Mozaik | 08.06.2025.

Umro u 78. godini

Ko je bio Titov unuk? "Živim kao pas, od djeda sam naslijedio samo ime". Pamtit će ga po lobiranju protiv Rezolucije o Srebrenici

Joška Broz bio je predsjednik Komunističke partije, bivši narodni zastupnik u Skupštini Srbije te član Glavnog odbora Socijalističke partije Srbije. Godine 2005. osnovao je Udruženje građana Josip Broz Tito koje je djelovalo s ciljem očuvanja ideje jugoslavenskog socijalizma.  

Autor:  Stav

Josip Joška Broz, unuk nekadašnjeg predsjednika SFRJ Josipa Broza Tita i dugogodišnji politički aktivist u Srbiji, preminuo je u 78. godini života. Vijest o njegovoj smrti potvrdio je ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić.

Promicao je Titove ideje

- S nevjericom sam primio vijest da nas je večeras napustio moj prijatelj Joška Broz. S njim odlazi dio jednog vremena, a dolazi obaveza novih generacija da čuvaju uspomenu i sjećanje na njega - napisao je Dačić na društvenim mrežama, izrazivši saućešće porodici i "svim sljedbenicima Titovog vremena i politike".

Joška Broz bio je predsjednik Komunističke partije, bivši narodni zastupnik u Skupštini Srbije te član Glavnog odbora Socijalističke partije Srbije. Godine 2005. osnovao je Udruženje građana Josip Broz Tito koje je djelovalo s ciljem očuvanja ideje jugoslavenskog socijalizma.

U intervjuima je znao isticati da mu od slavnog prezimena nije ostalo ništa. Godine 2017. izjavio je da "živi kao pas", žaleći se na skromne uvjete života unatoč poznatom imenu koje nosi. Tada je Newsweek pisao da Joška Broz preživljava s nešto više od 260 maraka mjesečno.

- Nisam materijalist da bih živio za to da dobijem tu imovinu, ali jesam za to da država sačuva imovinu kad joj je već ostavljena. Ako već nije sposobna, onda neka da nekome ko je može čuvati. Ali, ni to ne daju, jer bi se tako otkrilo da su najveći dio pokrali - govorio je 2017. godine te dodao da je najvredniji dio imovine završio u rukama ljudi iz vlasti. 

Sljedeće godine s Dačićem pjevao je partizanske pjesme. Joška Broz bio je u dobrim odnosima s Ivicom Dačićem pa je na izborima 2016. godine bio i na listi koalicije "Ivica Dačić - SPS, JS - Zeleni Srbije". Skraćenica JS je zapravo stranka Jedinstvena Srbija koju je vodio notorni Dragan Marković Palma, čovjek čiju su političku karijeru obilježile bizarne, ali i jako ozbiljne afere. Inače, Palma je bio dobar prijatelj Milana Bandića.

Protiv Rezolucije o Srebrenici

Joška Broz prošle je godine rekao da je pisao zemljama članicama Pokreta nesvrstanih da glasaju protiv Rezolucije o Srebrenici.

-Meni je čast što sam mogao u ovoj situaciji poslati molbu svim nesvrstanim zemljama da ne prihvate ovu rezoluciju o genocidu - kazao je lani Joška Broz. Napomenuo je da su se sve te zemlje oslobodile upravo zahvaljujući njegovom djedu i Jugoslaviji.

Govorio o zadnjim Titovim danima 

Joška Broz znao je govoriti i o zadnjim Titovim danima. Jednom prilikom prepričao je i zadnji susret s njim.

-U svoj toj muci sjetio se da je obećao kako će mi dati svoj karabin i pištolj za lov. Pozvao me k sebi i dao mi karabin i pištolj - govorio je Joška, objavio je Telegraf.

- Ispostavilo se da je operacija učinjena prekasno. Gangrena je već zahvatila bubrege, zatim se razvila sepsa, pa umjetna koma... Branko Lalević je tada isključio aparat. Zašto se to priča? Taj čovjek je mrtav, zašto ga stalno vraćamo iz groba? Sve su to gluposti - ispričao je.

- Sada pričaju da je zvao svećenike, govorio stranim jezicima i pjevao neke kineske i japanske pjesme... Kako da ih je zvao kad je bio u komi? Ljudi, nije izgovorio ni jednu jedinu riječ, jedino mu se, posljednje večeri – to je bila subota – pomaknula desna obrva.

Tito je tražio samo jednu stvar

U nedjelju ujutro krenuo sam za Beograd, da uzmem čistu odjeću i obavim neke poslove. Tek što sam stigao, javili su mi da je umro. Samo sam rekao da nikome ništa ne govore dok ne stignem. Odmah sam se vratio u Ljubljanu, ja sam ga stavio u kovčeg, prisustvovao sam kad je kovčeg zavarivan - govorio je Joška.

Tito je, prema Joški, na samrti zatražio samo jednu stvar:

- Stavio sam mu prsten na ruku. To je bio njegov prsten. On ga je tražio. To je prsten koji je dobio na poklon od Staljina i s njim je i sahranjen. Kasnije se pojavila kopija tog prstena i prodavala se po Zagrebu - otkrio je Joška jednom prilikom, objavio je Index.

Trideseta godišnjica

Više od 3.000 prijavljenih za Marš mira

Prijave do 3. jula

I ove godine Marš mira Žepa - Potočari: Naš cilj nije da se inatimo, nego da ispunimo svoju obavezu prema žrtvama

Nema naprijed bez istine

Mustafa Cerić: U Potočarima nije mezarje, to je akademija savjesti

"To je i naša bol"

Turska grupa reinterpretirala pjesmu "Što te nema" u čast žrtvama genocida u Srebrenici