Prema najnovijim podacima, deset zemalja sa najvećim dokazanim rezervama nafte su:

Venezuela: 303 milijarde barela

Saudijska Arabija: 267 milijarde barela

Iran: 209 milijarde barela

Kanada: 170 milijarde barela

Irak: 145 milijarde barela

Ujedinjeni Arapski Emirati: 113 milijarde barela

Kuvajt: 102 milijarde barela

Rusija: 80 milijarde barela

Sjedinjene Američke Države: 55 milijarde barela

Libija: 48 milijarde barela

Ove zemlje posjeduju ogromne količine nafte, što im omogućava značajan uticaj na globalnom tržištu energije. Nafta nije samo ekonomski resurs - ona je geopolitičko oružje. Zemlje sa velikim rezervama nafte koriste ovaj resurs za pregovore, ostvarivanje političkog uticaja i jačanje svoje pozicije na globalnoj sceni.

Međutim, posjedovanje velikih rezervi nafte ne znači nužno i najveću proizvodnju. Deset najvećih proizvođača nafte po dnevnoj proizvodnji su:

Sjedinjene Američke Države: 21.91 miliona barela

Saudijska Arabija: 11.13 miliona barela

Rusija: 10.75 miliona barela

Kanada: 5.76 miliona barela

Kina: 5.26 miliona barela

Irak: 4.45 miliona barela

Ujedinjeni Arapski Emirati: 3.30 miliona barela

Brazil: 3.59 miliona barela

Iran: 4.08 miliona barela

Kuvajt: 2.64 miliona barela

Sjedinjene Američke Države, Saudijska Arabija i Rusija dominiraju globalnom proizvodnjom nafte, što im daje značajan uticaj na globalne cijene i snabdijevanje energijom. Ove zemlje koriste svoju proizvodnju kao alat za ostvarivanje ekonomskih i političkih ciljeva.

Potrošnja nafte u SAD-u

Sjedinjene Američke Države su najveći potrošač nafte na svijetu, sa dnevnom potrošnjom od približno 19 miliona barela. Ova visoka potrošnja je rezultat velike potražnje u sektorima kao što su transport, industrija i energetika.

Uprkos velikim rezervama i proizvodnji, SAD i dalje uvozi značajne količine nafte kako bi zadovoljio svoje energetske potrebe.

Geopolitički uticaj

Kontrola nad naftnim resursima daje zemljama ne samo finansijsku snagu, već i političku moć da oblikuju svjetske događaje. Na primjer, Saudijska Arabija koristi svoje rezerve i proizvodnju nafte kao sredstvo za ostvarivanje uticaja unutar OPEC-a i na globalnom tržištu. Slično tome, Rusija koristi svoje energetske resurse kao alat za ostvarivanje geopolitičkih ciljeva u Evropi i Aziji.

Venezuela, iako posjeduje najveće rezerve nafte, suočava se sa ekonomskim i političkim izazovima koji ograničavaju njenu sposobnost da iskoristi svoje resurse. S druge strane, Kanada koristi svoje rezerve uljnog pijeska za jačanje ekonomskih veza sa Sjedinjenim Američkim Državama.

Nafta ostaje ključni faktor u globalnoj geopolitici. Zemlje sa najvećim rezervama i proizvodnjom nafte imaju značajan uticaj na globalnu ekonomiju i političke odnose. Dokle god svijet bude zavisio od fosilnih goriva, ove zemlje će igrati centralnu ulogu u međunarodnoj politici i ekonomiji.