diplomatskog rada bila je ministrica evropskih integracija (2011.-2014.) i privremena ministrica vanjskih poslova (2010.-2011.). Vjerna načelima PDK-a, zauzima važno mjesto na izbornoj listi za današnje izbore.
Çitaqu, s dugogodišnjim iskustvom u diplomatiji i upravljanju vladom, zna da će ovi izbori definisati tok zemlje u vrijeme nesigurnosti. Trenutno je generalna sekretarka PDK. - Svijet se dramatično promijenio, posebno u kontekstu regionalnog i evropskog razvoja - , kaže ona reporteru lista El Mundo koji u Prištini prati izbore..
Za Çitaku, jedna od glavnih kritika je međunarodna izolacija za koju konzervativci kažu da je Kurtijeva krivica. Etničke napetosti na sjeveru zemlje navele su Evropsku uniju na uvođenje sankcija, što je rezultiralo obustavom više od desetak projekata procijenjenih na najmanje 150 miliona eura.
Kada govori o normalnosti, misli na to da - posljednjih pet godina živimo u stalnom ciklusu kriza i drama. Imali smo sukobe sa Srbijom, stalne napetosti s Albancima u regiji i stalne sukobe s našim glavnim saveznicima. Posljednjih mjeseci bili smo na terenu diljem Kosova. I tužno je vidjeti do koje mjere su došli polarizacija, podjele, pa čak i mržnja. -
Po njenom mišljenju, sadašnji premijer je pogoršao međunarodne odnose, eliminirao socijalni dijalog kao političko oruđe i vladao jednostrano. Kosovo treba stabilnost i predvidljivost u svojoj vladi, nešto što ona smatra nekompatibilnim s trenutnim Kurtijevim modelom. Ističe da njena stranka za premijera predstavlja kandidata potpuno suprotnog profila od Kurtijevog. Bedri Hamza je čelnik s velikim iskustvom u javnom upravljanju, nakon što je bio ministar finansija, guverner Centralne banke i trenutno gradonačelnik Mitrovice, glavne općine na sjeveru sa srpskom većinom. Nadalje, ističe kako je, prema izvještajima nevladinih udruženja, on političar s najvećim postotkom ispunjenih obećanja, većim od 90 posto.
Konzervativne stranke također kritikuju Kurtijevo upravljanje odnosima sa Srbijom i odnos prema etničkim manjinama, posebno srpskim. Optužuju premijera za usvajanje stavova koji su povećali etničke napetosti, što je rezultiralo međunarodnim sankcijama i odugovlačenjem projekata ključnih za razvoj zemlje. Demokratski savez Kosova (LDK), najstarija stranka u zemlji, koju vodi Lumir Abdixhiku, i PDK imaju identične izborne namjere: spriječiti Albina Kurtija da obnovi mandat.
Kosovo će danas izaći na izbore s odlukom koja će značiti mnogo više od pukog biranja vlade. Glasanje će definisati kurs zemlje u trenutku kada su u pitanju njena međunarodna izolacija, njena ekonomija i njen odnos sa Srbijom. El Mundo, Agencije